مراسم عزای حسینی؛ فرصتی برای تربیت نسلی همچون شهید حججی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، در حالی که بسیاری از مردم کشور در حال آماده شدن برای تشییع پیکر مطهر شهید محسن حججی هستند، به دنبال سوژه‌ای می‌گردم تا درباره شهید بنویسم.
تربیت نسل شهید حججی از مراسم حسینی(ع)
می‌خواهم درباره بوسه به پای پدر و بالا رفتن از روی دوش مردم بنویسم، می‌بینم کم است، می‌خواهم از ایثار و شهادتش بنویسم، حس می‌کنم باز هم کم است، می‌خواهم از «حماسه چشمهایش» بنویسم با خودم می‌اندیشم آخر محسن حججی که همه‌اش این نبوده تا بشود محسن حججی.
تربیت نسل شهید حججی از مراسم حسینی(ع)
در همین افکار غوطه‌ور هستم، خودم را در جایی می‌بینم که افرادی مانند شهید حججی را تربیت می‌کنند و آماده ایثار و فداکاری هستند، افرادی که با تمام جان و دل در حال انجام کار نیک و عزاداری هستند و آماده‌اند تا راه شهید حججی را ادامه بدهند.
تربیت نسل شهید حججی از مراسم حسینی(ع)
در چهارمین شب از ماه محرم، شامگاه سوم مهر ماه در شبی که به نام عبدالله بن حسن(ع)، از شهدای نوجوان کربلا و به نام فرزند شهید امام حسن مجتبی(ع) نامگذاری شده است، به سراغ دانش‌آموزانی می‌روم که در مجلس عزاداری سیدالشهدا(ع) در گوشه مدرسه امام حسین(ع) در سبزوار خیمه زده‌اند و در حال خدمت به عزاداران سیدالشهدا(ع) هستند و مراسم عزاداری‌شان تا ساعتی دیگر برپا خواهد شد.
تربیت نسل شهید حججی از مراسم حسینی(ع)
به مجلس عزاداری دانش‌آموزانی پای می‌گذارم که تربیت‌کننده شهید حججی‌ها است و با جان و دل آماده‌اند تا جان ناقابلشان را فدای دفاع از حرم اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و دفاع از حریم کشور ایران اسلامی کنند.
تربیت نسل شهید حججی از مراسم حسینی(ع)
با ورودم به دبیرستان امام حسین(ع) در گوشه سمت چپ یکی از نوجوانان، واکسی به دست گرفته و کفش‌های عزاداران حسین(ع) را واکس می‌زند، کمی آن طرف‌تر چند نفر دیگر در حال فروش کتاب‌های فرهنگی هستند، کتاب‌هایی که برای تربیت نسل نوجوان، مطالعه آن‌ها ضروری به نظر می‌رسد.
تربیت نسل شهید حججی از مراسم حسینی(ع)
بعد از نماز مغرب و عشاء وارد سالن می‌شوم، نوجوانانی به دور یک روحانی حلقه زده‌اند و در حال رفع اشکالات خودشان هستند و روحانی با صبر و حوصله به شبهات آن‌ها پاسخ می‌دهد؛ بعد از 20 دقیقه‌ای روحانی جوانی در حدود 20 ساله روی منبر می‌نشیند و روضه شهادت فرزند امام حسن مجتبی(ع) را در شبی که منتسب به اوست، می‌خواند و نوجوانان و جوانان همچون ابر بهاری اشک می‌ریزند.
تربیت نسل شهید حججی از مراسم حسینی(ع)
با نگاهی حسرت‌انگیز به آنان یاد شهید حججی می‌افتم که پای همین مجالس رشد یافته و امروز شاگردان مکتب حسین(ع)، ادامه دهنده همین راه هستند، نوجوانانی که تا چند سال دیگر باید در جامعه مسئولیت بگیرند و چقدر زیباست تربیت نسلی پاک و مخلص که دوستدار و مدافع حرم اهل بیت عصمت و طهارت(ع) هستند و ادامه دهنده راه شهدا می‌شوند.
تربیت نسل شهید حججی از مراسم حسینی(ع)
تربیت نسل شهید حججی از مراسم حسینی(ع)
این مراسم که با همکاری آموزش و پرورش سبزوار و مجموعه فرهنگی بصائر برای نهمین سال در حال برگزاری است، با استقبال بی نظیر دانش‌آموزان مواجه شده و تمام برنامه توسط خود دانش‌آموزان مدیریت و اجرا می‌شود.
پایان بخش این مراسم پرشور که هر لحظه بر جمعیتش افزوده می‌شد، مداحی توسط نوجوانان و جوانان به سبک سنتی و دادن شامی مختصر است که توسط خیرین تهیه شده بود.
علی اکبر ملکی

نظرات بسته شده است.