حماسه حججی‌ها سریال شود

یکی از این شهدای جلیل‌القدر، شهید محسن حججی است که ناجوانمردانه به دست دشمنان به شهادت رسید و شهادت مظلومانه‌اش بازتاب وسیع و غیرقابل پیش‌بینی‌ای در سطح جامعه گذاشت. رسانه ملی علاوه بر انعکاس همه‌جانبه خبر و حواشی شهادت شهید حججی، درصدد ساخت سریالی با محوریت زندگی این شهید بزرگوار است. به همین بهانه سراغ تعدادی از هنرمندان رفته‌ایم و نظر آنها را درباره ضرورت ساخت آثار نمایشی با محوریت زندگی شهید حججی جویا شده‌ایم و این‌که تولید چنین آثاری باید با چه معیارها و ملاک‌هایی همراه باشد تا در ورطه تکرار و شعارزدگی گرفتار نشود.

به دور از هرگونه جوزدگی

انسیه شاه‌حسینی که کارگردانی آثار دفاع مقدسی همچون «شب بخیر فرمانده» و «زیباتر از زندگی» را در کارنامه دارد، در پاسخ به این سوال که ساخت سریال درباره زندگی شهدا تا چه میزان ضرورت دارد، به جام‌جم گفت: نفس کار خیلی خوب است، زیرا زندگی شهدا ابعاد مختلفی برای پرداخت دارد. این مساله هم زمان خاصی ندارد و در هر شرایطی همچون صلح، بحران و جنگ، ساخت زندگی شهدا چراغ راه بینندگان است، اما مساله‌ای که اهمیت دارد این است که وقتی اتفاقی می‌افتد بسرعت جوزده نشویم و در زمان کوتاه یک کار سرهم‌بندی نسازیم. متاسفانه این نارسایی برای شهدای غواص رخ داد. چند کار با عجله، بدون تحقیق و سطحی ساخته شد. من با این نگاه مخالفم که بسرعت سفارش کار بدهیم و بدون تحقیق اثری ساخته شود. نباید احساساتی عمل کنیم. باید زندگی شهید حججی‌ها را با حوصله بررسی کنیم تا کارهای ماندگار بسازیم.

وی تصریح کرد: شهادت این شهید بزرگ، جگر همه را خون کرد. اگر تحقیق کنیم، متوجه می‌شویم زندگی همه شهدا بار دراماتیک دارد. همه شهدا مثل مهره‌های تسبیح هستند. استخوان‌های شهید علم الهدی را زنده زنده زیر تانک خرد کردند.

این کارگردان با اشاره به این‌که همه شهدا در مقاطع مختلف، تکمیل‌کننده تابلوی عاشورا هستند، عنوان کرد: اگر نگاهمان به زندگی شهدا عمیق باشد به ورطه شعارزدگی هم نمی‌افتیم و کارمان رنگ و لعاب شعاری نمی‌گیرد. امیدوارم کارهای در خور و شایسته شهدا بسازیم.

وفاداری به شخصیت اصلی

جلیــل سامان
کــه ســاخت مجموعه‌هــای انقلابـــی را در کارنامه دارد، معتقد است: هر چیزی که درونش آرمان، عشق و شهادت باشد حتما بار دراماتیک دارد. با این حال مهم است که چقدر وفادار به شخصیت اصلی باشیم. البته پرداختن به زندگی یک شخصیت ویژه، محدودیت‌های خاص خودش را دارد که می‌تواند بار دراماتیک اثر را کاهش دهد، اما مزیت‌های دیگری هم دارد که آن هم سندیت کار است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نحوه شهادت حججی بار دراماتیک دارد، تصریح کرد: نحوه شهادت مهم نیست، بلکه تصمیم به شهادت مهم است. لحظه‌ای که شخص انتخاب می‌کند و قدم در راهی می‌گذارد که ممکن است منجر به شهادتش شود، اهمیت دارد و باید به این مساله بپردازیم. شاید پرداختن به نحوه شهادت خیلی لزومی نداشته باشد و تاثیر منفی هم بگذارد.

این کارگردان درباره این‌که در ساخت این کارها باید چه ملاحظاتی صورت بگیرد تا نتیجه شعاری نشود، توضیح داد: وقتی کارگردان به اندازه شخصی که تصمیم گرفته این مسیر را طی کند، باور داشته باشد، کارش رنگ و بوی شعار نمی‌گیرد. ولی اگر از باور تهی باشد، با وجود کاربلدی، حاصل و نتیجه شعاری می‌شود.

توجه به سبک زندگی شهدا

عباس رافعی که کارگردانی آثاری همچون «آوازهای سرزمین من» را در کارنامه دارد، درباره لزوم ساخت آثار نمایشی با محوریت زندگی شهدا گفت: برای ترویج روحیه انقلابی و
زنده نگه داشتن ارزش‌ها و جایگاه والای شهدا باید آثار مناسبی بسازیم. همان گونه که شهدا را طی یک مراسم خاص تشییع می‌کنیم و از همه مردم می‌خواهیم در این مراسم شرکت کنند تا روحیه شهیدپروری و شهادت را زنده نگه داریم، رسانه ملی هم باید با ساخت سریال‌های جذاب این روحیه را حفظ کند. با توجه به این‌که تلویزیون جمهوری اسلامی ایران دولتی است و به خاطر تبلیغات و آگهی کار نمی‌کند، باید در سیاست‌های راهبردی اش، ساخت مجموعه‌هایی را با محوریت زندگی شهدا قرار بدهد.

