بازار داغ لابی گری های سیاسی در راهروهای مجلس/ نمایندگان باید به رئوس چالش وزارت خانه ها تسلط داشته باشند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از البرز ۲۴ مهدی شیرازیان کارشناس ارشد مسائل سیاسی طی یادداشتی درباره معرفی کابینه دوم حسن روحانی نوشت: این روزها در بحبوبه ی بررسی کابینه ی دوازدهم توسط مجلس شورای اسلامی هستیم. شاید یکی از پر چالش ترین وظایف نماینگان مجلس شورای اسلامی دادن رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی رئیس جمهور است. در این مورد رئیس جمهور طبق قانون اساسی اختیار دارد همکاران خود را در کابینه انتخاب کند.به همین دلیل شاید مولفه ها و معیارهایی که رئیس جمهور برای انتخاب همکاران خود در کابینه در نظر دارد بسیار متفاوت با ملاحظات دیگر افراد باشد.

به هر ترتیب بحث معیار و شاخص افراد جهت بر عهده گرفتن مسئولیت وزارتخانه ها در افراد مختلف بسیار متفاوت و حتی از یک وزارتخانه تا وزارتخانه ی دیگر نیز متفاوت است. اما در مجموع با توجه به وعده های انتخاباتی رئیس جمهور به مردم انتظار می رفت ایشان در مورد حضور زنان در کابینه، یا به وجود آوردن یک تیم اقتصادی بسیار قوی در کابینه و موارد وعده داده شده ی دیگر انتخابهای خود را هماهنگ با این وعده ها در نظر می گرفتند.

همانطور که گفته شد رئیس جمهور در زمینه ی معرفی وزراء اختیار کامل دارد اما مسأله ای که در اینجا حائز اهمیت است وظیفه ی تشخیص صلاحیت وزراء پیشنهادی از دیدگاه و شاخص های نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.

به خوبی می دانیم که یک نماینده ی مجلس باید با مشکلات موانع و چالشهای وزارتخانه ها در اداره ی امور منتسب به همان وزارتخانه آشنایی کامل داشته باشد و یا حداقل بر رئوس چالشها در هر یک از وزارتخانه ها تسلط داشته باشد.

بعد از اینکه نمایند گان محترم صلاحیت های اولیه و تعهدات هر یک از وزراء پیشنهادی بررسی کردند باید ببینند واقعا این فرد توانائی رویارویی با چالشها و موانع موجود در حیطه ی وزارتخانه ی پیشنهادی را دارد یا خیر؟ اهمیت موضوع در اینجاست که یک نماینده چه مسیری را برای کشور با رأی خود به یک وزیر تعیین می نماید.

نماینگان محترم خارج از لابی گری های سیاسی که این روزها بازارش در راهروهای مجلس داغ است باید فراموش نکنند که در دنیا و عقبی پاسخگوی ملت به عنوان نماینده ی ملت به طور عام  و پاسخگوی شهدای این مرز و بوم همچون شهید حججی ها به طور اخص هستند.

اگر این کابینه به طور کلی و یا هر یک از افراد این کابینه دارای عدم کفایت سیاسی و انقلابی برای نشستن بر مصدر امور هستند باید بر اساس معیارها و سنجشهای انقلابی مورد بررسی قرار گرفته و بدون هیچ چشم پوشی رأی بر  عدم اعتماد به او داده شود.

امروز بعد از گذشت ۴ دهه از انقلاب اسلامی نه تنها از وظایفمان و مسئولیتهای انقلابیمان کاسته نشده است بلکه به اندازه ی تعهد این مردم به کشور و انقلابشان به این وظایف و مسئولیتها اضافه شده است.

امروز آقای رئیس جمهور به سهم خود در برابر انتخابهایش و نمایندگان در برابر اعتماد به انتخابهای ایشان مسئول هستند. امیدواریم در مجموع کابینه ی جدید برای خدمت به مردم منشأ تحولات بنیادین باشد و رضای خدا را سرلوحه ی انجام امور کشور بدانند. 

 

نظرات بسته شده است.