علت مجادله غرب با اسلام به روایت حاج قاسم/خیز بلند رسانه ملی با ایجاد قرارگاه مسجد/نقش محوری مساجد در تربیت مدافعان حرم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، اجلاس سراسری روز جهانی مسجد روز گذشته(یکشنبه روز 29 مرداد ماه جاری) با حضور شخصیت‌های مختلفی مانند سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، علی عسکری رئیس سازمان صداوسیما، خانواده شهید حججی و حجت‌الاسلام والسلمین محمدجواد حاج علی اکبری رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در سالن الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

*آیت‌الله مکارم شیرازی: حفظ قبله اول مسلمین باید هدف اصلی مسلمین باشد

آیت‌الله مکارم شیرازی در پیامی که در افتتاحیه پانزدهمین دوره احلاس روز جهانی مساجد قرائت شد بر حفظ توجه به مسأله قدس شریف تأکید کرد.

وی در این پیام آورده است:

می‌دانیم در سال 1969 و روز 21 آگوست که مصادف با 30 مرداد 1348 بود، یک جوان مسیحی را تحریک کردند که مسجدالاقصی را آتش بزنند و این آتش سوزی دامنه پیدا کرد و قسمت عمده سقف مسجدالاقصی را سوزاند. همان مسجدالاقصایی که قبله اولین مؤمنین است، همان مسجدالاقصایی که مبدأ معراج پیامبر(ص) است؛ «سُبْحانَ الَّذی أَسْرى‏ بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى‏». صریح قرآن مسجدالاقصی به عنوان مسجد که مورد احترام مسلمانان است، نام برده شده است.

حقیقت این است که غربی‌ها منطق خاورمیانه را یک منطقه پر در آمد و پرمحصول و حساس برای خودشان می‌دانند. برای اینکه در این سلطه پیدا کنند، آمدند رژیم غاصب اسرائیل را در آنجا قرار دادند. از آن سر دنیا افرادی که بیگانه نسبت به این سرزمین بودند، آمدند و صاحبان آن سرزمین را بیرون کردند.

می‌دانیم برنامه این بود که اینها بیایند از نیل تا فرات همه را تحت نفوذ قرار دهند و این رژیم اسرائیل در سرزمین اسلامی گسترش دهند و تمام منطقه را زیر سلطه خود قرار دهند. الحمدلله مردم فلسطین، مردم لبنان در مقابل آنها ایستادند.  به خصوص مردم مسلمان ایران با تشکیل حکومت اسلامی خط بطلان بر برنامه‌های آنها کشیدند و جلوی دشمنان را گرفتند و الان اسرائیل در منطقه دارد منزوی می‌شود. مخصوصاً بعد از جنگ 33 روزه لبنان یک تو دهنی محکم از حزب الله خورد و قدرت نفوذناپذیرش در هم شکست و روز به روز هم مطمئن باشید منزوی‌تر می‌شوند. 

مردم مسلمان باید از مذهب مختلف دست به دست هم دهند؛ هرچه باشد هدف واحد مشترکی دارند؛ حفظ اسلام و حفظ قبله اول مسلمین و حفظ عظمت و وحدت کشورهای اسلامی از این اهداف مشترک است.

 

 

*حاج‌علی‌اکبری: مسجد باید آغوش امن الهی برای مردم باشد

در این مراسم حجت‌الاسلام حاج علی اکبری در ابتدای سخنانش با اشاره به اخلاص شهید محسن حججی، این شهید را برخاسته از مسجد دانست و گفت: إن‌شاء‌الله روزی شاهد باشیم که این اجلاس بزرگ را در جوار مسجدالاقصی برگزار کنیم و به فضل الهی این مهم محقق می‌شود.

وی افزود: در این اجلاس یاد حاجیان شهید سال 66 و 94 را گرامی می‌داریم و این اجلاس در فضایی برگزار می‌شود که جامعه معطر به عطر شهادت است که عمق نفوذ شهادت را دل خانواده‌ها و جوانان زنده کرد.

حجت‌الاسلام حاج علی اکبری با بیان اینکه نقش سردار سلیمانی در این شرایط جهان اسلام، بی‌بدیل است، اظهار داشت: حاج قاسم و بچه‌های حاج قاسم پدیده الهام‌بخش نه تنها کشور ما بلکه برای جهان اسلام است.