وی ادامه داد: زندگی شهید حججی و دیگر شهدایی که حافظ مرزهای ایران هستند، قابلیت تولید سریال را دارد. اگر نویسندگان تحقیقات مناسب را انجام بدهند، دیگر کار، رنگ سفارشی به خودش نمی‌گیرد. من با چند تا از بچه‌های مدافع حرم از گروه فاطمیون صحبت کردم. وقتی با این افراد گفت‌وگو کنید و متوجه نگاهشان به زندگی شوید، حتما سبک زندگی آنها الگویی برای جوانان ما می‌شود. تولید چنین آثاری می‌تواند روحیه جوانمردی و دین‌مداری را تقویت کند.

 

آثار خوب با تحقیقات خوب

مهدی همایون‌فر، تهیه‌کننده با اشاره به این‌که ساخت آثاری با محوریت شخصیت‌های شاخص معاصر همچون شهید حججی یا دیگر شهدا همچون شهید همت، شهید باکری و. .. دشوار است، عنوان کرد: چون مردم این افراد را دیده‌اند، بنابراین ساخت کار اثر نمایشی برای شخصیت‌های معاصر سخت است. ضمن این‌که زندگی برخی شهدا خیلی دراماتیک نیست. من در جریانم که قرار بود زندگی شهید مطهری به تصویر کشیده شود، اما بعد از مدتی مشخص شد تمام ویژگی‌های یک درام را ندارد. اگر هم بخواهیم جذابیت‌های دراماتیک را اضافه کنیم، ممکن است خانواده و دوستان، مدعی و دلخور شوند. بنابراین چنین تولیداتی کار سختی است، اما ساختش هم ضرورت دارد.

وی با اشاره به این‌که آگاهی از زندگی شهید حججی به عنوان نمادی که مقاومت بزرگ و ماندگاری در مقابل تروریست‌ها داشته برای جوانان ضرورت دارد، عنوان کرد: باید در ساخت چنین کارهایی به تصمیمات شهدا توجه ویژه داشت که چطور این مسیر را انتخاب کرد‌ه‌اند. ضمن این‌که اگر تحقیق و نگارش بدرستی انجام شود و دست محقق هم برای انجام تحقیق باز باشد، کار شعاری نخواهد شد. معتقدم اگر تحقیقات خوبی انجام بدهیم، می‌توانیم برای زندگی شهدای مدافع حرم کارهای خوبی
بسازیم.

زندگی شهدا بار دراماتیک دارد

یدالله صمدی که کارگردانی مجموعه پرمخاطب «شوق پرواز» را با محوریت زندگی شهید عباس بابایی در کارنامه هنری‌اش دارد که با اقبال گسترده‌ای از سوی مردم روبه‌رو شد، معتقد است: تولید فیلم و سریال با محوریت زندگی شهدا ضرورت دارد و رسانه ملی باید به این مساله توجه ویژه‌ای داشته باشد.

وی با تاکید بر این‌که زندگی همه شهدا بار دراماتیک دارد، عنوان کرد: اصولا زندگی هر فردی بار دراماتیک دارد، بویژه شهدا که تفکرات و نگاهشان به زندگی هم خاص است. حال ممکن است زندگی یک شهید بار دراماتیکش بیشتر باشد و شهید دیگری کمتر. آنچه اهمیت دارد، این است که باید تحقیق کرد و بعد اثر مناسبی ساخت. بدون پشتوانه تحقیقاتی نمی‌توان کارهای شایسته‌ای ساخت.

این کارگردان در ارتباط با زندگی شهید حججی بیان کرد: من زندگی این شهید را هنوز مطالعه نکرده‌ام و زندگی‌نامه او را دقیق نمی‌دانم و اطلاعاتم به اندازه‌ای است که در این مدت شنیده‌ام. حتما زندگی این شهید هم فراز و فرودهای احساسی و دراماتیک دارد و می‌توان اثری جذاب بر مبنای آن ساخت.

شبکه یک و ساخت یک سریال با محوریت زندگی شهید حججی

کامبیز اخوان صفا، قائم‌مقام شبکه یک سیما درباره تولید اثری با محوریت زندگی شهید محسن حججی در این شبکه گفت: این کار به شکل جدی دنبال می‌شود و حتی کارهای تحقیقاتی هم آغاز شده است. ما به دنبال این هستیم که یک اثر شایسته برای این شهید بزرگوار بسازیم، اما باید قبل از هر چیز تحقیق مناسب انجام شود تا یک فیلمنامه منسجم نوشته شود. وی ادامه داد: تحقیقات روی زندگی‌نامه شهید حججی شروع شده و حتی یک گروه برای این کار به نجف‌آباد اعزام شده‌اند. بعد از تکمیل اطلاعات و تحقیقات، نگارش فیلمنامه را آغاز می‌کنیم. با پیشرفت موضوع، اطلاعات بیشتری هم ارائه خواهد شد.

فاطمه عودباشی

نظرات بسته شده است.