حال و هوای نجف‌آباد برای استقبال از شهید حججی + تصاویر

 مسعود منتظری شهردار نجف‌آباد در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با جزئیات استقبال از پیکر شهید محسن حججی و جایگاه شهر نجف‌آباد در دوران‌های مختلف انقلاب اسلامی توضیح داد: نجف‌آباد از سال‌های قبل از پیروزی انقلاب به عنوان یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین شهرهای ایران در دوران مبارزات مطرح بود به طوری که در کنار شهرهای بزرگ کشور، شاهد برقراری حکومت نظامی در این شهر بودیم.

وی خاطرنشان کرد: از اولین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، جوانان مؤمن و انقلابی این شهر در صحنه‌های حساس کشور حضور پیدا کرده و ایفای نقش کردند. شهادت دکتر سید حسن آیت و شهید بین‌الملل اسلام، محمد منتظری از جمله مصادیق این نقش‌آفرینی‌ها هستند. اوج حرکت‌های انقلابی مردم نجف‌آباد را باید در تشکیل بنیان‌های اولیه یک نیروی همیشه پیروز به نام لشکر زرهی۸ نجف اشرف به فرماندهی سردار شهید حاج احمد کاظمی دانست. مردم این شهر به تنهایی و در حالی که در دیگر نقاط کشور یک استان لشکرداری می‌کرد، این لشکر را تأمین کردند. در همین راستا در راه انقلاب و میهن اسلامی بیش از ۲۵۰۰ شهید، چند هزار جانباز و صدها آزاده را تقدیم نظام کردند که در میان آن‌ها نام بیش از ۸۰ سردار به چشم می‌خورد.

منتظری با بیان این مطلب که این شهرستان همواره نقش‌اثرگذاری در معرکه‌ جهاد و شهادت داشته است،گفت: شهید محسن حججی یکی دیگر از ستارگان درخشان آسمان ایثار و شهادت است. اکنون که خبر بازگشت پیکر این شهید مدافع حرم آمده است اقداماتی در شهر برای استقبال از پیکرش انجام شده است. برای همین همزمان با انتشار اخباری در خصوص بازگشت پیکر شهید، جلسات متعددی در این خصوص با محوریت همه مسئولین، امام جمعه ، فرماندار، مسئولین ادارات و نهادهای دولتی و شهرداری برگزار و طی آن بخشی از وظایف به مجموعه شهرداری واگذار شد.

وی توضیح داد: از مهمترین این وظایف فضاسازی شهری، اطلاع‌رسانی و آماده کردن فضای گلستان شهدا و یادمان شهدا جهت برگزاری مراسم تدفین پیکر شهید حججی بود. شهرداری نیز در حد توان خود همکاری لازم با کمیته‌های مختلف مدنظر قرار داده و از تمام امکانات برای برگزاری این مراسم پرشکوه استفاده خواهد کرد. در همین راستا درخصوص آماده سازی فضای شهری که تاکنون بیش از ۵۰۰۰ سربند، ۳۰۰۰ پوستر، 1000 تی شرت منقش به تصویر شهید، ۱۲۰ بنر بزرگ به صورت داربست، ۴۰ فک متحرک، بیش از ۲۰۰ فضای متعلق به تابلوهای فرهنگ شهروندی و دو بیلبورد بزرگ سطح شهر به این منظور آماده شده‌اند.

منتظری ادامه داد: همچنین ۱۵۰ بنر ویژه نشان دادن مکان وضوخانه و سرویس‌های بهداشتی، ۱۰۰ بنر جهت‌نما با عناوینی مانند «به طرف پارکینگ» یا «مسیر تشییع» در کنار۱۴۰ بنر نشان دهنده مکان آغاز مراسم و خروجی‌های شهر به طرف اصفهان طراحی و چاپ شده است.۲۰ المان موقت در بردارنده تصویر شهید، ۱۱۰ لاله بزرگ ویژه نصب بر روی تیرهای چراغ برق و پرچم آرایی ویژه در نقاط مختلف شهر به ویژه ورودی‌ها و مسیر تشییع از دیگر اقدامات انجام شده به شمار می‌روند.

شهردار نجف‌آباد با بیان این مطلب که تدفین پیکر شهید در محل یادمان شهدای «جنت‌الشهدای» نجف‌آباد با هماهنگی و رضایت کامل خانواده شهید صورت گرفته است افزود: همزمان با آماده سازی محل تدفین شهید در ضلع جنوبی این مجموعه، آماده سازی یادمان شهدا و گلزار شهدا برای استفاده همه اقشار و هموطنان عزیز که از سرتاسر میهن اسلامی جهت این مراسم حضور می‌یابند در دستور کار قرار گرفته است. همچنین در جنت الشهدا شهر  اقدامات ویژه‌ای همچون نصب آبخوری‌های موقت، تقویت شبکه آب شرب، نصب بیش از ۴۰ سطل زباله جدید، کاشت چندین هزار گل جدید در کنار قبور شهدا، رنگ آمیزی گسترده جداول، هرس فضای سبز، جانمایی برای استقرار دهها تانکر آبرسانی و سرویس کامل آبنماهای موجود انجام شده است.استقرار آتش نشانی شهرداری نجف آباد در مبادی ورودی شهرو نظارت برمسیر و محل برگزاری مراسم شهید نیز از دیگر تمهیدات به شمارمی‌رود.

منتظری گفت: با توجه به تعیین میدان بسیج به عنوان نقطه شروع مراسم، ساخت اولین جایگاه در همین میدان و جایگاه بعدی در نزدیکی یادمان شهدا در دستور کار قرار گرفته است. همچنین با همکاری لشکر زرهی۸ نجف اشرف، ناحیه مقاومت بسیج، دفتر امام جمعه و دیگر ارگان‌های متولی، جانمایی مورد نیاز برای استقرار ایستگاه‌های صلواتی بصورت مردمی و خودجوش نیز صورت گرفته است. با توجه به پیش بینی حضور جمعیت چندصد هزار نفری که از تمام نقاط کشور اسلامی  در این مراسم حضور پیدا می‌کنند، فضاهای خاصی نیز در نقاط مختلف شهر به عنوان پارکینگ پیش بینی شده که واحد موتوری شهرداری کار آماده سازی آن را انجام داده و سازمان‌های تاکسیرانی و اتوبوسرانی جهت تردد بین این نقاط و محل مراسم اقدامات لازم را انجام داده‌اند.

شهردار نجف‌آباد با اشاره به ساماندهی خبرنگاران و اهالی رسانه برای پوشش خبری مراسم خاکسپاری شهید حججی توضیح داد: شهرداری تمامی امکانات خود همچون تهیه و اجرای جایگاه ویژه خبرنگاران در میدان بسیج، طول مسیرو محل تدفین و همچنین بالابر و دیگر تجهیزات در اختیار را برای کمک به عوامل فنی آماده کرده است. تمامی توان شهرداری از کارگران گرفته تا مدیران و کارمندان بخش‌های مختلف در طول روزهای اخیر و چند روز آینده در میدان حاضر هستند تا وظیفه خود را برای گرامیداشت با شکوه این شهید عزیز انجام دهند ولی در عین حال از فضاسازی خاص در سطح شهر برای مناسبت عید سعید غدیر نیز غافل نشده‌ایم.
انتهای پیام

نظرات بسته شده است.