قهرمان کودکان حججی یا سوپرمن؟/ 8 الی 10 درصد لوازم تحریر خراسان رضوی قاچاق است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از صبح توس؛ روزشمار تا نخستین روز از فصل زیبای پائیز و ماه مهر و مهربانی آغاز شده؛ تنها 25 روز تا بازگشایی مدارس باقی مانده است و دانش آموزان برای آمادگی فراگیری علم، در تکاپو هستند.

 

یکی مشغول تهیه کتب درسی و دیگری درصدد خرید لوازم تحریر است؛ یکی به دنبال تولیدات داخلی و دیگری در فکر بت هایی است که جهان غرب برایشان ساخته.

 

«نماز، تشکر از خدا» و «تعلیم و تعلم عبادتست»؛ این ها جملاتی هستند که آن روزها دفاتر بدانها آراسته می‌شد؛ اما امروز آن چنان تهاجم فرهنگی میان کودکان، نوجوانان، میان سالان و حتی سالخوردگان ریشه دوانده است که با منفعل بودن دولت و ملت نمی توان به گرد پای آن رسید.

امام خمینی(ره) فرموده‌اند:«امید من به شما دبستانی هاست.» و این در حالی است که دولت به جهان غرب چشم امید دوخته و از هجمه فرهنگی که کودکان و دانش آموزان را نشانه گرفته، غافل است.

 

غفلت از دانش آموزان و آینده سازان کشورمان تا آنجاست که الگوی آنان از شهید باکری‌ها، همت‌ها، آوینی‌ها و حججی ها به بن تن، سوپرمن، باب اسفنجی، باربی، سیندرلا و در مجموع نقش های اصلی کارتونها و انیمیشن های هالیوودی بدل شده است و این یعنی گامی پیش به افول.

 

تولیدات داخلی گوشه انبارها جا خوش کرده و گرد زمان را بر دوش می کشند؛ در مقابل لوازم تحریر وارداتی با رنگ و لعاب های جذاب پشت ویترین ها خودنمایی کرده و هر کودکی را جلب می کند.

 

دختری حدودا 9 ساله ایستاده و چشمانش برق شوق دارد؛ از او می پرسم کدام کیف را پسندیده است و او با انگشت اشاره کیفی را نشان می دهد که عکس «السا» روی آن نقش بسته است.

 

کیفی که عکس دختری با چادر روی آن نقش بسته را به او نشان داده و نظرش را جویا می شوم؛ او می‌گوید: طرح ناشناخته است در حالی که کیف‌هایی که من می پسندم همه نقش اصلی در یک کارتون بوده اند.

 

سکوت کرده و با خود به هنرمندانی فکر می کنم که سنگر عرصه کودک و نوجوان را خالی گذاشته و در مقابل هالیوود قله های یکایک خانه ها را فتح می‌کند بی خبر از آنکه «خشت اول چون نهد معمار کج، تا ثریا می رود دیوار کج»؛ و این یعنی خطر تهاجم فرهنگی نزدیک تر از آن است که می اندیشیم.

 

پسری که حدودا 10 ساله به نظر می‌رسد، به همراه مادر خود در حال تهیه لوازم تحریر است، دفتری که انتخاب کرده تولید ایران بوده و طرح جلد آن پسری فضا نورد است؛ از او علت انتخابش را می‌پرسم و او پاسخ می‌دهد: «دوست دارم فضا نورد شوم و پرچم ایران را روی ماه نصب کنم».

 

مادرش کنارش ایستاده و با لبخند به او نگاه می‌کند؛ لبخندی توأم با اطمینان خاطر. مادرش رو به من کرده و می‌گوید: ای کاش تولید کنندگان داخلی به کیفیت و ظاهر اجناسی که برای قشر کودک و نوجوان تهیه می کنند توجه ویژه کنند.

 

او ادامه می‌دهد: نقش و نگار برای کودکان دارای اهمیت زیادی است، از این رو تولیدکنندگان باید مخاطب شناسی کرده و برای تمام کودکان با آرزوهای مختلف جنس تولید کنند.

 

کمی آن طرف تر پدری به همراه فرزندش ایستاده است؛ پسری هشت ساله که با پافشاری می خواهد دفتری با طرح بن تن خریداری کند؛ اما پدرش با کمی حرف زدن به او دفتر دیگری نشان می‌دهد که طرح آن پسری است در مسجد.

 

کمی تامل می‌کنم تا نتیجه را ببینم و متحیر می شوم از اینکه آن کودک نه به اکراه، بلکه با کمال میل دفتر طرح بن تن را پس داده و دفتر دیگر را از دست پدر می‌گیرد.

 

به آنها نزدیک می‌شوم و از پدر می پرسم چه چیزی گفته است که پسرش با کمال میل راضی به خرید کتاب با طراحی جلد ایرانی شد و او پاسخ می‌دهد: برای پسرم این مسئله را شرح دادم که اگر اجناس وارداتی را تهیه کنیم کشورمان تضعیف شده و پدر برخی همکلاسی هایش بیکار می شوند.

