مستندی در روایت انتقام خون شهید حججی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) ایسنا نوشت: وحید فراهانی، کارگردان مستند «کَسر الحُدود» از اتمام فرایند تولید این مستند خبر داد و گفت: مستند «کَسر الحُدود» با چند هدف عمده تولید شده که اصلی‌ترین آنها، روایت فتح صحرای سوریه است که بعد از آزادسازی حلب، مهمترین عملیات چند ماه اخیر محسوب می‌شود و در محورهای مختلف، نام‌های متفاوتی مانند والفجر یک، والفجر دو و غیره داشته است.

او ادامه داد: چندین تیم فیلم‌برداری در این عملیات‌ها و در محورهای مختلف حضور داشته‌ و از روند پیشروی نیروهای مقاومت تصویربرداری کرده‌اند. ما تلاش کردیم با استفاده از این تصاویر که با سختی‌های فراوانی تهیه شده‌اند، حماسه بزرگی که رزمندگان محور مقاومت در این منطقه آفریدند را به تصویر بکشیم. در بخشی از این مستند به تکِ دشمن به مقر مقاومت پرداخته شده است؛ در جریان این حمله، شهید حسین قمی (فرمانده یکی از مقرها) و شهید محسن حججی به اسارت نیروهای تکفیری درآمدند و نهایتاً به شهادت رسیدند.

فراهانی بیان کرد: مسئله دیگری که در این مستند به آن اشاره شده، تاثیر دخالت‌های مستقیم آمریکا در سوریه و خصوصاً در عملیات آزادسازی بادیه است. آمریکا به سه شکل در این عملیات، دخالت مستقیم داشته که منجر به تلفات بسیاری در محور مقاومت شده است. یکی از طریق پهپادهای شناسایی آمریکایی است که مدام در منطقه گشت می‌زنند و اطلاعات جبهه مقاومت را به جبهه دشمن می‌دهند. دوم بحث کمک‌های تسلیحاتی آمریکا به معارضین و مسلحین تکفیری است که توانسته آنها را تا به امروز زنده نگه دارد و سوم هم حضور جنگنده‌های آمریکایی است که خیلی آشکارا و مستقیم، مقرهای رزمندگان مقاومت را در این منطقه هدف قرار دادند که برای اولین بار، تصاویر این رویارویی مستقیم آمریکا و محور مقاومت به عنوان سندی از همدستی آمریکا با تکفیری‌های مسلح در مستند «کسرالحدود» نمایش داده شده است.

این کارگردان با بیان اینکه «با موج رسانه‌ای که توسط داعش به راه افتاد، همه فکر می‌کنند که داعش توانسته بدون هیچ دردسری نیروهای مقاومت را قلع قمع کند»، افزود: اما در این مستند ما نشان داده‌ایم که واقعیت، چیز دیگری است. رزمندگان ایرانی و عراقی محور مقاومت در این عملیات رشادت‌هایی از خود نشان دادند که تحت تاثیر کار رسانه‌ای داعش نادیده گرفته شد. حقیقت این است که اگر رشادت‌های شهید قمی نبود، ما ده‌ها اسیر و شهید دیگر مانند شهید حججی در این عملیات داشتیم. در این عملیات داعش، جناره‌های تکفیری‌هایی که به درک واصل شدند را با خود برد تا آمار دقیق تلفاتش مشخص نشود که قطعاً عدد بالایی است.

او یادآور شد: همچنین در این مستند عملیات انتقام خون شهید حججی و آزادسازی مناطق مرزی بین عراق و سوریه که منجر به آزاد شدن محور بین دمشق و بغداد شد، نمایش داده می شود که یکی از اهداف مهم این جنگ از همان روزهای اول بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از ایسنا، مستند «کسرالحدود» به تهیه‌کنندگی بنیاد روایت فتح و کارگردانی وحید فراهانی در خانه مستند انقلاب اسلامی تولید شده و به زودی از شبکه های سیما نمایش داده خواهد شد.

نظرات بسته شده است.