اعتماد به آمریکا؛ عامل بروز کودتای 28 مرداد/ احدی حق ندارد درباره قدرت بازدارندگی ما اظهارنظر کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از فارس، آیت‌الله اسدالله ایمانی، نماینده ولی فقیه در استان فارس روز گذشته، 27 مردادماه در خطبه‌های نماز جمعه شیراز با یادآوری سالروز کودتای 28 مرداد 1332 گفت: در تاریخ معاصر این روز در حافظه ملت ایران به عنوان روزی تلخ و نکبت بار باقی مانده است.

وی افزود: این روز، روزی است که با یک غائله و هزینه بسیار کم که آمریکا انجام داد توانست بیست و پنج سال بر گُرده این ملت سوار شود و همه منابع زیرزمینی و افکار و اندیشه‌های دینی این ملت را به غارت ببرد.

اعتماد به آمریکا؛ عامل بروز کودتای 28 مرداد

آیت‌الله ایمانی، عامل بدبختی این اتفاق را که موجب گرفتن شهدای بیشماری از کشورمان شد را اعتماد به آمریکا عنوان کرد و گفت:‌ مهم‌ترین مسئله این بود که تمادم وجود دولتمردان آن روز اعتماد به آمریکا بود یعنی از شر انگلیس به دامن آمریکا پناه بردند و خیال کردند آمریکا یک کشور دوست برای آن‌هاست غافل از اینکه هر دو دوروی یک سکه‌اند.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه دومین عامل بروز کودتای 28، وادادگی در دستگاه فرهنگی و سیاسی آن روز بود، گفت: اگر دستگاه‌های فرهنگی ما قدرت داشتند و با مردم مسائل و ارزش‌ها را آنچنان که هست بازگو می‌کردند این حادثه اتفاق نمی‌افتاد؛ نتیجه وادادگی سیاسی پیروزی غائله 28 مرداد بود.

تلاش آمریکا برای بازگشت از طریق نفوذ است

وی با تصریح اینکه امروز آمریکا با تمام توان تلاش می‌کند تا از راه نفوذ زمینه بازگشت را برای خودش فراهم کند، افزود: به دنبال همین دشمنی آمریکا با دنیای اسلام ما شاهدیم که در سال 1969 میلادی اسرائیل مسجدالاقصی را به آتش می‌کشد برای اینکه هویت اسلامی مسجدالاقصی را از بین ببرد و یک هویت صددرصد یهودی به مسجدالاقصی بدهد، بخش عمده‌ای از مسجد را آن روز به آتش کشید.

مسجد، اثرگذارترین پایگاه دینی است

آیت‌الله ایمانی ادامه داد: به همین جهت کنفرانس اسلامی روز سی‌ام مرداد را که مساوی بود با آن حادثه روز مسجد اعلام می‌کند و در ایران هفته مساجد و مسجد را به‌عنوان عظیم‌ترین، گسترده‌ترین، بزرگ‌ترین و اثرگذارترین پایگاه دینی و معنوی معرفی می‌شود.

وی بر این نکته تأکید کرد که اگر امروز بخواهیم فرزندان ما از کید دشمنان محفوظ بمانند باید رابطه آنان را با مسجد برقرار کنیم و پیوند آن‌ها را با مسجد و مسجد با آن کارکرد گسترده‌ای که صدر اسلام داشته مجدداً احیا کنیم و امیدوارم در نظام جمهوری اسلامی این حالت و این امید انجام گیرد و این ایده عملیاتی شود .

