روایت جوانی که “شهید حججی” او را متحول کرد/ برای بازگشت پیکر شهید تلاش می‌کنیم

حجت‌الاسلام محسن طالب پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان اظهار داشت: لشکر 8 نجف اشرف طی 6 سال گذشته حضور فعالی در عراق و سوریه داشته است، تعداد زیادی نیرو اعزام کرده و تا قبل از شهید محسن حججی 10 شهید دیگر تحت عنوان شهید مدافع حرم تقدیم نظام و انقلاب اسلامی کرده است.

وی با بیان اینکه شهادت شهید حججی موج بسیار وسیع فرهنگی، اعتقادی و احساسی در کشور ایجاد کرد که معلول چند نکته است، افزود: خود ما نیز بعد از این قضیه به فکر افتادیم که بررسی کرده و شهید حججی را بهتر بشناسیم، حتی بنده با پدر شهید صحبت می‌کردم که او نیز گفت من هم تازه محسن را شناختم و پیش از این فرزند خود را به خوبی نشناخته بودم.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در لشکر 8 نجف اشرف با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی شهید حججی بیان کرد: شهید حججی چند ویژگی داشت که شهادت او سبب ایجاد این موج از عواطف و احساسات در جامعه شد، نخست اخلاص بالای او مطرح است، شهید حججی چه در زمانی که در مجموعه لشکر 8 نجف اشرف مشغول به کار بود و چه قبل از ورود به سپاه، نیرویی معتقد و با اخلاص بود، این شهید بزرگوار مرتب در جلسات اهل بیت (ع) حضور پیدا می‌کرد، عاشق اهل بیت عصمت و طهارت بود، حتی از نجف آباد به اصفهان می‌آمد تا در مجالس روضه شرکت کند.

شهید حججی اخلاص عمل داشت

وی ادامه داد: شهید حججی هر کجا احساس وظیفه می‌کرد حضور یافته و خدمت می‌کرد، او تلاش نمی‌کرد که خود را بشناساند و این یکی از مهمترین ویژگی‌های او در اخلاص عمل بود.

حجت الاسلام طالب پور با بیان اینکه او برای انجام تکلیف و مأموریت سر از پا نمی‌شناخت، به حضور او در سوریه اشاره کرد و گفت: این شهید 4 سال پیش وارد سپاه شد و به تازگی از آموزش اولیه برگشته بود، سال گذشته با اصرار فراوان درخواست کرد که به سوریه اعزام شود، مدتی در سوریه بود و در این مرحله از اعزام حتی موشک نیز به تانک او اصابت کرده اما خود او آسیبی ندیده بود، مسئولان نیز گفتند که باید برگردی اما اصرار داشت که بماند، ولی از همان روزی که برگشت پیگیر بود که بار دیگر به سوریه بازگردد.

وی با اشاره به تکلیف گرا بودن این شهید بیان کرد: شهید حججی به دنبال این بود که وظیفه خود را به خوبی ادا کند، شرایط زندگی او نیز خاص بود، جوان‌ترین شهید ما در لشکر 8 نجف اشرف شهید حججی است، از طرفی نحوه شهادت او نیز از مسائل بسیار مهم بود.

شهید حججی در مظلومیت و غربت به شهادت رسید

مسئول نمایندگی ولی فقیه در لشکر 8 نجف اشرف با اشاره به نحوه شهادت شهید حججی گفت: در مرحله نخست در درگیری با نیروهای داعش مجروح شده و پهلوی او آسیب می‌بیند، بعد اسیر شده و در چند ساعتی که در چنگال داعشی‌ها بوده به شدت مورد شکنجه واقع می‌شود، حتی با چکمه روی سینه ایشان راه رفته و بدن او را برای تیراندازی با تیرهای سوزنی سیبل قرار داده بودند، در نهایت سر او را از بدن جدا کرده‌اند، آنها با این حرکت، از یک طرف وحشی‌گری خود را نشان داده‌اند اما از طرف دیگر مظلومیت و غربت این شهید بزرگوار نشان داده می‌شود.

وی با بیان اینکه هزینه سازش به مراتب از هزینه مقاومت بیشتر است، گفت: چهره مقاوم و مظلومانه این شهید نشان داد که هرجا مقاومت کنیم موفقیت ما بیشتر است.

طالب پور ادامه داد: در این بین برخی اظهار نظرها صورت گرفت که بسیار سخیف بود، البته نباید این طور تلقی شود که این حرف همه است، شهادت شهید حججی نیز نشان داد که این صحبت همه نیست و فقط عده‌ا‌ی اندک به خاطر جهل خود اینگونه صحبت می‌کنند، در این بین بسیاری از مردم از اقشار گوناگون از جمله هنرمندان این حرکت بزرگ را تأیید کرده‌اند.

