وجود امام جواد(ع) تمام نقشه‌های فتنه‌گران را از بین برد/ ضرورت ورود مساجد برای مقابله با جریان‌های انحرافی مدرن و سنتی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، مراسم گرامیداشت روز جهانی مسجد و تجلیل از مرحوم آیت‌الله محمدباقر محی‌الدین انواری رئیس اسبق مرکز رسیدگی به امور مساجد و یادبود شهید مدافع حرم زنده‌یاد محسن حججی شامگاه روز گذشته (دوشنبه 30 مرداد ماه) با حضور پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)، آیت‌الله سیداحمد خاتمی امام جمعه موقت تهران، حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی متولی مسجد جامع قلهک برگزار شد.

 

 

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه مرحوم آیت‌الله انواری فردی انقلابی بود که در دوران سیاه ستم‌شاهی 10 سال در زندان مورد شکنجه قرار گرفت، گفت: 48 سال قبل در چنین روزی مسجد الاقصی به دست صهیونیست‌ها به آتش کشیده شد و بر اساس تصمیم سازمان کنفرانس اسلامی، این روز به نام «روز جهانی مسجد» ثبت شد.

وی با اشاره به اینکه امام رضا(ع) فرزندش جوادالائمه(ع) را مبارک‌ترین مولود دانستند، افزود: در اینجا این سوال مطرح می‌شود که مگر ولادت پیامبر(ص) و امام علی(ع) را نمی‌توان بهترین مولودها دانست؟ واقعیت امر این است که امام جواد(ع) با ولادت خود به یک جریان پایان داد و همین دلیلی بر مبارک‌ترین مولود شد.

این استاد حوزه‌ علمیه ابراز داشت: پس از شهادت امام کاظم(ع) جریان‌های انحرافی متعددی با نام حمایت از امام شهید تشکیل شد و به مقابله با امام عصر(امام هشتم(ع)) پرداختند، در آن زمان جریانی به نام «واقفیه» شکل گرفت که سر دسته این جریان سه نفر از کسانی بودند که در زمان امام کاظم(ع) مسئول جمع‌آوری سهم امام معصوم بودند.

 

 

وی ادامه داد: این سه نفر به دلیل انحراف خود از خط امامت و دل بستن به وسوسه‌های شیطان تلاش کردند که سهم امام رضا(ع) را بالا بکشند، استدلال غلط آنها نیز این بود که امام کاظم(ع) همان امام غایب است که شهید نشده و تنها در دوران غیبت به سر می‌برد.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به دوران سخت امامت امام رضا(ع) اظهار داشت: دوران خلافت امام رضا(ع) به حدی سخت بود که حتی برخی یاران نزدیک ایشان به امامت آن حضرت شک می‌کردند، هر چند که همواره با پاسخ امام معصوم شک آنها برطرف می‌شد، اما باید توجه داشت زمانی که غبار فتنه همه جا را در بر می‎گیرد، دیگر نمی‌توان به تک‌تک افراد پاسخ داد.

وی افزود: به این دلیل ولادت امام جواد(ع) مبارک‌ترین مولود است که ورود ایشان به عالم به یک جریان انحرافی پایان داد، زیرا جریان‌های انحرافی مدعی بودند که امام رضا(ع) به دلیل شرایط حصر، اصولاً فرزندی ندارد، اما امام معصوم وعده ولادت فرزند خود را داد و تولد امام جواد(ع) تمام نقشه‌های فتنه‌گران را از بین برد.

 

 

امام جمعه موقت تهران در ادامه به منش رفتاری مرحوم آیت‌الله انواری اشاره کرد و گفت: مرحوم انواری چهار ارزش قرآنی «تقوا»، «جهاد»، «علم و دانش الهی» و «جهاد در غربت اسلام» را داشت، وی علاوه بر اینکه یک تحصیلکرده حوزوی بود، در دوران پیش و پس از انقلاب تمام وجود خود را وقف جریان انقلاب اسلامی کرد و فقط 10 سال در بدترین دوران طاغوت مورد شکنجه قرار گرفت.

وی با تأکید بر اینکه نسل امروز با مراجعه به «موزه عبرت» به تاریخ انقلاب مراجعه کند، ادامه داد: جوانان با مراجعه به موزه عبرت خواهند فهمید چه فشارهای بر نسل اول انقلاب وارد و تحمیل شده است،‌ با این وجود برخی از جریان انقلاب بریدند و در برابر مقام معظم رهبری ایستادند، اما امثال مرحوم انواری تمام وجود خود را در خدمت ولایت و انقلاب قرار داد. باید توجه داشت که آنهایی که پس از انقلاب از جریان انقلاب و ولایت جدا شدند، «واقفیه مدرن» را شکل دادند.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به احیای امور مساجد به خصوص مسجد جامع قلهک توسط آیت‌الله انواری بیان داشت: امروز دو بینش درباره مسجد وجود دارد که یکی فقط کارکرد مسجد را در گرو عبادت معمولی روزانه می‌داند، اما مسجد باید جایی باشد که اهل تدین در آن گردهم بیایند، جلسات مختلف رفع شبهات دینی در آن شکل بگیرد، تمام سؤالات مختلف شرعی مردم در آن پاسخ داده شود و از همه مهم‌تر؛ از پایگاه مسجد با جریانات انحرافی مدرن و سنتی مقابله شود.

نظرات بسته شده است.