ابراهیم حاتمی‌کیا خط‌شکن سینمای ایران است/ سینماگران برای آشنایی مردم با انقلاب و دفاع مقدس تلاش نمی‌کنند

گلعلی بابایی نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، درخصوص تاثیر ویژه هنرمندان به شهادت شهید محسن حججی گفت: واقعه شهادت شهید محسن حججی نشان داد که جامعه مخصوصاً هنرمندان آمادگی ایجاد موجی انقلابی را دارند. همچنان که در جریان شهدای غواص نیز چنین موجی ایجاد شد. این روزها هرکس از هنرمند تا ورزشکار و ادیب به نوعی به شهیدان مدافع حرم ابراز ارادت می‌کند. این مجموعه فعالیت‌ها نشان می‌دهد که باید به موضوع مدافعین حرم اعتنا کرد و سینما بستر بسیار مناسبی برای این اتفاق است.

ابراهیم حاتمی‌کیا

وی درباره ساخت فیلم “به وقت شام” تصریح کرد: ابراهیم حاتمی‌کیا با فیلم “به وقت شام” سعی در بیان گوشه‌ای از اتفاقات و وقایع سوریه دارد. وی به عنوان کارگردانی بسیجی و انقلابی همواره موضوعات روز را شناخته و همه جا خط شکن سینمای ایران بوده است. حاتمی‌کیا با ساخت این فیلم در مورد مساله سوریه و مدافعین حرم خط‌ شکنی مرسوم خود را انجام داده و امیدواریم که این اتفاق راهگشای دیگر فیلمسازان باشد.

نویسنده کتاب “پیغام ماهی‌ها” با اشاره به علاقه شخصی‌اش به سینما تاکید کرد: به واسطه فعالیت خود در عرصه مستند و واقعه‌نگاری همواره سینمای انقلاب و دفاع مقدس را دنبال می‌کنم و نسبت به این مسائل حساسیت بالایی دارم. این حساسیت به این دلیل است که در این گونه آثار با نوع مستندنگاری و بازتاب درست برخی وقایع آن زمان آشنا می‌شوم.

وی با نقد سینمای کمدی روز افزود: متاسفانه در این سال‌ها ذائقه مردم را تغییر دادند. قبل‌تر سعی می‌شد تا آثار به طور حتم جنبه آموزشی و فرهنگی داشته باشند اما این روزها این اتفاقات به کل فراموش شده و آثار سطح سلیقه مخاطبان را در حد شبکه‌های مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای پایین آورده‌اند.

گلعلی بابایی

این نویسنده انقلابی کشور ساخت آثار انقلابی را راه اصلی مبارزه با تهاجم فرهنگی نامید و ادامه داد: شبکه‌های ماهواره‌ای معاند و همچنین شبکه‌های مجازی با تمام قدرت فرهنگ را مورد هدف گرفته‌اند ولی متاسفانه از این سمت تلاش زیادی برای آشنایی مردم با انقلاب و دفاع مقدس از سوی سینماگران انجام نمی‌شود.

بابایی با تاکید بر وجهه آموزشی سینما خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیشتر فیلم‌های کمدی فقط صرف خنداندن مخاطب تولید می‌شوند. تماشاگران بعد از حدوداً دو ساعت خندیدن از سالن خارج می‌شوند اما بعد از آن هیچ پیام تربیتی و یا اجتماعی برای زندگی بهتر شخص داده نمی‌شود.

نظرات بسته شده است.