تابلویی از شهید حججی رونمایی شد/ افتتاح نمایشگاه «کرشمه های قلم»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از بولتن نیوز، بعد از ظهر امروز ۶ شهریور با حضور فاضل نظری معاون هنری حوزه هنری، مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز تجسمی حوزه هنری و هنرمندانی چون محمدعلی نادری، سعید نقاشین و حسین غلامی تابلوی نقاشی از محسن حججی شهید مدافع حرم که توسط محمد علی نادری هنرمند جوان بوشهری خلق شده است، رونمایی شد.

در حالیکه مسعود شجاعی طباطبایی پیش از این اعلام کرده بود به مدت یک ماه قرار است هر هفته یک اثر با موضوع شهید حججی رونمایی شود و هفته گذشته اثری از حسن روح الامین در این مکان رونمایی شده بود، امروز اثر دیگری که توسط نادری خلق شده بود، رونمایی شد. این اثر پرتره ای از شهید حججی را در حالیکه لبخندی بر لب دارد با رنگ هایی روشن و در پس زمینه ای سفید به تصویر درآورده است.

نادری در حاشیه این رونمایی درباره چگونگی خلق اثر خود گفت: بعد از چند سال کار تخصصی در حوزه نقاشی در یکی از نمایشگاه هایی که به مناسبت محرم در بوشهر برپا شده بود با کار آقای روح الامین آشنا و به کار ایشان علاقمند شدم. بعد از مدتی و با پیگیری توانستم در یکی از جشنواره ها با ایشان و آقای طباطبایی آشنا شوم و نهایتا این آشنایی به اینجا رسید که اثری که از شهید حججی کار کردم در حوزه هنری رونمایی شود.

وی ادامه داد: در موضوع اسارت و شهادت شهید حججی می شود تمام آنچه درباره امام حسین (ع) و کربلا شنیده ایم تصویرسازی کرد و مفاهیم آن به راحتی با این تصاویر به ما منتقل می شود. من دوست داشتم مخاطبم برایش چنین ذهنیتی تداعی شود همچنین می خواستم آن ذهنیت اولیه اسارت که خشونت هم همراهش بود کمی تعدیل شود و برای همین آرامشی در چهره شهید نشاندم و روی چشمانش نیز رنگی آبی کشیدم که بیشتر تداعی کننده آرامش او باشد. در عین حال تصویر ساده و کوچکی از روایت اسارت را کنار اثر کشیدم.

به گفته وی، این اثر ادای دینی است به روح بلند و آزاده آن شهید والامقام و از روی عکسی از شهید حججی که در فضای مجازی منتشر شد و این شهید فرزند خود را در بغل و لبخند زیبایی هم برلب داشت الهام گرفته شده است.

تابلوی نقاشی شهید حججی اثر محمدعلی نادری در ابعاد ۱۰۰ در ۷۰ سانتیمتر و با تکنیک طراحی با ذغال آماده شده است.

همچنین در ادامه این رونمایی نمایشگاه منتخبی از آثار خوشنویسان مرکز تجسمی حوزه هنری با عنوان «کرشمه های قلم» در نگارخانه ابوالفضل عالی به نمایش درآمد.

در این نمایشگاه آثاری از حمید عجمی، صداقت جباری، حسین غلامی، مسعود صالحی، سعید نقاشیان، علیرضا امین مقدم و حشمت الله نوروزی روی دیوار رفته است.

مسعود شجاعی طباطبایی در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه «کرشمه های قلم»  گفت: ما اسم مکانی که از این پس هر هفته اثری را در آن رونمایی می کنیم «نگاه خانه سوره» گذاشته ایم که دو هفته دیگر هم دو رونمایی دیگر از آثاری با موضوع شهید حججی خواهیم  داشت. همچنین یک پرفورمونس نیز با همین موضوع به زودی در همین مکان برپا می کنیم که کار بسیار شاخصی است.

وی ادامه داد: در هفته دفاع مقدس نیز ۵۶ پوستر در حوزه هنری به نمایش در می آید. این نمایشگاه با همکاری مرکز تجسمی انقلاب و دفاع مقدس برگزار می شود. شعرا شعرهای نابی در زمینه دفاع مقدس سروده اند و ۵۶ عکس مناسب با این اشعار انتخاب شده که شعر و عکس در اختیار گرافیست ها گذاشته شده تا در نهایت ۵۶ پوستر طراحی شوند. 

نظرات بسته شده است.