موحدی کرمانی: به قسم‌ های روز تحلیف‌ عمل کنید

خبرگزاری تسنیم:  آیت‌الله محمدعلی موحدی‌کرمانی خطیب موقت این هفته نمازجمعه تهران در خطبه دوم با اشاره به موضوع غدیر، گفت: باید بکوشیم غدیر را جهانی کنیم و دنیای اسلام آن را به خوبی بشناسد که این وظیفه مهم ماست و این امانتی است که خداوند ادای آن را از ما می‌خواهد. خیلی از جوامع اسلامی هنوز غدیر را خوب نشناخته‌اند و کلمه غدیر به گوش‌شان نرسیده است.

وی افزود: در این زمینه از بیناد الغدیر تشکر می‌کنم که فعالیت‌‌های خوبی داشته، اما کافی نیست، دولت باید در این زمینه بنیاد را کمک کند، وظیفه مهم یک کشور که بالاخره افتخارش این است که عدل علی حاکم است، باید وظیفه‌اش این باشد که علی را به دنیا معرفی کند، غدیر را معرفی کند و با این فضایلی که امیرالمومنین دارد و دشمن تا توانست فضائل او را مخفی کرد، اما دنیا را فضائل علی پر کرده و این تذکری است که باید گفته می‌شد.

خطیب موقت نمازجمعه تهران با اشاره به تحلیف‌های مسئولان و قسم خوردن آنان، گفت:‌ این تحلیف را هم رئیس‌جمهور انجام داد و هم هیئت دولت انجام داد و هم در شوراها این عمل انجام گرفته و علاوه بر این تحلیف، وعده‌هایی را وزرای پیشنهادی به نمایندگان دادند و مردم هم شنیدند، من می‌خواهم در این مورد نکته‌ای را بگویم، قرآن می‌فرماید: بعضی از مردم با خدا پیمان می‌بندند و می‌گویند خدایا اگر به ما مالی دادی ما حتما به فکر فقرا خواهیم بود، صدقه می‌دهیم، و ما حتما در زمره بندگان صالح تو خواهیم بود و به وظیفه ثروتمندی عمل خواهیم کرد،‌ آیه دیگری می‌گوید: وقتی خداوند از فضلش چیزی به آنها داد و آنها ثروتمند شدند بخل ورزیدند، بنا بود به فقرا بدهند اما ندادند،  پشت کردند و فراموش کردند وعده‌هایشان را و بالاخره فراموش کردند تحلیف‌ها و قسم خوردنشان و روی گرداندیدند از وعده‌های که دادند. آیه سوم می‌گوید:‌ وقتی به وعده و قسمی که خوردند عمل نکردند خداوند در دل‌های آنها نفاق ایجاد می‌کند،‌ و این نفاق یعنی منافق! که تا روز قیامت این نفاق ادامه دارد و در عالم برزخ اینها منافق شناخته می‌شوند. دلسوزانه به این عزیزانی که مراسم تحلیف داشتند توصیه می‌کنم به خودتان رحم کنید که بدانید به قسمتان عمل نکنید منافق خواهید بود و در قیامت هم در این زمره خواهید بود. رئیس‌جمهور ببینید در چه چیزهایی قسم خورده است، قسم خورده در برابر قران خود را وفق مردم کند. مراقب باشد.

آیت‌الله موحدی‌کرمانی کشتار مسلمانان میانمار را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد:‌ خداوند حکومت میانمار را ساقط کند. چه می‌کنند؟ والله بدن آدم می‌لرزد،‌ نمی‌دانم چطور بگویم، در این جریان کارهایی کردند سرهای بچه‌ها را بریدند و بچه‌ها را زنده زنده مسوزاندند و چه جنایت‌هایی می‌کنند.

وی با اشاره به نقش رژیم صهیونیستی در کشتار مسلمانان روهینگیا اظهار داشت:  سکوت مجامع بین‌المللی و سازمان مل متحد بهت‌آور است،مردم را در یک کلبه چوبی جمع می‌کنند و آنها را آتش می‌زنند، برخی پیشنهاد می‌دهند، ترکیه پیشنهاد می‌دهد که بنگلادش مرزهایش را باز کند که آنها هم متاسفانه بسته‌اند. سازمان ملل هم استقبال کرده،‌ جالب است! سازمان ملل هنر شما همین است، سازمانی که قرار بود به مظلومین برسد و از حقوق مردم دفاع کند این کار را می‌کنید؟ شما برای چه تشکیل شد؟ برای حمایت از ظالمین تشکیل شد‌ه‌اید؟

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر یکپارچگی مسلمانان در برابر کشتار مسلمانان روهینگیا گفت: همه باید مرگ بر حکومت میانمار بگویند.

آیت‌الله موحدی کرمانی در ادامه سخنانش اخلاص شهید حججی اظهار را مورد توجه قرار داد و افزود:‌ مدتی از شهادت او گذشته اما داغ شهادتش بر تن همه مانده است و مرم به یاد شهید حججی ناله می‌زنند، عجیب است، ما در مبارزه‌‌های  حق بر باطل سر بریده زیاد داشتیم،  اما عجیب است که این عزیز اینگونه نامور شده است و نه تنها نامور شده بلکه مورد عشق همه قرار گفته است و او به عنوان حجت الهی مطرح است.

