برای حججی شدن نیازمند هجرت از هوای نفسانی هستیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ، مراسم بزرگداشت شهید مدافع حرم محسن حججی شب گذشته 11 شهریورماه با حضور جمعی از خانواده شهدای مدافع حرم، طلاب و نمازگزاران در مسجد جوادالائمه(ع) شهرک یبر شهرستان پاکدشت برگزار شد.
آیت‌الله مهدی احدی، استاد حوزه علمیه قم در این مراسم با استناد به آیات قرآن، راه ملکوتی و معنوی را نیازمند یک پرواز قوی دانست و گفت: پروازی که مرکب از اماته و احیا باشد.
وی با تأکید بر این پرواز، تصریح کرد: برای حججی شدن نیازمند هجرت از هوای نفس هستیم.
استاد حوزه علمیه قم شرط این پرواز را نابودی هوای نفس در این مسیر عنوان کرد و افزود: این مهم به راحتی حاصل نمی‌شود و سرمایه و وقت فراوانی می‌خواهد تا به آن مدارج عالی برسیم.
وی ادامه داد: در اماته بعد از کشتن نفس باید به آن خوراک داد که آن خوراک احیا است.
این مفسر قرآن، اماته و احیا را دو بال پرواز شهید حججی برشمرد و مطرح کرد: برای پرواز باید در نقطه مقابل شیطان قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در اماته و احیا محورهایی وجود دارد، گفت: در اماته اولین محور هجرت است، تا از بیت‌النفس هجرت نشود، اماته حاصل نخواهد شد.
استاد اخلاق با تأکید بر اینکه معجزه هجرت، عالی و  خیلی مؤثر است، افزود: اولین هجرت برای فرار از هوای نفسانی مهاجرت از خلوت و وسوسه شیطانی است.
برای معنویت و اخلاق هزینه کنید
وی ادامه داد: اکثر کسی در حال برون رفت از فضایی گناه دچار آسیب شود و از دنیا رود شهید است و خدا ضامن او می‌شود.
عضو هیئت علمیه جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به آیات قرآن اظهار کرد: یوسف از بندگان مخلص خدا است چرا که در لحظه ورود شیطان، هجرت کرد.
وی اوج معرفت را در کثیر الرجوع بودن به خدا اعلام کرد و گفت: کسی که از هوای نفس هجرت کند، خود خدا سرپرستی او را بر عهده می‌گیرد. 
طلاب و مساجد را رها نکنید
استاد درس خارج با بیان اینکه اگر اماته کنید، اهل احیا هم می‌شوید، خطاب به جوانان گفت: برای معنویت و اخلاق هزینه کنید و طلاب و مساجد را رها نکنید.
عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پایان با بیان اینکه روز قیامت چهار گروه هستند که حسرت می‌خورند، گفت: یکی از آن گروه‌ها علما هستند و می‌گویند ای کاش ما هم باشهدا بودیم.
یادآور می‌شود، پخش کلیپ، مداحی و روضه خوانی و همچنین افتتاحیه طرح مبشرین ویژه دانش آموزان ممتاز مسجدی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.
محمد فرخی

نظرات بسته شده است.