گوی چوگانت سرم، گویی بزن

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، امام علی علیه‌السلام: «انّ لله -تعالی- شراباً لأولیائه؛ اِذا شَرَبوا، سَکروا .. و اِذا سَکروا، طَرَبوا.. و اِذا طَرَبوا، طابوا.. و اِذا طابوا، ذابوا.. و اِذا ذابوا، خَلَصوا.. و اِذا خَلصوا، طَلَبوا.. و اِذا طَلَبوا، وَجَدوا.. و اِذا وَجَدوا، وَصَلوا.. و اِذا وَصَلوا، اتّصَلوا.. و اَذا اتّصَلوا، لافرق بینهم و بین حبیبهم…؛ خداوند برای اولیای خود، شرابی دارد که چون بیاشامند، مست می‌شوند؛ و چون مست شدند، به وجد و طرب می‎آیند؛ و چون به وجد و طرب آمدند، وجودشان از غل و غش پاک می‌گردد؛ و چون پاک شدند، در محبت خدا ذوب می‌شوند؛ و چون ذوب شدند، خالص می‌گردند؛ و چون خالص گشتند، ذات او را طلب می‌کنند؛ و چون طلب نمودند، او را می‌یابند؛ و چون او را یافتند، با او جمع می‌شوند؛ و چون جمع شدند، التیام نموده و جدا نمی‌گردند؛ و چون ملتئم شدند و منقطع نگشتند، فرقی میان آنها و محبوب‌شان باقی نمی‌ماند…».(جامع‌السعادات، ملا محمد مهدی نراقی، ج3، ص122)
بـاز سـاقـی گفت تـا چـنـد انتظـار
ای حـریـف لا ابـالــی1 ســـر بـــر آر
ای قــدح پـیـمـــا در آ، هــویـی بـزن
گـوی چـوگـانـت سـرم، گـویی بـزن
چون‌به‌موقع‌ساقی‌اش‌درخواست‌کرد
پیـر می‌خواران ز جـا قد راست کرد
زینت‌افزای بساط نشأتـیــن
سرور و سر خیل مخموران حسین
گفت آن‌کس را کـه می‌جویی منم
بــاده‌خـواری را کـه می‌گـویی منم
شـرط‌هـایش را یکایـک گـوش کــرد
سـاغـر می‌را تمـامی نـوش کـرد
بـاز گفت از این شـراب خـوش‌گوار
دیگـرت گـر هست یک سـاغر بیـار
(عمان سامانی)
شهید حججی نماد استمرار عاشوراست. نماد جوانان مؤمن و انقلابی است که چون مولای‌شان، مخمور ساغر شراب عشقند و برای نوشیدن جامی از این شراب آن هم از دست ساغری که عاشقانه در انتظار آنهاست و بهشت و رضوانش را بهای جان آنها قرار داده است، لحظه‌ای درنگ و شکیب ندارند.
همین‌ها هستند که در اقتدا به مولای‌شان سر خویش را در میدان عشق‌بازی، گوی چوگان معشوق‌شان کرده‌اند و در این میدان سر و جان باخته‌اند تا در مسابقه «بندگی» به نتیجه برد- برد برسند، چرا که سرانجام این عشق‌ورزی، ساقی‌گری و باده‌نوشی جز وحدت محب و محبوب نیست(لا فرق بینهم و بین حبیبهم).
شهید حججی حجت ما است برای حقانیت عاشورا، نماد حرکت پیروزمندانه زینب‌کبری سلام‌الله‌علیهاست. بانویی که با حرکت قهرمانانه خود در طول تاریخ شعله‌های عشق به حسین را نگذاشت در دل‌ها خاموش شود تا مردمان در هر عصر و زمانی راه حق و صراط مستقیم را عاشورا بدانند و به امام عاشوراییان تاریخ برای زنده نگه داشتن شعار «هیهات منا الذله» اقتدا کنند و با خون خود رسواگر ظالمان و مستکبران در هر جای عالم باشند.
شهید حججی نماد «صفا» و «وفا»ی مردم انقلابی ما است که به‌رغم این همه توطئه، طعن و سرزنش و هتک حرمت ارزش‌ها و زخم زبان‌ها، پیمان خویش با
امام خمینی(ره) و شهدا را فراموش نکرده و دست در دست سید علی عزیز، پشت‌سر این خلف شایسته خمینی کبیر راه انقلاب را با استواری ادامه می‌دهند و استواری‌شان در این راه، الهام‌بخش انقلاب اسلامی برای مسلمانان انقلابی و آزادی‌خواهان عالم شده‌است.
شهید حججی نماد جوانان انقلابی است که زمزمه صبح و شب‌شان دعای عهد انقلابی بودن است و در ترنم این دعا زیر لب زمزمه می‌کنند: «ما با ولایت زنده‌ایم/ تا زنده‌ایم رزمنده‌ایم/ هم پیرو پیر خمین/ هم جان‌نثار رهبریم»
تشییع این شهید عزیز براستی حماسه‌ای بزرگ بود که هیچ بیان و بنانی تاب روایت آن را ندارد.
مردم انقلابی ما این شهید را نه بدرقه که استقبال کردند. همه آمده بودند از او برای اینکه شهر و دیارمان را با عطر خوش شهادت معطر و یاد روزهای خدایی دفاع‌مقدس را در دل‌ها زنده کرده است، تشکر کنند.
گویی همه با او در خلوت و جلوت خویش گرم مناجات بودند.
وقتی به خود می‌آمدی می‌دیدی مردم در کنار ماشینی که عظمت شهید را حمل می‌کرد گرم مناجات و نجوا هستند. شهید حججی! ممنون که ما را بیدار کردی. ممنون که همه را دوباره سر کلاس انقلاب نشاندی. ممنون که درس امروز و فردای‌مان را به ما یاد دادی. ما در شروع سال تحصیلی به مقام معلمی‌ات تعظیم می‌کنیم و قول می‌دهیم شاگردان خوبی برای مکتب انقلابی‌ات باشیم. دوست داریم این آرامش خاطر را به تو بدهیم و آن اینکه نگران نباش؛ ما رهبر عزیزمان را تنها نمی‌گذاریم.
پی‌نوشت
1- لاابالی اینجا  یعنی بی‌باک و بی‌‌پروا

منبع:وطن امروز

نظرات بسته شده است.