عکاس ترکیه‌ای: پوسترهای «شهید حججی» مرا متأثر کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از خبرگزاری فارس، هیئت عکاسان ترکیه‌ای از حوزه هنری بازدید کردند. این هیئت از عکاسان کشور ترکیه، از نمایشگاه پوستر «راهی که از سر گرفتیم» با موضوع شهید محسن حججی، نمایشگاه نقاشی «شفق فیروزه‌ای»، کارگاه و گنجینه آثار مرکز هنرهای تجسمی، کتابخانه جنگ و فروشگاه کتاب انتشارات سوره مهر دیدن کردند.

سید احسان باقری مدیر خانه عکاسان ایران حوزه هنری در این دیدار گفت: مرکز اسلاید و عکس حوزه هنری از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تشکیل شده است و خانه عکاسان ایران نیز از 23 سال قبل تا به امروز در مراکز استانی حوزه هنری در سراسر کشور فعالیت می‌کند. نخستین جشنواره‌های حرفه ای عکاسی با تلاش این مرکز راه اندازی شده است و تاکنون بیش از ۵۰۰ نمایشگاه را در خانه عکاسان ایران برگزار کرده‌ایم.

«ورامی اولشَن» دبیر انجمن عکاسان آنکارا هم در این بازدید اظهار داشت: پیامی که از آثار تولیدی و به نمایش گذاشته شده در حوزه هنری دریافت کردم، این بود که هنرمندان ایرانی با توصیف جنگ، در واقع به این موضوع تاکید دارند که نمی‌خواهند جنگ تکرار شود و نفرت خود را از جنگ بیان کرده‌اند.

وی افزود: رویکرد ضد جنگ هنرمندان ایرانی برایم بسیار ارزشمند بود؛ به ویژه نمایشگاهی که از پوسترهایی با موضوع «شهید محسن حججی» برپا بود، چنین پیام عمیقی داشت و من را متأثر کرد. کلیپی که از تولید عکس صحنه پردازی شده «داستان یک پرچم» سید احسان باقری برایمان به نمایش گذاشته شد نیز بسیار ارزشمند بود.

اولشَن با تاکید بر اینکه بیش از تکنیک به مقهوم تصویر اهمیت می‌دهد، عنوان کرد: خیلی کنجکاو نیستم که درباره دوربین‌های پیشرفته تحقیق کنم و اطلاعات خود را از این لحاظ به‌روز کنم و حتی گاهی با موبایل هم عکاسی می‌کنم؛ چرا که معتقدم بیش از تکنیک، مفهومی که به مخاطب منتقل می‌کنیم دارای اهمیت است و باید بر روی مفهوم اثر تعمق و تمرکز بیشتری داشته باشیم.

این عکاس ترکیه‌ای همچنین درباره سفر خود به ایران، گفت: برای فعالیت‌های سمپوزیوم عکاسی به رایزنی فرهنگی سفارت ایران در آنکارا مراجعه کردیم و آنجا بروشور سفر به ایران را دیدیم. خیلی وقت بود که می خواستم به ایران سفر کنم و در ترکیه هم افراد زیادی هستند که می‌خواهند ایران را ببینند. در طول 10 روز برای تور ایران ثبت نام کردیم و عکاسان گرد هم آمدند و به این کشور سفر کردیم.

نظرات بسته شده است.