جمعیت حاضر در بزرگداشت شهید حججی قابل پیش بینی نبود

وی با اشاره به حرکت مردم در مسیر انقلاب تصریح کرد: پدر شهید حججی نیز تاکید کرده‌اند که جوانان ما در مسیر انقلاب و ارزش‌ها هستند و شهدا را دوست دارند، ما در سال‌های گذشته جلسات مشابه بسیاری داشتیم اما جمعیتی که برای بزرگداشت شهید حججی به میدان آمد جمعیتی بی نظیر بود که کسی آن را پیش بینی نمی‌کرد.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در لشکر 8 نجف اشرف با اشاره به حضور مردم از اقصی نقاط کشور برای شرکت در یادبود شهید حججی، خاطرنشان کرد: مردم ولایت‌مدار و شهیدپرور ایران حتی از شهرستان‌های دیگر نیز به این مراسم آمدند، مردم عزیز ما از تهران و سایر استان‌ها به نجف آباد آمده بودند و طی صحبت با آنها متوجه این موضوع شدیم، همچنین دیدیم که در مشهد مردم استقبال بی نظیری از خانواده این شهید به عمل آوردند و در همه نقاط کشور مراسم بزرگداشت برای این شهید برگزار شده و می‌شود، این موضوع نشان می‌دهد که مردم ما ارزش‌های انقلابی و اسلامی را پاس می‌دارند و در مسیر ولایت فقیه هستند.

شهادت شهید حججی وحدت عظیمی در کشور ایجاد کرد

وی تصریح کرد: بعد از شهادت شهید حججی حرکت و موج بسیار خوبی ایجاد شد، شهادت این شهید بزرگوار وحدت عظیمی بین افراد، جناح‌ها و گروه‌ها ایجاد کرد که امیدواریم این حرکت دوام پیدا کند و ما نیز به خوبی راه شهدا را تبیین کرده و ادامه دهیم.

حجت‌الاسلام طالب پور با اشاره به وصیت‌نامه صوتی این شهید بزرگوار گفت: این وصیت‌نامه نشان دهنده ایمان، معنویت، بصیرت و اخلاص شهید بود، این لحن صحبت عرفاست، وارستگانی که به کمال رسیده‌اند.

وی درباره مسیری که باید رفت تا راه این شهید حفظ شود، گفت: دو راهکار برای حفظ این حرکت وجود دارد، نخست اینکه این مسیر باید برای جوانان معرفی شود، اردوهای جهادی و خدمت به مردم و حتی بحث دفاع از حرم باید به خوبی برای مردم معرفی شود، اینکه رهبر معظم انقلاب تأکید دارند که دانشجویان و دانش آموزان در اردوهای جهادی شرکت کنند به خاطر همین است.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در لشکر 8 نجف اشرف با اشاره به حضور شهید حججی در اردوهای جهادی گفت: این شهید خود می‌گوید «من این مسیر را در اردوی جهادی یافتم»، می‌گوید «ضعف، مشکلات و محرومیت‌های مردم را دیدم و احساس تکلیف کردم، بعد با شهدا آشنا شدم و شهید کاظمی را برای خود الگو قرار دادم، او مجاهد و خدمت‌گذار بوده است»، نهایتاً اوج این حرکت را در ورود به سپاه ادامه داد و نهایتا با شهادت.

وی اظهار داشت: این حرکت باید برای جوانان تبیین شود که بهترین مسیر همین فرصت ارزشمند بسیج و اردوهای جهادی است. در این ایام حجم مراسم‌های بزرگداشت شهید بزرگوار زیاد است، این برنامه‌ها باید تداوم داشته باشد تا یاد او به خوبی گرامی داشته شود و باید به عنوان بحثی ماندگار در کشور مطرح شود. اقدامات خوبی صورت گرفت، هیئت امنای دانشگاه آزاد اقدام ارزشمندی در راستای تغییر نام دانشگاه آزاد نجف آباد به نام شهید حججی انجام دادند، این اقدامات ماندگاری حرکت موثر شهید را بیشتر می‌کند.

درخواست برپایی مراسم یادبود در سراسر کشور

مسئول نمایندگی ولی فقیه در لشکر 8 نجف اشرف با اشاره به درخواست‌هایی که از سراسر کشور برای برپایی مراسم بزرگداشت این شهید مطرح می‌شود، تصریح کرد: در چند روز اخیر مراجعات فراوانی از مردم با ظاهر و تفکرات گوناگون داشتیم، یکی از این افراد یک جوان کاملا امروزی بود که در مراسم بزرگداشت شهید حضور پیدا کرد، او در آغوش پدر شهید رفت و آنچنان گریه کرد که همه ما منقلب شدیم، او می‌گفت وقتی عکس شهید را دیدم متحول شدم و اصرار می‌کرد که دعا کنید تا شهید دست من را بگیرد و من هم در این مسیر قرار بگیرم.

وی با اشاره به آیه 96 سوره مبارکه مریم گفت: خداوند می‌فرماید «کسانی که اهل ایمان و عمل صالح می‌شوند خداوند محبت آنها را به دل مردم می‌اندازد»، این یک واقعیت است، ما برای برگزاری جلسات ایشان با حجم عظیمی از درخواست‌ها روبرو شده‌ایم، همزمان 10 جلسه پیش بینی شده و شرمنده مردم شده‌ایم، از شهرهای مختلف تماس گرفته و اصرار دارند که مراسم این شهید را برگزار کنند.

طالب پور خاطرنشان کرد: بسیجیان، هیئت‌های مذهبی و اقشار مختلف مردم همه به دنبال برگزاری مراسم بزرگداشت این شهید هستند و این نشان می‌دهد که تحولی معنوی در جامعه ایجاد شده است.

وی همچنین درباره تلاش‌های صورت گرفته برای بازگشت پیکر مطهر شهید حججی گفت: برای بازگشت پیکر شهید تلاش می‌کنیم و امیدواریم که این اتفاق صورت گیرد.

نظرات بسته شده است.