تمام ضررهای وارد شده به مسلمانان در قرن اخیر، از سوی آمریکا بوده است

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری در ادامه باز هم دشمنی‌های آمریکا را یادآور شد و گفت:‌ اساساً در دنیای اسلام هرچه نگاه کنیم می‌بینیم که ضررهای وارد شده به مسلمانان در این 60 یا 70 سال اخیر از سوی آمریکا بوده است و باز هم در ادامه جنایات آمریکا شاهدیم آمریکایی که مدعی مبارزه با تروریست است، در مرز سوریه و عراق با توپخانه، مستقیم، بدون رودربایستی به مواضع حشدالشعبی حمله‌ور می‌شود و ارتش مقاومت را دچار از هم گسیختگی می‌کند تا در همین لحظه داعش بتواند پیشروی کند و عده‌ای را اسیر می‌گیرد.

شهادت مظلومانه محسن حججی، در دنیا موج ایجاد کرد

وی اضافه کرد: در میان اسرا، عزیز ما و عزیز دنیای اسلام محسن حججی بود که در حال اسارت، مردانگی خود را نشان داد و شهادت او نه در منطقه بلکه در دنیا موج ایجاد کرد و خبرگزاری‌های جهان شهادت مظلومانه او را منعکس کردند.

هسته‌های مقاومت، انتقام خون حججی را بگیرند

آیت‌الله ایمانی ابراز امیدواری کرد: هسته‌های مقاومت کشورهایی که در حال مبارزه با آمریکا هستند اعم از سوریه، عراق، یمن، لبنان و غیره انتقام خون این عزیز و این شهید و همه شهدایی که همانند این شهید مظلومانه در اسارت به شهادت رسیدند از دشمنان بگیرند و زمین را از لوث وجود داعش و همه گروه‌های تکفیری پاک کنند .

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: باز هم در ادامه جنایات آمریکا شاهدیم که این روزها کشور یمن در فقر و آتش و خون و بیماری و گرسنگی دست و پا می‌زند و دنیا بی‌تفاوت در مقابل آن‌ها حرکت می‌کند؛ عجیب دنیایی شده است و گناه این مردم چه بوده که باید مورد حمله آل سعود قرار بگیرند، چه خلافی انجام داده بودند؟ به کدام کشور تعارض کرده بودند؟ به کدام جنگ دست زده بودند که باید ماه‌ها کشورشان زیر آماج گلوله‌ها و بمب‌های وحشیانه آل سعود کودک‌کش قرار بگیرد و دنیا هم حرف نزند و ساکت باشد به خاطر دلارهای عربستان؛ روزنامه‌ها مرده باشند و رسانه‌های جهان از انعکاس خبرهای آن‌ها لب فرو بسته باشند.

وی،‌ این‌ها را ادامه جنایات آمریکا دانست و گفت:‌ سکوت دنیا جنایت دیگری است که آن هم باز به خاطر آمریکا دارد انجام می‌گیرد؛ آمریکا از آل سعود پول می‌گیرد، چراغ سبز به آل سعود می‌دهد و بعد این بدبختی‌ها سر ملت یمن در می‌آورند.

احدی حق ندارد درباره قدرت بازدارندگی ما اظهارنظر کند

آیت‌الله ایمانی با تأکید بر اینکه در این شرایط ما وظیفه داریم قدرت بازدارندگی خود را بالا ببریم و قدرت دفاعیمان را گسترش دهیم، گفت: نباید اجازه دهیم احدی درباره قدرت بازدارندگی ما اظهار نظر کند؛ اجازه ندهیم احدی درباره دفاع ما چه داخل و چه خارج بخواهد عکس‌العمل نشان بدهد زیرا اگر قدرت نداشته باشیم، مانند این‌ها گرفتار می‌شویم.

وی گفت: ما در جنگ دفاع هشت ساله آنچه باید بکشیم، کشیدیم چرا دیگر بی‌تجربگی کنیم و ابزار دفاعی از دست بدهیم؛ همین جا باید به سراغ صنایع دفاعی رفته و آن را توسعه دهیم که بحمد الهی شیراز و استان فارس مرکز گسترش صنایع دفاعی است و پیچیده‌ترین ابزارها در این کلان‌شهر ساخته می‌شود لذا باید قدر این نعمت را دانست و از آن حمایت کرد.

نظرات بسته شده است.