 

او ابراز می کند: برخی از تورم به ستوه آمده اند بی خبر از آنکه تورم حاصل وابستگی اقتصادی کشورمان به غرب و تحریم های رو به افزایش است؛ این در حالی است که خرید کالای وارداتی تیشه به ریشه اقتصاد می زند و نتیجه آن رکود، تورم و تضعیف بنیه کشور است.

صاحب مغازه لوازم تحریر فروشی اما می‌گوید: این روزها کمتر کسی است که به دنبال خرید جنس ایرانی باشد، آن چنان کالاهای وارداتی مردم را اغوا کرده است که دیگر ملت هیچ رغبتی به خرید لوازم داخلی ندارند.

 

او ادامه می‌دهد: هرچند این مشکل تنها از جانب ملت نیست، بلکه تولیدکنندگان و بیشتر از آن دولتی مقصر است که اجازه واردات محصولاتی را می دهد که در داخل کشورمان تولید می شود و این تنها لوازم تحریر را شامل نمی شود، لوازم منزل، خوراک و پوشاک برخی از مصادیق آن است.

 

صاحب مغازه با اشاره به واردات آب معدنی، ابراز می‌کند: دولت آن قدر فریفته غرب شده که از توان نیروهای داخلی و توان ملی خود غافل شده و همواره چشم امید به دستان غرب دوخته است.

 

محمود فرشیدی، وزیر آموزش و پرورش دولت نهم در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس اظهار کرد: این روزها لوازم تحریر همچون ابزارهایی نظیر گوشی و فضاهای مجازی تبدیل به رسانه شده که می تواند تاثیر بسزایی در فرهنگ سازی ارزشهای بومی و اسلامی داشته باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: استکبار جهانی همواره عروسک و نماد تولید کرده و از آنها در برنامه های تلویزیونی و سینمایی خود استفاده می کند، همچنین برای تبلیغ این نمادها از لوازم تحریر بهره می جوید و می کوشد کودکان را نسبت به این نمادها که مُبلغ قدرت و فرهنگ غرب است، جذب کند.

 

وزیر آموزش و پرورش دولت نهم با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب نسبت به تهاجم فرهنگی، اضافه کرد: ایران آن چنان که لازم است به مسئله تولید داخلی توجه نکرده است؛ با وجود این برخی تولید کنندگان با هدف تبلیغ فرهنگ بومی خط تولید راه اندازی کردند که نیاز به حمایت دارد.

 

وی با بیان اینکه وزارت بازرگانی باید تولید کنندگان داخلی را مورد حمایت خود قرار دهد، عنوان کرد: حمایت دولت از تولید داخلی در عرضه محصولات تاثیرگذار است؛ همچنین مدارس می توانند با هماهنگی با اولیا لوازم تحریر یکسان تهیه کرده و در خدمت دانش آموزان قرار دهند.

 

فرشیدی با تأکید بر حمایت دولت از تولیدکنندگانی که بر اساس اصالت فرهنگ وارد عرصه شده‌اند، ادامه داد: دولت می تواند یارانه ای را به تولیدکنندگان اختصاص دهد تا توان رقابت با کالاهای وارداتی را پیدا کنند؛ همچنین دولت می تواند به خانواده های نیازمند که فرزند دانش آموز دارند یارانه تحصیل پرداخت کند.

 

8 الی 10 درصد لوازم تحریر استان قاچاق است

 

همچنین علی باخرد، معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس بیان کرد: قاچاق لوازم تحریر به نسبت کالاهای دیگر درصد کمی را به خود اختصاص داده است.

 

وی با تأکید بر اینکه 8 الی 10 درصد لوازم تحریر استان قاچاق است، خاطرنشان کرد: لوازم تحریر به دلیل اینکه در داخل کشور تولید می شود و تعرفه کمی را به خود اختصاص می دهد، کمتر قاچاق می شود.

 

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی عنوان کرد: لوازم تحریر قاچاق شامل وسایل لوکس و یا لوازمی است که داخل کشور تولید نمی شود.

 

وی با اشاره به شناسایی لوازم قاچاق از وارداتی، اضافه کرد: در آینده کد شناسایی به محصولات داده می شود که شناخت را برای مردم میسر می کند، با وجود این در حال حاضر تنها کارشناسان می توانند لوازم قاچاق را تشخیص داده و تمییز کنند.

باخرد با اشاره به ظاهر و محتوای لوازم تحریر داخلی، تصریح کرد: مسئولین فرهنگی ناظر بر ظاهر و محتوای تولیدات داخلی هستند و سازمان بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت دستگاه مستقیم برای نظارت بر ظاهر و محتوا نیست.

 

او اینها را می‌گوید و من در ذهن اخباری را مرور می کنم که مهر تاییدی بر گلایه صاحبان عرصه لوازم تحریر است؛ خبری مبنی بر توقیف شدن یک خودروِ تریلی حامل  ۳۲۰هزار و ۲۲۵ قلم انواع لوازم‌التحریر قاچاق به مبلغ 20 میلیارد تومان در آستانۀ مهرماه، در یکی از محورهای مواصلاتی استان.

 

گزارش از سعیده حیه در

نظرات بسته شده است.