حججی، آموزگار سلوک و عرفان در معرکه جهاد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری فارس، دکتر بخشعلی قنبری، استاد ادیان و عرفان و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در یادداشت کوتاهی به مناسبتش شهادت شهید محسن حججی نوشت: سردار سربدارمان شهید محسن حججی از خیل وارستگانی است که در اسارت شربت شهادت را نوش جان کرد و تن به ذلت نداد و با دیدگانی باز و با لبهای کویرزده ناشی از تشنگی در برابر قصابان جلاد زمانه سر فرود نیاورد و راست قامت ایستاد و جان داد تا برای همیشه درس عزت و آزادگی را به همه عصرها و نسل ها بدهد و مانند مقتدایش حسین(ع) هم شهادت را پذیرا باشد و هم اسارت زین العابدین و زینب را نیز تجربه کند با این تفاوت که ابن زیاد ملعون آن اندازه شرف داشت که اسیرکشی نکند اما خبیثان عصر آزادی و دموکراسی حتا این نیم شرف را نیز نداشتند و شهید عزیز ما را ایستاده سر بریدند و حتا آن اندازه شرف نداشتند که تیربارانش کنند بلکه چونان قصابی ددمنش سر بریدند و او چه زیبا سرود که خدایا مرا اینگونه بپذیر و با این وضع و با بدنی بی سر به سوی خدا پرواز کرد و همه نمازهای عارفانه اش در شهادت او عینیت یافتند و بشارت "عندربهم یرزقون" را به سر جدا از تنش هدیه کردند.

او به رغم جوانی اش همه مراحل عرفانی را طی کرد و اوج تواضعش را در بوسیدن پاهای پدر و مادرش نشان داد. در وجود نازنینش عشق به مولایمان علی(ع) موج می زد و از این جهت بود که نام خردینه عزیزش را نیز علی گذاشت.

شگفتا در عرفان این سردار سربدار محبت خالق و خلق را یک جا می توان دید. آری آخرین واژگانش عشق به خدا بود و عشق؛ عشقی که می ماند و صدای فاصله ها را کم می کند؛ صدای نه فاصله ها که صدای وصال با حق را در گوش ما برای همیشه زمزمه می کند. شهیدی که قباله ازدواجش را با مرکّب خونش و با وصال الاهی امضا کرد و آخرین ریاضت دنیوی اش را نه در خانقاه بلکه در تنهایی  و جدایی اش آن هم نه در کنج خلوت که در وسط میدان و در حال اسارت آن هم نه در دست جنگجویان مرد بلکه به دست نامردترین نامردان روزگارها و اعصار (داعش ملعون) گذراند و برای همه ما درس داد که عشق و عرفان و وصال مَرد می خواهد که شجاع و محل تجلی عزت خدا باشد و او را مصداقی است به نام محسن حججی.

نظرات بسته شده است.