جایزه ۹۵ میلیونی برای طراحی یادمان شهید حججی/ نصب یادمان «سربلند» در یکی از میادین شهر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، نشست خبری مسابقه ملی طراحی یادمان «سربلند» پاسداشت مقام شهید مدافع حرم محسن حججی بعدازظهر امروز با حضور مسعود نجابتی مدیر مرکز هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس و طاهر شیخ‌الحکمایی دبیر مسابقه در بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد.

نجابتی در ابتدای این نشست گفت: انجمن تجسمی انقلاب و دفاع مقدس که ازاین‌به‌بعد قرار است با نام «گروه تجسمی بنیاد روایت فتح» فعالیت خود را ادامه دهد، یکی از وظایفش طراحی یادمان‌ها و المان‌های شهری است. با توجه به شورای شهر تهران مبنی بر پاسداشت مقام شهید حججی، برای ایجاد یادمان این شهید مدافع حرم، انجمن داوطلب شد و این وظیفه را برعهده گرفت، به همین دلیل علاوه بر سفارش کار به اساتید تجسمی، فراخوان هم منتشر کردیم تا همه هنرمندان امکان ارائه طرح‌های خود را داشته باشند.

وی افزود: امیدواریم نتیجه حاصله در تعامل با سازمان زیباسازی، در یکی از میادین شاخص تهران اکران شود. همچنین طرح‌های دیگری هم که قابلیت ساخت دارند، به سایر نقاط کشور ازجمله زادگاه شهید حججی برای نصب ارسال خواهند شد.

در ادامه این نشست شیخ‌الحکمایی گفت: فراخوان مسابقه سربلند با محوریت موضوع شهید حججی به آثار رسیده باید در زمینه حجم و مجسمه باشند و قابلیت اجرا در فضاهای عمومی مانند میادین و پارک‌ها را دارا باشند.

وی درباره ویژگی‌های فراخوان اظهار داشت: خلاقانه بودن طرح، شاعرانگی و خیال‌پردازانه بودن، همه‌فهم بودن و جذابیت‌داشتن برای عموم مخاطبان و پرهیز از طرح‌های انتزاعی ازجمله موارد فراخوان است.

دبیر مسابقه سربلند خاطرنشان کرد: هر هنرمند می‌توان سه اثر را به دبیرخانه ارسال کند و طبیعتاً در مرحله نخست لازم به ارسال ماکت نیست و ارسال عکس از ماکت یا نمای کامپیوتری 3D در قالب لوح فشرده کفایت می‌کند.

شیخ‌الحکمایی درباره اعضای هیأت داوران اظهار داشت: ایرج محمدی، مسعود نجابتی، محمد بهرامی، هادی عرب‌نرمی و بنده هیأت داوران را تشکیل می‌دهیم. برای نفر اول علاوه بر دیپلم افتخار 50 میلیون تومان، نفر دوم 30 میلیون و نفر سوم 15 میلیون تومان جایزه در نظر گرفته شده است.

وی در پایان گفت:‌ از امروز 15 شهریور ثبت‌نام آغاز شده و 25 مهرماه آخرین مهلت ارسال لوح فشرده است. داوری نهایی و اعلام نتایج در آذرماه برگزار می‌شود.

نظرات بسته شده است.