‘محمد تاجبخش’ شهیدی از جنس ایثار و فداکاری که برای همگان الگو بود

محمد تاجبخش 16 تیر سال 1368 در شهرستان گتوند استان خوزستان متولد شد و در مرداد امسال در دفاع از حرم اهل بیت (ع) و حرم حضرت زینب (س) در رویارویی با گروه های تکفیری و در پاتک دشمن در منطقه عملیاتی تدمور سوریه در سن 28 سالگی به درجه شهادت نائل آمد.
پدر شهید تاجبخش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به خصوصیات این شهید مدافع حرم گفت: ‘محمد’ وقت زیادی از شبانه روز را در مسجد می گذراند و نماز اول وقت و نماز شب وی ترک نمی شد.
بختیار تاجبخش افزود: پشتکار در کار خیر و فعالیت، گشاده رو بودن، رازداری، احترام به خانواده و بزرگترها، و خوش خلقی از دیگر خصوصیات شهید محمد بود.
وی ادامه داد:شهید تاجبخش در حوزه سیاسی نیز فعالیت داشت و بیش از 12 سال عضو هیات نظارت بر انتخابات در شهرستان گتوند بود.
پدر نخستین شهید مدافع حرم شهرستان گتوند در ادامه افزود: شهید محمد، هرگز حضور در جبهه سوریه و دفاع از حریم اهل بیت (ع) را برای کسی به زبان نیاورد و پس از کسب اطلاع، همه را قسم داده بود تا این موضوع فاش نشود.
بختیار تاجبخش گفت: کمک به فقرا و محرومان از دیگر کارهایی بود که پس از به شهادت رسیدن وی، از سوی دوستانش اطلاع یافتیم.
برادر شهید تاجبخش نیز گفت: ‘محمد’ در جبهه سوریه فرمانده عملیات مقر سیدالشهدا(ع) بود، که در کنار شهیدان مرتضی حسین پور(حسین قمی) از شهدای مدافع حرم لنگرود، و شهید حججی از شهیدان مدافع حرم اصفهان همرزم بود که در شب شهادت در یک خاکریز در کنار هم حضور داشتند و پس از حدود 38 روز حضور در جبهه به شهادت رسید.
علی تاجبخش افزود: این شهید والامقام دارای مدرک کارشناسی مدیریت دولتی بود و در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، ورزشی و سیاسی فعالیت می کرد و در دوران پیش از شهادت فرمانده پایگاه مقاومت بسیج و مدیر مسئول کانون فرهنگی هنری مسجد در گتوند بود.
مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد شهرستان گتوند نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه شهید تاجبخش از سال 1393به عنوان مدیر مسئول کانون ‘ قیصر امین پور’ شاعر برجسته انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ،تا پیش از شهادت فعالیت می کرد، گفت: اختلاف بین کانون و نیروهای مسجد در مدت زمان کوتاهی وجود داشت، که شهید تاجبخش با مدیریت خوب خود توانست اختلاف را برطرف و اتحاد را بین اعضای کانون و نیروهای بسیجی پایگاه در مسجد برقرار کند.
امین علیخانی افزود: تاثیرگذاری اخلاق و رفتار این شهید بر روی قشر جوان و نوجوان چشمگیر بود به طوری که کانون دکتر قیصر امین پور یکی از فعال ترین و پرتعدادترین کانون های فرهنگی هنری در شهرستان گتوند بود.
وی اظهارکرد: شرکت اعضای کانون این شهید گرانقدر در همایش های مختلف قرآنی، فرهنگی و هنری،مسابقات ورزشی و دیگر حوزه ها نشان از مدیریت شهید تاجبخش بود که اعضای این کانون به دلیل علاقه ای که به شهید داشتند، پس از به شهادت رسیدن این شهید والامقام فعالیت خود را در برنامه های کانون پر رنگ تر کردند.
یکی از دوستان شهید تاجبخش که مدت 11 سال افتخار رفاقت تنگاتنگ با وی را داشته نیز گفت: تاکید شهید تاجبخش بر اقامه نماز به ویژه نماز اول وقت از خصوصیات بارز این شهید بود که هیچوقت ترک نمی شد و همیشه پیگیر نماز بچه های مسجد بود.
حسن رئیسی به یکی از خاطرات این شهید والامقام اشاره کرد و افزود: در روزهای پیش از شهادت، شهید تاج بخش برای حضور فعالتر قشر نونهالان و نوجوان در مسجد جوایزی خریده بود، که قرار بود به نونهالان و نوجوان اهدا کنیم، ولی به دلیل حضور در سوریه و شهادت وی، جوایز هنوز اهدا نشده و قرار است به صورت تبرک به این قشر اهدا کنیم.
یکی دیگر از دوستان شهید تاج بخش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: دوستی با شهید تاج بخش افتخاری برای من بود و در مدت چند سال اخیر همراه و رازدار شهید والامقام محمد تاجبخش بوده ام.
محمدرضا حیدرزاده افزود: آن شهید بزرگوار ضمن تقّید شدید به نماز اول وقت و قرائت همه روزه دعای عهد پس از نماز صبح ،نسبت به انجام واجبات و در حد امکان مستحبات حساسیت ویژه ای داشت، و دوری راه از منزل تا محل برگزاری نمازجمعه، هیچ گاه او را از شرکت پرشور در نماز دشمن شکن جمعه باز نداشت.
وی گفت: شهید تاجبخش بیشتر اوقات تمام و یا بخش قابل توجهی از حقوق خود را در جهت رفع مشکلات مردم به عنوان قرض الحسنه و یا بدون عوض می داد، و در جواب آنها که علتش را جویا می شدند ، به این آیه قرآن استناد می کرد که هرکس در راه خدا چیزی یا پولی قرض دهد، خداوند 10 برابر به وی بر می گرداند.