وی ادامه داد: این شخصیت سلحشور نماد تدبیر سلمانیان زمان و نماد دشمن‌شکن رزمندگان زمان است. حاج قاسم حلقه وصل مجاهدان اول انقلاب در شهدای رشید دفاع مقدس با جوانان کنونی است که شهدای مدافع حرم از دل این پیوند به دست می‌آید.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد بیان داشت: در این مجاهد سلحشور عمق استراتژیک و راهبردی انقلاب اسلامی را می‌توان مشاهده کرد. در واقع حاج قاسم نماد سلحشوری و مقاومت است.

 

 

وی افزود: حاج قاسم و بچه‌هایش متعلق به ایران نیستند و در همه جا هستند، همان نسلی که امتداد انقلاب گفتمانی و ارزشی نهضت امام خمینی و رهبر را نشان می‌دهند.

حجت‌الاسلام حاج علی اکبری ابراز داشت: بچه‌های حاج قاسم از لبنان، عراق، یمن، افغانستان و … هستند که چهره‌های مؤمن بهم پیوسته‌اند که حکایتی از نهضت جهانی از این عمق راهبردی است که در دل ملت‌های مختلف حرکت به وجود آورده است.

وی ادامه داد: بچه‌های حاج قاسم پرده‌هایی را کنار می‌زند تا این نسل نماد عزت و ایستادگی مؤمنان در اوج بصیرت شاهد باشند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد بیان داشت: تشکیل قرارگاه مسجد در صداوسیما از کارهای تازه‌ای است که امیدواریم در محور فرهنگ‌سازی از ظرفیت رسانه ملی در راستای اهداف مسجد استفاده کنیم.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در ادامه به وظایف ائمه جماعات در جذب جوانان اشاره کرد و گفت: باید توجه داشت هیچ برنامه‌ای نماز جماعت را تحت‌الشعاع قرار ندهد، ایجاد جایگاه خاص برای جوانان، موضوع امروز ما است که با تدبیر و حکمت و کمیت و با دلربایی جذب جوانان بیش از بیش فراهم شود.

 

 

وی افزود: امروز مساجد باید جلوه اجتماعی روحانیت و مسجد باشند، مسجد باید در راستای خدمت به مردم و گره‌گشایی برای آنها باشد. در واقع مسجد باید آغوش امن الهی باشد.

حجت‌الاسلام حاج علی اکبری اظهار داشت: مساجد باید در برابر هجوم ناجوانمردانه فرهنگی دشمن با قوای محکم برای صیانت از هویت ایمانی و برکت هویتی مردم محل باشد.

در ادامه این مراسم از خانواده شهید محسن حججی تقدیر و از کتاب «مسجد، هسته مقاومت» رونمایی شد.

 

 

*علی عسکری:‌ باید جهادگونه برای ارتقای مساجد قیام کنیم

عبدالعلی علی عسکری رئیس صداوسیما با اشاره به نقش کلیدی مساجد در تمدن‌سازی گفت: مساجد مرکز انسان‌سازی است. بزرگ‌ترین مرکز تاریخ‌ساز در دنیای اسلام و کشور ما مساجد بوده‌اند، مساجد در گذشته هویت‌ساز بودند.

وی افزود: کسب علم و دانش و گسترش فرهنگ مردم از طریق مساجد بوده است. روحانیت کانون پرشور مساجد بوده است که علم و دانش را به مردم منتقل می‌کردند.

علی عسکری بیان داشت: روحانیت در ارتقای مساجد نقش حیاتی دارد و داشته است. یک مسجد خوب یعنی روحانی خوب و یک روحانی خوب یعنی مسجد خوب که این دو پارامتر فوق‌العاده مهم است.

وی ادامه داد: در جای جای کشور ما، در روستاها، شهرها و استان‌های ما ده‌ها هزار مسجد است که اگر مساجد حالشان خوب باشد حال آن شهر، روستا و استان خوب است. در واقع حال خوب ما به حال خوش مساجد ما بر می‌گردد.

رئیس صداوسیما با تأکید بر نقش تمدن‌سازی مساجد ابراز داشت: مساجد بودند که تمام سجایا و خوبی‌ها را منتقل می‌کرد، تاریخ را مطالعه کنید منشاء خوبی جامعه مساجد بودند. مساجد تاریخ‌ساز هستند. تمام شهدا و بزرگان را ببینید هویتشان را از مساجد دارند.

وی افزود: باید جهادگونه و نهضت‌گونه برای ارتقای مساجد قیام کنیم. مساجد در گذشته کانون حل وفصل مشکلات مردم بودند. وقتی دفاع مقدس ایجاد شد، مسجد مرکز همدلی و شکل‌گیری بسیج به سوی جبهه‌ها شد.

