جزئیات جدید از شناسایی پیکر شهید حججی

خبرگزاری تسنیم: دکتر محمود تولایی رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک نور دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) در خصوص مراحل تشخیص هویت پیکر مطهر شهید محسن حججی اظهار کرد: با بازپس گیری پیکر مطهر شهید حججی از دست تروریست‌های داعش، نمونه DNA و پروفایل ژنتیکی خانواده این شهید در مرکز ما تهیه شد و نمونه ژنتیکی پیکر مطهر شهید حججی در لبنان تهیه و برای ما ارسال شد.

وی افزود: پس از تطابق این دو نمونه ژنتیکی، پروفایل ارسالی با پروفایل خانواده‌ها ۱۰۰ درصد منطبق بود و هیچ ابهامی در تشخیص هویت پیکر مطهر شهید حججی وجود نداشت.

دکتر تولایی با اشاره به اینکه فرصت کافی برای تشخیص هویت پیکر این شهید وجود داشت، گفت: اگر بر روی نمونه‌های خون و بافت تازه کار شود نتیجه این آزمایش یک روزه قابل اعلام است و اگر بافت استخوان تازه وجود داشته باشد ۲ الی ۳ روزه قابل تشخیص است، ولی اگر بافت قدیمی باشد، اعلام این نتایج زمانبر خواهد بود.

رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک نور بیان کرد: با توجه به اینکه وقتی چند روزی از زنده بودن انسان می‌گذرد سلول‌ها از بین می‌رود و دچار تجزیه و تخریب می‌شود و آن چیزی که پای برجا می‌ماند نمونه‌های استخوانی است، بر همین اساس نمونه ژنتیکی استخوانی از پیکر شهید حججی انجام شده است.

نظرات بسته شده است.