** دوست دارم گمنام و غریب جان دهم
وی ادامه داد: شهید تاجبخش در روزهای پیش از شهادت مقدار قابل توجهی پول به عنوان قرض الحسنه به یکی از دوستان داده بود و وقتی آن شخص پول را به وی برگرداند، دقیقا با لحظه اعزامش به سوریه همزمان شده بود. او هم بلافاصله خمس آن را پرداخت کرد.
حیدرزاده به دیگر خصوصیات بارز این شهید والامقام اشاره کرد و افزود: شهید تاجبخش همیشه به دنبال کار خیر بود، و وقتی فهمید که مقبره چهار شهید گمنام گتوند در حال تعمیر و بازسازی است ، به بنده گفت که تمام هزینه های این مرمت را تقبل می کنم به شرطی که تا زنده ام این مساله فاش نشود.
وی گفت: زمانی که کار مرمت مقبره شهدای گمنام به پایان رسید ،مقدار قابل توجهی پول باقی مانده بود، هنگاهی که پول را به او پس دادم، اظهارکرد: ‘ من این را وقف کرده ام و پس نمی گیرم’
حیدرزاده ادامه داد: زمانی که می فهمید کسی از بچه های هیات یا مسجد کاری یا مشکلی دارند، اجازه استراحت به خودش نمی داد و به کمک دوستان می شتافت.
وی افزود: عشق به ولایت و اطاعت بی چون و چرای شهید از امر ولی فقیه، در قول و فعلش قابل مشاهده بود.
حیدرزاده اضافه کرد:این سرباز مخلص عرصه شهامت و شهادت در حیطه ی کارش نیز زبانزد بود و در زمان تصدی فرماندهی پایگاه بسیج در مسجد، هرگز از موقعیت و امتیازی که در دست داشت ، بهره برداری شخصی نکرد.
وی، احترام فوق العاده شهید تاجبخش به پدر ، مادر و برادرانش را از دیگر خصوصیات بارز این شهید عنوان کرد و گفت: با وجود عشق و علاقه ای که به حضور در عرصه دفاع از حریم اهل بیت(ع) داشت ، اعزام خود را به خاطر ازدواج برادرش به تعویق انداخت.
وی افزود: پس از کسب اطلاع از اعزام شهید تاجبخش به سوریه در آخرین مکالمه ای که با شهید داشتم، به او گفتم: ‘قرار بود شهید شوی ، چی شد؟گفت : ان شاءا… به کوری چشم دشمنان اسلام و مسلمین ، چند صباحی بیشتر باقی نمانده است.
عموی این شهید والامقام ‘محمد تاج‌بخش’ نام دارد که در دوران جنگ تحمیلی به شهادت رسید. شهید عباس تاج‌بخش و سردار شهید ابراهیم تاج‌بخش نیز دایی‌های شهید محمد تاج‌بخش هستند که در سال 1365 جبهه های نبرد به شهادت رسیدند و شهید محمد تاج بخش پس از 31 سال به عمو و دایی های شهیدش پیوست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از ایرنا آیین تشییع و خاکسپاری پیکر پاک شهید مدافع حرم پاسدار محمد تاجبخش مرداد امسال با حضور استاندار خوزستان، فرمانداران گتوند و شوشتر،امامان جمعه گتوند و شوشتر،نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس، جمعی از فرماندهان سپاه،خانواده های شهدا ،نیروهای نظامی و انتظامی اقشار مختلف مردم در این شهر برگزار و در زادگاهش گتوند در جوار شهدای هشت سال دفاع مقدس درگلزار شهدای این شهر آرام گرفت.
مردم شهرستان 74 هزار نفری گتوند در شمال استان خوزستان 347شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده اند.
7467/6068 / 6037
خبرنگار: باقر ابراهیمی ** انتشاردهنده: عبدالحمید راجی
کانال خبری ایرنا خوزستان @ irnaahvaz
برای دریافت لحظه به لحظه اخبار استان خوزستان به کانال http://www.telegram.me/irnaahvaz بپیوندید.

نظرات بسته شده است.