 

 

علی عسکری گفت: امروز در معرض سخت‌ترین و شدیدترین جنگ فرهنگی تاریخ قرار داریم. استکبار به دنبال تخریب هویت فرهنگی ما و از کار انداختن مساجد ما است.

وی ادامه داد: مساجد باید بازشناسی و بازتعریف شوند که بتوانند در دنیای مدرن و دنیای جدید بازشناسی شود، بنابراین با توجه به نقش مشاجد در فرهنگ‌سازی و هویت‌سازی در رسانه ملی قرارگاه تمدن‌ساز مساجد ایجاد  کردیم.

رئیس سازمان صداوسیما گفت: هدف از تأسیس این قرارگاه حمایت از مساجد برای ایفای نقش هویتی و تمدنی‌اش است زیرا تمدن و فرهنگ غرب در جامعه نفوذ کرده است.

*سردار سلیمانی: همه دعوای ما با عالم غرب و در عالم اسلام، بر سر مسجد است

سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با اشاره به ماجرای شهادت شهید محسن حججی به دست تروریست‌های داعش، این شهید بزرگوار را نتیجه و تربیت یافته مسجد دانست و اظهار داشت: همه دعوای ما با عالم غرب و در عالم اسلام، بر سر مسجد است، بر سر مسجد الاقصی و مسجد الحرام.

وی با بیان اینکه مسجد، حیات دینی و سیاسی و اجتماعی عالم اسلامی است، خاطرنشان کرد: ما در عالم اسلام با 3 نوع مسجد و ثمره های آن روبرو هستیم که این مساجد در کشور ما هم وجود دارند.

فرمانده نیروی قدس اضافه کرد: یکی از آنها، مسجدی است که آگاه سازی و تربیت کرده و در بعد فرهنگی و دینی از اسلام دفاع می‌کند و در حال مقابله با تهاجم فرهنگی است که وسیع‌تر و ناپیداتر از گذشته شده است.

 

 

وی تصریح کرد: این مسجد هم مدافع فرهنگی تربیت می‌کند و هم ایثارگر و فداکار برای دفاع از مظلوم است. این کار در دولت و پارلمان و وزارتخانه‌ها عملی نیست و در مساجد صورت می‌گیرد.

سلیمانی افزود: یک مسجد دیگر، بذر بی‌تفاوتی و بی‌انگیزگی را در جامعه می‌کارد که در کشور ما و شهر تهران هم وجود دارد. این مساجد هم در میان شیعیان است هم اهل سنت.

فرمانده نیروی قدس گفت: مسجد دیگر که وظیفه‌اش انفجار ماشین اسلام است، مسجدی است که ائمه تکفیری بر آن سوارند و ثمره‌اش داعش و جبهه‌النصره است.

وی اظهار داشت: ما امروز با دو خطر مواجهیم. یک خطر داخلی که فتنه مذهبی است و دیگری خطر خارجی که تهاجم علیه جهان اسلام است.

سلیمانی تصریح کرد: در اردن و مصر مساجد زیادی وجود دارد اما بی‌خبر و بی‌تفاوت نسبت به اقدامات رژیم صهیونیستی هستند. این الازهری که الان وجود دارد، الازهر حکومتی است و ای کاش نبود تا نبینیم نسبت به جنایات غزه بی تفاوت باشد.

فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: خدمات امام(ره) در جهان اسلام قابل مقایسه با هیچکدام از مراجع و مراکز نیست و امروز مقام معظم رهبری با تمام توان از آن دفاع می‌کند.

وی افزود: چه کسی امروز مسئول رشد الحاد و لاابالی‌گری در کشور است؟ آیا همه ما به وظایف خود عمل کرده‌ایم؟

سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: وقتی من را مسئول حفظ یک پل می‌گذارند، باید بدانم که وظیفه‌ام فقط حفظ همین پل نیست بلکه این پل یک محیطی دارد اگر آن محیط سقوط کرد، پل هم سقوط خواهد کرد.

فرمانده نیروی قدس سپاه افزود: مسجد مانند یک قرارگاه است و بر تمام جامعه اثر می‌گذارد نه فقط بر محیط خود. اگر مقیاس ما فقط محیط خود مسجد باشد، باخته‌ایم.

وی اضافه کرد: کسی که نتواند سربازانش را حفظ کند، خطش سقوط کرده و اگر جوانانی از مسجد رفتند، خط آن امام جماعت شکسته و سقوط کرده است.

