فرهنگ تصویری هیچ گاه در ایران، جدی گرفته نشد

گروه هنرهای تجسمی: هوا گرم است و خانه هنرمندان در تسخیر عکاسان. هر طرف که نگاه کنی یک چهره آشنا می‌بینی. چهره‌هایی که همیشه آنها را پشت دوربین دیده‌ای در هیاهوی اتفاق‌ها، رخدادها، شادی‌ها و تلخی‌هایی که این همه سال بر ما گذشته است.

فرهنگ تصویری هیچ گاه در ایران، جدی گرفته نشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از  بولتن نیوز به نقل از روزنامه ایران، قرار است همزمان با روز جهانی عکاسی، نشان انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی اعطا شود. خیلی زود صندلی‌های تالار شهناز پر می‌شود و عکاس‌ها با دوربین‌های‌شان دست به کار می‌شوند.

سخنرانی ها اکثر خلاصه‌اند. مثلاً مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، که عجله دارد به مراسم افتتاح موزه خوشنویسی برسد می‌گوید که خانه‌ای را در خیابان شریعتی برای انجمن عکاسان در نظر گرفته و حمید فروتن رئیس هیأت‌مدیره انجمن عکاسان مطبوعاتی به ارائه گزارش درباره عملکرد انجمن و نحوه داوری این دوره نشان انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی پرداخت.

در ابتدای این مراسم مجید رجبی معمار – مدیرعامل خانه هنرمندان ایران – در سخنانی به اهمیت تصویر و رسانه اشاره کرد و گفت که خانه‌ای را در خیابان شریعتی برای انجمن عکاسان در نظر گرفته و حمید فروتن رئیس هیأت مدیره انجمن عکاسان مطبوعاتی توضیحاتی درباره عملکرد انجمن و نحوه داوری این دوره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی می‌دهد.

اما وقتی نوبت به سیف‌الله صمدیان می‌رسد ماجرا فرق می‌کند. او با اشاره به حضور کمال خرازی، می‌گوید او کسی است که اگر در جنگ نبود عکاسی خبری راه به جایی نمی‌برد و صاحب هیچ افتخاری نمی‌شد: زمانی که قرار شد کتاب پنج جلدی عکاسی جنگ را منتشر کنیم، او (خرازی) ما را از برخورد با سپاه و ارتش دور کرد و به ما آزادی عمل داد. ما امروز می‌توانیم نتیجه کار او را ببینیم. در آن کتاب‌ها هیچ بویی از پروپاگاندا نبود. برخی از انسان‌ها کاری می‌کنند که به سیستم حکومت ربطی ندارد اما به جامعه کمک می‌کند.

او از نبود اعتماد به فرهنگ تصویری هم گله می‌کند. اینکه بودجه هنرهای تصویری اسفناک است و کل آن به اندازه بودجه دو فیلم سینمایی: دوستانم می‌دانند که من همیشه آدم خوشبینی هستم اما حالا به این نتیجه رسیده‌ام که فرهنگ تصویری در کشور ما اصلاً جدی گرفته نشده است. مردم ایران به جای اعتماد به تلویزیون ملی خودشان، سریال‌های خارجی را نگاه می‌کنند که از لحاظ اخلاقی وحشتناک است.

در ادامه مراسم با پخش تصاویری از علیرضا سلطانی و وحید سهرابی عکاسان مطبوعاتی که سال گذشته از دنیا رفتند، یاد شد و با اهدای لوح و هدایایی به بستگان آنها از این عکاسان فقید تقدیر شد بعد هم از یدالله وزیری، عزیزالله نعیمی، منوچهر یگانه‌دوست، کهن‌بانی و حافظ‌القرآن به‌عنوان پیشگامان عکاسی مطبوعاتی تقدیر شد.

فرهنگ تصویری هیچ گاه در ایران، جدی گرفته نشد

بعد از این تقدیرها اما نوبت کمال خرازی بود که یادی از عکاسان جنگ بکند:کسی که به جبهه می‌رفت آمادگی هر اتفاقی را داشت. رزمندگان و عکاسان نیز همین آمادگی را داشتند و تعدادی از آنها به شهادت رسیدند یا جانباز شدند.

خرازی در ادامه از کاظم اخوان یاد کرد و گفت: عظمت عکس و عکاس در آن دوران به این دلیل بود که در خدمت منافع وطنی و ملی بود و امروز نیز اگر جامعه عکاسان در خدمت نظام باشند می‌توانند نقش بزرگی را ایفا کنند. اگر به‌عنوان یک ایرانی هر عکسی را که می‌گیرید در خدمت منافع ملی باشد ارزش و نقش خود را خواهد داشت. او با اشاره به انتشار عکس شهید حججی اضافه کرد: امروز یک عکس در کشور ما چه غوغایی به پا کرده است. شهید محسن حججی با آن چشمان استوار که در عکس او نمایان است چه اثری در جامعه داشته و چه حرکتی را ایجاد کرده است.

احمد مسجدجامعی هم با اشاره به عکس شهید حججی گفت: نگاه مظلومانه‌ای که در چشمان اوست چقدر پیام دارد. امروزه کار به جایی رسیده که خبر نیز به سمت عکس پیش می‌رود و مردم اخبار را با عکس‌ها دنبال می‌کنند و دیگر کمتر کسی خبر می‌خواند. امروز یک خبرگزاری تصویری تأسیس شده است که همه چیز را با عکس بیان می‌کند.

در این مراسم همچنین حسین انتظامی- معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد- اظهار کرد: در عالم روزنامه‌نگاری و رسانه، عکاس‌ها مظلوم‌ترین هستند و هم کار آنها سخت است و هم از نظر معیشت مشکلاتی دارند. در حالی که این عکاسان هستند که فرهنگ تصویری جامعه را ثبت و حفظ می‌کنند. آنها دارای جایگاه والایی هستند.

او با اشاره به تدوین شاخصه‌های روزنامه برتر توسط انجمن عکاسان مطبوعاتی گفت: از امسال آخرین طرح رتبه‌بندی و ارزیابی کار تصویری روزنامه‌ها به این انجمن سپرده شد که این خود پیوندی است که کار کیفی‌تر شود.

در نهایت نشان دوربین طلا به برگزیدگان هفت بخش اهدا شد. در بخش عکاسی خبری امید وهاب‌زاده، در بخش عکاسی مستند علی حامدحقدوست، در بخش عکاسی ورزشی یونس علی‌شیری، در بخش عکاس برتر زن مونا هوبه‌فکر، در بخش عکاسان استانی محسن اسماعیل‌زاده از خراسان برنده نخستین دوربین طلایی انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی شدند. همچنین این نشان در بخش روزنامه برتر به روزنامه «ایران» تعلق گرفت.

نظرات بسته شده است.