رونمایی از دو مراسم مذهبی اصفهان در اجلاس پیرغلامان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، رسول زرگرپور، استاندار اصفهان امروز، ششم شهریورماه، در نشست خبری پانزدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیر غلامان و خادمان حسینی که در محل مسجد بلال صدا و سیما برگزار شد، گفت: اصفهان یکی از استان‌های طراز اول کشور در مباحث اقتصادی، دانشگاهی، کشاورزی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است که در کنار تمامی این مسائل در بحث فرهنگی و مذهبی جایگاه ویژه‌‌ای دارد.

وی با اشاره به اینکه اصفهان پایتخت تمدن فرهنگ ایران اسلامی است، افزود: استان اصفهان با وجود اینکه شش درصد جمعیت کشور را دارد ولی شش درصد شهدا و 11 درصد جانبازان کشور را به خود اختصاص داده است؛ استانی که مقام معظم رهبری در مورد آن می‌فرمایند روزی می‌رسد که اصفهان را با شهید خرازی‌ها می‌شناسند و این اواخر نیز با شهادت حججی این افتخار چندین برابر شد.

وی ادامه داد: استان اصفهان به علت سابقه فرهنگی و مذهبی نسبت به سایر استان‌ها از نظر آسیب‌های اجتماعی در سطح بسیار پائین‌تری قرار گرفته است و این جای خوشحالی دارد. اصفهان شهر اجلاس‌های بین‌المللی و یک شهر برند در این زمینه است؛ برای این اجلاس هم هیچ بودجه‌ دولتی استفاده نشده است و تمام اعتبارات آن توسط خیرین و عاشقان ابا عبدالله(ع) تأمین شده است.

وی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم مراسم باشکوه و ویژه‌ای را در شأن پیرغلامان و مردم اصفهان برگزار کنیم، گفت: در این استان بیش از 720 بقعه واجب التعظیم داریم که همگی آنها مایه افتخار استان اصفهان هستند و خوشحال هستیم در این شرایط میزبان این اجلاس شده‌ایم.

زرگرپور در خصوص ثبت اثری آئینی از این استان در پانزدهمین اجلاس تجلیل از پیر غلامان گفت: در اصفهان خرده فرهنگ‌های زیادی داریم و از این رو به دنبال دو برنامه برای اجلاس هستیم که در حال انجام اقدامات مقدماتی آن بوده و امیدواریم که برای ثبت آثار مذهبی آماده شود.

استاندارد اصفهان با اشاره به حضور 300 مهمان اصفهانی در این اجلاس گفت: این مراسم در گلزار شهدا برگزار می‌شود و امیدواریم یک پیش درآمد بزرگ مذهبی برای ورود به برنامه‌های محرم در استان اصفهان باشد.

در ادامه این نشست، احمدی، مدیرکل مرکز صدا و سیمای اصفهان با اشاره به اینکه در رسانه ملی و جمعی باید به سبقه‌های یک شهر توجه زیادی کنیم، تصریح کرد: از این منظر اصفهان شهر علما و برجستگان دینی است.

وی افزود: مستند‌های خوبی برای پیرغلامان اصفهان تولید شده است که از سیره زندگی و سبک حسینی است، از این رو این مستندات مربوط به تمامی استان‌ها هستند و ما 31 مستند مربوط به پیر غلامان را پخش خواهیم کرد. مستند ویژه شهید حججی با عنوان «حجت خدا» که هم اکنون در مراحل پایانی تولید آن هستیم نیز در این اجلاس رونمایی می‌شود.

وی در پایان از برگزاری مراسم ویژه نوجوانان خبر داد و افزود: در حوزه نوجوانان ذاکر اصفهانی، معرفی نخبگان این عرصه را خواهیم داشت که همه این برنامه‌ها در شبکه اصفهان و امید روی آنتن می‌رود و این بزرگترین مناسک سازی در 15 دوره گذشته این اجلاس خواهد بود.

نظرات بسته شده است.