 

 

سردار سلیمانی گفت: وقتی یک برادر چند شغله و خسته را امام جماعت یک مسجد کنیم، این فرد چطور می‌خواهد محیط مسجد را حفظ کند؟

فرمانده نیروی قدس سپاه ادامه داد: اینکه در جامعه مدام بگوییم او بی‌حجاب و این باحجاب است یا اصلاح‌طلب و اصولگراست، پس چه کسی می‌ماند؟ اینا همه مردم ما هستند. آیا همه بچه‌های شما متدین‌اند؟ آیا همه مثل هم هستند؟ نه. اما پدر، همه اینها را جذب می‌کند و جامعه هم خانواده شماست.

وی تصریح کرد: اینکه بگوییم من هستم و بچه های حزب اللهی خودم، اینکه نمی‌شود حفظ انقلاب. امام جماعت باید بتواند با حجاب و بی حجاب را با هم جذب کند.

سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: انقلاب بستگی به مساجد دارد البته تعداد مساجد هم مهم است. برای مثال وقتی با هواپیما از بالای دمشق می‌رویم و مناره ها را می‌بینیم و بعد از بالای تهران چیز دیگری می‌بینیم، حالمان عوض می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع شهادت شهید حججی اشاره کرد و اظهار داشت: ما خیلی شهید داریم که برخی هم ذبح شده‌اند اما خداوند گاهی برای عظمت دادن به یک موضوعی، یک حادثه می‌آفریند و شهید حججی، برای عظمت دادن به همه بزرگی‌های مدافعان حرم بود.

فرمانده نیروی قدس سپاه افزود: ما بنا نداریم هر اقدامی را تبلیغ کنیم که دوستان ما دچار مشکل یا دشمنان تحریک شوند. برخی از تبلیغات در کشور ما مؤثر نیست.

سلیمانی گفت: ما وقتی وارد عراق شدیم، بین منافع خودمان و عراق تفاوتی قائل نشدیم و دنبال چاه نفت و تصرف شهری مثل موصل و کرکوک نبودیم. دنبال مطالبات ارزی هم نبوده و نیستیم.

وی افزود: ما به خاطر منافع شیعی به فلسطین کمک نمی‌کنیم، بلکه اصلاً اگر کسی اظهار شیعی کند، با او کار نمی‌کنیم چون ٩٩.٩٩ درصد فلسطین اهل تسنن هستند و ما از آنها دفاع می‌کنیم.

فرمانده نیروی قدس سپاه ادامه داد: قدرت داعش از قدرت مغول که کشور ما را تاراج کرد خیلی بزرگتر بود. اینها گروهی هستند که روزی صد انتحاری به میدان می‌فرستند.

سلیمانی تأکید کرد: ایران هیچوقت بحران‌ساز و پرورش‌دهنده تکفیر نیست، چون اصالت دارد و امروز منشأ ثبات شده است.

وی خاطرنشان کرد: سعودی، جیش الاسلام، جیش الحر و گروهای دیگر را علیه ما ساخت، اما ایران منشا ثبات سوریه شد. ما با مذهب جلوی جنگ مذهبی آنها را گرفتیم نه با قدرت نظامی. امروز جمهوری اسلامی در منطقه از یک قدرت فائقه حقیقی و غیرقابل خدشه بهره‌مند است.

فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: وقتی یک نظام می‌تواند مسایل قومی و زبانی حل کند، این باعث ثبات است و اساس دستیابی به این فضا، رهبری بود.

سردار سلیمانی اظهار داشت: دوستانی در سطوح عالی داخل و خارج کشور بودند که می‌گفتند وارد موضوع سوریه و عراق نشوید و محترمانه از انقلاب دفاع کنید. یک نفر گفت یعنی ما برویم از دیکتاتور دفاع کنیم؟ که رهبری فرمودند وقتی به کشورهایی که با آنها ارتباط داریم نگاه می‌کنیم چه کسی دیکتاتور است و چه کسی نیست؟ ما مصالح را نگاه می‌کنیم.

وی گفت: رهبری با حکمت و جسارت، این انقلاب و دفاع از انقلاب را هدایت کردند. آقای هاشمی حرف درستی درباره آمریکایی‌ها زد که گفت عقل گنجشک را در کله دایناسور می‌گذارند.

سردار سلیمانی در پایان خاطرنشان کرد: امروز اگر می‌گوییم خدایا از عمر ما کم و به عمر رهبری بیفزا، این یک ضرورت است.

نظرات بسته شده است.