شهید حججی با خدا معامله کرد/ اگر از معارف امام حسین(ع) استفاده نکنیم غربت ایشان را ادامه داده‌ایم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نسل فردا؛ حجت‌الاسلام ماندگاری، رئیس موسسه روایت سیره شهدا در مراسم یادواره شهدای مدافع حرم، گرامیداشت یاد شهید حججی و تجمع عاشورائیان اراک که عصر امروز دوشنبه ۲۴ مهر در دانشگاه فنی و حرفه‌ای این شهر برگزار شد، ضمن گرامیداشت مقام والای شهدا و یاد شهید مدافع حرم عبدالله خسروی و با اشاره به سالروز شهادت حضرت زین‌العابدین(ع) گفت: دوران امامت امام سجاد(ع) ۳۵ سال است و شاید یکی از کم‌لطفی‌های ما به امام سجاد(ع) این است که سی‌وپنج سال امامتشان را نادیده می‌گیریم و ایشان را به‌عنوان زین‌العابدین بیمار معرفی می‌کنیم که البته بیماری ایشان به مصلحت الهی و برای باقی ماندن حجت خدا برای مردم بود.

معامله با غیر خدا بی‌عقلی است

وی با اشاره به درس‌های بزرگ سیره امام سجاد(ع) برای دنیا و آخرت افزود: یکی از درس‌های امام سجاد این است، کسی که مشتری ای به نام خدا دارد کمال بی‌عقلی است که با غیر خدا معامله کند و توصیه قرآن هم این است.

رئیس موسسه روایت سیره شهدا با اشاره به خاطره ای از شهدا گفت: حاج ابراهیم همت چشمان زیبایی داشت. کسی به ایشان گفت چشمان قشنگی دارید و حاج ابراهیم پاسخ داد؛«قشنگ آن است که خدا بخرد.» وقتی بالای سر جنازه شهید همت رسیدند ترکش به دهانش اصابت کرده بود و نصف سرش را برده بود و قابل‌شناسایی نبود و بعد از ۴۸ ساعت از روی شلوار پلنگی حاج ابراهیم را شناختند. شخصی که گفته بود چشمانت قشنگ است بالای سر حاج ابراهیم حاضر شد و گفت؛«ابراهیم؛ راست گفتی چشمانت خیلی قشنگ بود.»

جوانی که از بی‌عفتی دوری کند همانند شهید است

حجت‌الاسلام ماندگاری گفت: بالاترین مقام شهادت است، پیغمبر(ص) فرمودند بالاترین مدال، مدال شهادت است اما باید توجه کرد که پیامبر(ص) همچنین می‌فرمایند «جوانی که در میدان بی‌عفتی قرار بگیرد ولی خودش را کنترل کند و باخدا معامله کرده و خود را آلوده نکند همانند شهید است بلکه بالاتر»، بی‌عقلی است که کسی این معامله را برای چند لحظه شهوت کنار بگذارد.

شهید حججی از همه چیز دل کند و با خدا معامله کرد

وی ادامه داد: امام(ره) فرمودند شهید نظر دارد به وجه الله، یعنی باخدا معامله می‌کند لذا این جمله حضرت قاسم را باید مرور کنیم تا معنی آن را بفهمیم، چطور می‌شود که حضرت قاسم ۱۳ ساله بدنش پر از تیر می‌شود اما به امام(ره) می‌فرماید این شهادت «احلی من العسل» است، امروز بعضی‌ها برای خواندن یک نماز صبح می‌خواهند جان بدهند اما شهید سربریدنش را «احلی من العسل» حس می‌کند و اینجاست که شهید حججی از همه‌چیز دل می‌کند و باخدا معامله می‌کند.

رئیس موسسه روایت سیره شهدا در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به آیه ۱۰ سوره زمر گفت: هیچ‌کس نمی‌داند خداوند به کسانی که بر مسیر بندگی خدا صبر می‌کنند چه پاداشی خواهد داد، پس معامله با خدا ارزشمند است.

اگر امروز از معارف امام حسین(ع) استفاده نکنیم، غربت امام(ع) را ادامه دادیم

وی افزود: غربت امام حسین(ع) تنها این نیست که به ایشان آب ندادند و تیرش زدند، غربت امام حسین اینجاست که از ایشان استفاده نکردند و اگر من و شما هم برای عزای امام حسین(ع) بر سر و سینه بزنیم ولی از سیره ایشان استفاده نکنیم این غربت را ادامه دادیم، ما قرآن را سر قبر مرده‌ها استفاده می‌کنیم در حالی که یک آیه هم برای مردگان نیست. این قرآن حل‌المسائل زندگی است و وقتی کتاب آدرس همراهمان نیست باید هم راه را گم کنیم؛ لذا امام سجاد(ع) فرمودند؛ «من باشم و کتاب خدا، دنیا هم به من پشت کند هیچ غمی ندارم.»

هرکس خدا و اولیاء خدا را صدا نزند ضرر کرده است

این استاد برجسته حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه امام سجاد(ع) به ما آموخت دعا آرامش‌بخش انسان است گفت: دعا یعنی صدا زدن و خداوند می‌فرماید؛«هرکس مرا صدا بزند جوابش را می‌دهم.» وقتی خدا می‌گوید جوابش را می‌دهم منظور این نیست که حاجتش داده می‌شود چون فرمول خاص خودش را دارد اما خدا نگاهش می‌کند و هرکس خدا و اولیاء خدا را صدا نزند ضرر کرده است.

آرامش هر چیز در گرو وصل به اصل است

حجت الاسلام ماندگاری گفت: آرامش یک فرمول بیشتر ندارد، آرامش هر چیزی در گرو وصل به اصلش است، بچه تا به مادر نرسد آرام نمی‌شود، رودخانه تا به دریا نرسد آرام نمی‌شود و ما هم تا به خدا نرسیم آرام نخواهیم شد.

نظرات بسته شده است.