شهید حججی جهاد را از قبل آغاز کرده بود/ زمان رفت و سری پیچیده در سربند یا زینب

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، سید علی شکراللهی شاعر و دوست نزدیک شهید محسن حججی در یادداشتی با این شهید ولایت‌مدار و انقلابی گفت‌گو کرده و شعر خود را تقدیم وی کرده است، در این یادداشت می‌خوانیم:

کتاب مثل روغن چراغ است، چراغی که ذهن آدم را روشن می‌کند، هرچه بیشتر بخوانی روغن بیشتری در این چراغ ریخته‌ای، مادامی که کتاب هست چراغ فهم آدمی روشن است حالا اگر این روغن از ظرف چراغ بیشتر شود باید چراغ کوچک را کنار گذاشت و چراغ بزرگ‌تری برداشت؛ این چراغ می‌تواند بزرگ و بزرگ‌تر شود تا آنجا که شعاع وسیع‌تری را برای خود و دیگران روشن کند.

چراغ فهم به واسطه گسترش کتاب می‌تواند ذهن دیگران را هم روشن کند. کتاب خوب، روغن مرغوب است. پررنگ‌تر، شفاف‌تر و غلیظ‌تر؛ چند سال پیش موسسه شهید کاظمی نجف‌آباد در کنار جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با پرورش نیروهای خلاق قدم در راه اشاعه کتاب و کتاب‌خوانی گذاشت و در این راه موفق بود و موفق‌تر در پرورش نیروهایی که هر کدام می‌توانند چراغی برای روشنگری باشند.

شهید محسن حججی یکی از این چند نفر بود که در کنار فعالیت‌های فرهنگی و انقلابی دیگر، ترویج کتاب را در اولویت اشاعه فرهنگی خود قرار داده بود؛ ترویج کتاب در مدارس، ترویج کتاب در نماز جمعه و طرح‌هایی دیگر که نشان علاقه، نبوغ و دلبستگی او و دوستانش به اشاعه فرهنگ ناب انقلاب و کتابخوانی بود. آن‌ها جهاد را پیش‌تر آغاز کرده بودند و کوله‌پشتی‌ها را از کتاب لبریز می‌کردند و به جنگ جهل می‌رفتند.

 شهید محسن حججی همواره چراغ است و به روشنی راه کمک می‌کند؛ اما برخی شهدا بر آسمان ستاره می‌پاشند، خورشید می‌شوند، چرا که روغن چراغ‌شان لایتناهی است و چه چیزی لایتناهی‌تر از اندیشه؛ کتاب به اندیشگی رفتار اعتقادی عمق می‌بخشد.

شهید محسن حججی یک گوشه این جهان ایستاده بود و آرام، دریایی را در طول و عرض و عمق بسط می‌داد، آنقدر که اندیشه در شریان‌هایش جاری بود و چگالی آن هر روز بیشتر می‌شد، اندیشه‌ای توحیدی با چگالش بالا؛ حالا وقتی این خون به زمین بریزد کیمیاگری می‌کند. واژه است که از این خون به زمین جاری می‌شود. کتاب است که به آسمان می‌پاشد، گویی هزاران کتاب در آسمان معلق باشد و مردم آن را نفس بکشند.

شهید محسن حججی اگر می‌بود بسیار موثر بود و جریان فرهنگی اصیل اسلام و انقلاب را ترویج می‌کرد، اما حالا که عصاره او بر زمین ریخته است از درخت‌ها اندیشه خواهد رست؛ پرندگان در هوای اندیشه می‌پرند و آدم‌ها از تکثیر این خون در شریان زمان آگاه‌تر و آگاه‌تر خواهند شد.

«زمان رفت و سری پیچیده در سربند یا زینب، میان بارش خورشید در میدان مین افتاد»

نظرات بسته شده است.