وی اضافه کرد: جنایات داعش درباره این شهید کم نیست، رمز بولد شدن شهید حججی اخلاص او بوده است،‌ از طرفی نیز جنگ در قرون زیاد داشتیم اما هیچ جنگی مثل کربلا جلوه نداشت آن هم بخاطر اخلاص در آن بود. شهید حقیقتاً حججی اخلاص بالایی داشته است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در ادامه نامه‌ای از شهید حججی در وصف شخصیت ائمه اطهار قرائت کرد و گفت: برادران و خواهرانی که اسیر پول شده‌اید از این شهید درس بگیرید. شهیدی که 23 ساله بوده می‌گوید خدایا می‌خواهم با تو معامله کنم واین چنین خود را برای شهید شدن آماده کرد.

آیت‌الله موحدی کرمانی در ادامه سخنانش آمریکا را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت»: آمریکا خیلی پرو است،‌ نه تنها ظالم است بلکه پرو هم است و می‌گوید باید اماکن نظامی ایران را بازدید کنیم، شما غلط می‌کنید، شما چه کاره هستید؟ کی به شما چنین اجازه‌ای می‌دهد. این آرزو را به گور خواهید برد. راه‌های نظارتی بر مراکز هسته‌ای ایران که در برجام تعهد کردیم، کاملا روشن است و بازرسان آژانس از ان بازدید کرده‌اند و صریحاً گفته‌اند ایران هیچ تخلفی نداشته است. حالا آمانو می‌گوید آژانس می‌تواند از مراکز نظامی بازدید کند که او هم اشتباه کرده است.

وی تاکید کرد:‌ ایران درباره سلاح‌هایش وعده نداده و هیچ کشوری نمی‌تواند در زمینه اطلاع از آنها  گامی بردارد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران همچنین آزادسازی شهر دیرالزور تلعفر را تبریک گفت.

آیت‌الله موحدی کرمانی با خطاب قرار دادن نقش عربستان سعودی در کشتار مردم یمن اظهار داشت: در یمن تعداد مبتلایان به وبا به 2 هزار 43 نفر رسیده است. نمی‌دانم این عربستان سعوی احساس مسئولیت نمی‌کند! به روایات قرآن ایمان دارد؟ اگر ایمان دارد آن را بگوید و اگر ندارد تا کی می‌خواهد کشتار راه بندازد؟

وی در بخش پایانی سخنانش خطاب به مسئولین فضای مجازی در کشور گفت:در این فضای مجازی هرکسی هر حرفی می‌خواهد بگوید، می‌گوید آن هم بی‌نام و نشان! می‌گوید فلان مسول هزاران دلار دزدیده و یا فردی در کشور چنان و چنین کرده است، اینها ذهن مردم را خراب می‌کنند، مردم را نسبت به نظام را بدبین می‌کنند. به مسئولین توصه می‌کنم چشماهیان را باز کنند، ببینید چه‌ها می‌شود. اگر جواب ندهید مردم فکر می‌کنند راست است و اگر هم بگویند راست است،‌وامصیبتا. بیایید در تلویزیون شفاف در این زمینه صحبت کنید.مردم را نسبت به نظام بدبین نکنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از تسنیم، موحدی‌کرمانی در خطبه اول نماز جمعه تهران نیز با تاکید بر یاد خدا گفت: خدایا من بنده بی‌ادبی هستم؛ آن موقع که من در مواجهه با تو بودم، ترک فرمان تو را کردم و این بی‌ادبی من بود،‌خدایا تو بزرگواری و یکی از مصادیق روشن بزرگواری عفو است و و از تو درخواست می‌کنم مرا عفو کنی و این بی‌ادبی‌ها را ببخش.

وی با تبریک ولادت حضرت هادی و فرا رسیدن عیرغدیر خم به آیه به “الیوم اکملت لکم دینکم”  اشاره کردو افزود:  گفت: عظمت غدیر روشن است، اگر این ابلاغ صورت نمی‌گرفت گویا هیچ کاری پیغمبر نکرده بود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به ولایت رهبر معظم انقلاب در عصر حاضر گفت: ولایت ایشان همان ولایت امیرالمومین و ولایت رسوال‌الله است. با داشتن ولایت دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، با داشتن رهبری پارسا و متقی که مردم از او پیروی کنند دشمن غلطی نمی‌تواند یکند و هیچیک از توطئه‌های او محقق نخواهد شد. اگر در بین شما تقوا حاکم نباشد و اسیر دنیا و شهوات باشید اکر در حکومت به جای ضوابط روابط حاکم باشد  و از فراکین امیرالمونین در عهدنامه کالک اشتر تخلف گردید باید بترسید و جا دارد بنتسید

آیت‌الله موحدی کرمانی ادامه داد: مبادا آمریکات نفوذ کند و آمریکایی که از در بیرون رانده شده از دریچه وارد شود، مبادا حکومت دینی از دست شما برود. آنچنان که از دست مردم مسلمان در جریان اندلس رفت که از دست رفت. حکومت اسلامی ساقط شد به واسطه اینکه مردم شهواتشان بر دینشان غالب آمد، اهل شهوت شدند، دنیاپرست شدندو داستان اندلس را به دقت مطالعه کنید که اینها هشدارهایی است که برای ما مردم ایران که به حمدالله علمدار قدرت اسلام در جهان هستیم باید مراقب باشیم که آسیب نبینیم و این سخن اصلی قرآن است.

وی بابیان اینکه مسئله غدیر مسئله ولی فقیه است، گفت:  در آستانه غدیر باید به افراد بگوییم مراقب باشد، از پیروی رهبر ذره‌ای منحرف نشوید. ذره‌ای در این جریان اشتباه رخ ندهد.

نظرات بسته شده است.