خاطرات شهید حججی برای نسل امروز بسیار قابل لمس است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدای مدافع حرم به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر فرهنگ؛  مردم یزد محمد علی جعفری  را بیشتر با کتاب های نظیر «رهبر دارالعباده» زندگینامه شهید صدوقی و «عمار حلب» زندگینامه شهید مدافع حرم محمد حسین محمد خانی می شناسند. وی پیش از این در مصاحبه با عصر فرهنگ گفته بود خیلی به کار برای شهید محسن حججی علاقه مند است.  اکنون وی به خواسته خود رسیده و نگارش مجموه خاطرات این شهید بزرگوار را آغاز کرده است.

وی در این مورد به خبرنگار عصر فرهنگ گفت: از وقتی که خبر شهادت شهید حججی را شنیدم خیلی دوست داشتم کتاب شهید را کار کنم، تجربه نوشتن برای شهدا را هم که داشتم، مخصوصاً که کتاب عمار حلب درباره شهید مدافع حرم را هم تازه نوشته بودم و چاپ شده بود. البته در این میان یک مساله وجود داشت و آن هم این بود که این شهید بزرگوار یکی از نیروهای موسسه شهید کاظمی نجف آباد اصفهان بوده و خود این موسسه یک انتشارات دارد. قاعدتاً خیلی از رفقای شهید شاید 50 تا 60 درصد از آدم هایی که خاطره داشتند بچه های همین موسسه بودند و خود این موسسه می خواست یک کار ویژه ای را برای شهید حججی انجام بدهد.

جعفری ادامه داد: اما خوشبختانه حدوداً چند هفته پیش از طرف خود انتشارات شهید کاظمی با من تماس گرفتند و گفتند ما میان نویسنده ها و کتاب هایی که با شهدا و مخصوصا شهدای مدافع حرم مرتبط بوده جست و جویی کردیم و به شما رسیدیم. چرا که  عمار حلب را پسندیدیم و فضای زبان و روایت و نوع نگارش این کتاب مورد قبول ما بوده و لذا می خواهیم بابت کار شهید حججی با شما صحبت کنیم.

وی اضافه کرد: صحبت های اولیه را انجام دادیم و قرار بر این شد که ما استارت کار را بزنیم. خود شهید دست نوشته های خیلی زیادی دارد که خیلی از خاطراتش را خودش در چند سر رسید نوشته است. بسیاری از دوستان، همرزمان و خانوده شهید را هم که مسئول موسسه شهید کاظمی با آنها ارتباط داشته و گفتند همه اینها را فراهم می کنیم.

نویسنده یزدی، در مورد نحوه جمع آوری اطلاعات پیرامون شهید حججی گفت: مواد اولیه، مواد خام و دست نوشته ها خاطراتی است که بعضی از دوستان شهید یادداشت کرده بودند، قرار شد که این منابع به دست ما برسد، ما مطالعات اولیه را انجام دهیم و تازه مصاحبه را شروع کنیم که خوشبختانه بخشی از این کارها تا کنون انجام شده و در حال حاضر در حال تکمیل مصاحبه ها با دوستان، خانواده و هم رزمان شهید بزرگوار هستیم.

وی تاکید کرد: قاعدتاً عکس های موجود هم در کتاب استفاده خواهد شد، اما اینکه عکس ها به چه شکل و صورتی و مثلا لا به لای کار استفاده شود و یا آخر کتاب، هنوز به جمع بندی و تصمیم نهایی در این مورد نرسیده ایم.

 

دستخط و امضای شهید حججی در یکی از سررسیدهایش
 

 

جعفری اظهار داشت: ویژگی بارز کتاب خاطرات شهید حججی این خواهد بود که خیلی برای نسل امروز قابل لمس و باورپذیر است چرا که این شهید در همین دهه 90 زندگی می کرده و خیلی از مواردی که ما بدان مبتلا هستیم و در زندگی با آن سر و کار داریم، او هم با همه آنها رو به رو بوده است.

وی خاطرنشان کرد: ما تصویری از این شهید بزرگوار می بینیم که به مخاطب خیلی نزدیک است. بعضی ها این شبهه را مطرح می کنند که شاید این شهید هم ویژه نبوده شاید این شهید هم مثل باقی شهداست و شاید خیلی شهید را بزرگ کردند، به نظر من با چیزهایی که دیدم و شنیدم واقعاً شهید خاصی است و سیره زندگی این آدم را که مرور می کنیم می بینیم که حججی زندگی می کرده برای اینکه به هدفش که آن هم شهادت بوده برسد و پای این هدفش هم ایستاده و برای رسیدن به آن یک سری مقدمات و یک سری از کارها را برای خود تعریف می کند و طبق برنامه جلو می رود تا آخر به آنچه می خواهد برسد.

نظرات بسته شده است.