تشییع پرشور پیکر شهید حججی حسن ختام ما برای دنیا بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از گیلان، حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید علی کریمیان، مدرس دانشگاه امروز در مراسم عزاداری حسینی جامعه ورزش و جوانان استان گیلان که در سالن تختی ورزشگاه عضدی رشت برگزار شد، اظهار کرد:هفته دفاع مقدس هفته سلحشورانی است که به پشتوانه ذخایر آنها نام ما در دنیا آوازه شده است.

مدرس دانشگاه با بیان اینکه شهید مطهری در خصوص بازخوانی تاریخ فرموده است تاریخ به چند صورت مطالعه می شود که یکی از آن مطالعه تاریخ به سبک نقلی است، افزود: در این روش مطالعه، تاریخ در گذشته می ماند و فقط شرح واقعه ادامه یابد.

وی ادامه داد: از آیات قرآن و روایات چنین بر می آید که باید نوع مطالعه دیگری برای تاریخ با عنوان مطالعه علمی و تحلیلی تاریخ داشته باشیم که پس از مطالعه واقعه، تفسیر و تحلیل درست از آن پیدا کنیم و تاریخ به سمت امروز حرکت کند و در زندگی ما موثر شود.

حجت الاسلام کریمیان با بیان اینکه تاریخ اگر امروز به زندگی ما کشیده نشود وظیفه خود را انجام نداده است، گفت: تاریخ باید همچون آینه ای برلیمان باشد و نقشی همچون راهنما در زندگیمان داشته باشد.

مدرس دانشگاه با بیان اینکه آنچه در حادثه کربلا اتفاق افتاد محصول جنگ شدن منافقین زیرک و دوستانی جاهل بود، تاکید کرد: طبق تحلیل و آسیب شناسی استاد مطهری این حادثه بزرگ در طول تاریخ محصول منافقین زیرکی و جهل جامعه بود و امروز می توان عنصری همچون دشمنان برون مرزی که منافقین را هدایت می کردند تا احمقان درون جامعه واقعه کربلا را رقم بزنند بدان افزود.

وی با بیان اینکه شعارهای امام حسین(ع) در کربلا نیز ناظر همین امر است و حکایت از همین همدستی و همراهی سه جریان دارد، ادامه داد: دشمنان بیرونی توسط منافقان زیرک جامعه را به اشتباهات محاسباتی انداختند که در دوراهی هایی قرار گیرد و انتخاب پست را به انتخاب اوکی ترجیح دهد.

حجت الاسلام کریمیان با بیان اینکه یکی از همین دوراهی هایی که مردم کوفه با آن مواجه شدند دوراهی بود که امام در روز عاشورا از آن پرده بر می دارد، افزود: امام حسین (ع) می فرماید من مرگ در مقابل حیات منفور و زشت را سعادت می دانم که این مرگ بسی ارزشمندتر از حیات پست است لذا استکبارستیزی، مقابله با دشمن و زیر بار ظلم نرفتن زیباتر است.

وی با بیان اینکه مسئله مهم در زندگی هر فرد این است که وقتی بر سر چنین دوراهی قرار گیرد کدامیک را برمی گزیند، عنوان کرد: شهادت امام حسین(ع) گزینه روی میز دشمن بود و امام حسین بین شمشیر کشیدن و ماندن با خواری، شعادت را برگزید و یهود بعنوان دشمن بیرونی نیز زمینه انتخاب اشتباه مردم کوفه را فراهم کرد تا هزینه های سازش با دشمن را کمتر از هرینه های مبارزه با دشمن بپندارد.

مدرس دانشگاه با بیان اینکه دشمن این ظرفیت را در مردم دید و آنها را بر سر دوراهی قرار داد، گفت: مردم کوفه فکر کردند هزینه های ذلت در سازش کمتر از هزینه مقاومت است، در حالیکه بالاترین هزینه مقاومت و ایستادن اینست که دشمن ما را بکشد در حالیکه در فرهنگ قرآن چیزی فراتر از شهادت وجود ندارد و مقام و جایگاه آن نزد خداوند قابل تصور نیست.

وی یادآور شد: یکی از هزینه های سازش این است که امروز دولت میانمار که بر روی گلوی فرزندان پا می گذارد، این دولت سر کرده همان رژیمی است که می خواهد ایران را به سازش وا دارد در حالیکه مقام معظم رهبری فرموده اند مردم و مسئولین ما دچار اشتباه محاسباتی نیستند، دشمن به اشتباه گمان کرده اینجا کوفه و مسئولین ما بزرگان کوفه هستند در حالیکه تا زنانی که کشور ما جوانانی همچون حججی و دیگر سلحشوران دارد دشمن جرآت دست درازی به ما را نخواهد داشت.

مدرس دانشگاه با اشاره به تشییع پرشور پیکر شهید حججی در روز گذشته، خاطرنشان کرد: در تشییع جنازه شهید حججی، جامعه حرف آخر را برای دنیا زد که مردم، مجلس نیروهای نظامی و غیرنظامی و جوانان ما حاضرند تمام هستی و جانشان را برای حسین بن علی(ع)، راه اسلام و انقلاب بدهند، مشکل این است که دشمن امروز ایران را اشتباه تصور کرده است.

وی با بیان اینکه ایران اسلامی با تکیه بر جوانان روزهای خوبی فراروی خود دارد، خاطرنشان کرد: آنچه که مهم است اینست که ایران به تعبیر امام خامنه ای در پیچ جدی تاریخی قرار دارد که این پیچ یک پرچم اساسی بدست دارد پرچمی که امروز مورد توجه جدی دنیا قرار گرفته پرچم حسین و شهادت طلبی است، بی شک امام زمان (عج) زمانی ظهور خواهد کرد که مردم به این شعور رسیده باشد و راهی بجز مسیر همراهی با منجی را برنگزیند.

نظرات بسته شده است.