با کنترل هوای نفس منتظر واقعی حضرت ولی عصر(عج) باشیم/ شهید حججی نمونه کامل منتظر موعود

حجت الاسلام و المسلمین عطا الله میرزاده کارشناس علوم قرآنی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان درباره نفس انسان و آمادگی برای ظهور حضرت ولی عصر (عج) گفت: خدا در قرآن به پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: افراد شیفته معبود هستند ‌و او را می‌پرستند، به حرفش گوش می‌دهند و تابع خواسته او هستند.

وی در همین راستا افزود: “اشهد ان لا اله الا الله” نشانه اعتقاد فرد موحد است اما فاصله اعتقاد و عمل در جایی روشن می‌شود که بعضی وقت‌ها خواسته نفس با خواسته خدا، امام عصر(عج) و قرآن در تضاد است. دلم در جایی می‌خواهد دروغ بگویم، منافعم اقتضا می‌کند که حق و ناحق کنم که با این کار تسکینی به نفسم وارد ‌شود. شاید  به این شکل تا حدی خواسته نفسم برآورده ‌شود اما بین من و حضرت مهدی(عج) فاصله افتاده است.

حضرت ولی عصر(عج)
کارشناس علوم قرآنی گرایش و تبعیت افراد از هوای نفس را این گونه اظهار کرد: گاهی آگاهی در اعمال از سوی افراد وجود دارد یعنی اگر فرد از کسی غیبت کند یا نسبت به کسی که از او بالاتر است حسادت کند یا بدگویی کند و  یقین داشته باشد که این اعمال نادرست و حرام است در واقع علاوه بر تبعیت از هوای نفس در تضاد با خواسته خدا و حضرت ولی عصر (عج) عمل کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین میرزاده درباره چرایی تبعیت افراد از هوای نفس و تبعات کنترل نکردن امیال توضیح داد: متاسفانه چون افراد در خداجویی و تلاش برای حفظ آن کوتاهی کرده، ایمان و باور خود را تقویت نکردند گاهی اوقات جانب نفس را گرفته و رضای نفس را بر رضای خدا ترجیح می دهند. غضب خدا و ناراحتی امام عصر(عج) را به جان می خرند اما از نفس خود کوتاه نمی آیند و تابع آن می شوند در نتیجه خواسته امام زمان(عج) که همان خواسته خداست را ندید گرفته و در نتیجه در مسئله انتظار نمره قبولی نمی گیرند.

وی تمایلات نفسانی در عصر حاضر را در مظلوم بودن امام عصر(عج) موثر دانسته و در عین حال به وجود انسان هایی که در چنین فضایی به تربیت سرشت خود پرداخته و منتظر واقعی هستند اشاره و عنوان کرد: از بسیاری افراد در همین فضای فعلی می توانیم به صورت کلی و مصداقی یاد کنیم. افرادی که با وجود مجموعه ای از تمایلات دنیوی  وظایفی که خدا محول کرده و لذایذ و حس معنوی که در تبعیت و اطاعت از خدا و امام زمان هست را ترجیح دادند.  به عبارتی لذت پیروی از خدا و رضای امام زمان(عج) را بر تمایلات فردی ترجیح دادند که شهدای ما مصداق چنین افرادی بودند.

این کارشناس علوم قرآنی در ادامه تصریح کرد: شهدای مدافع حرم از چیزهایی که افراد در دنیا برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند گذشتند، چشم خود را بر چیزهایی که افراد برای رسیدن به آن حق و ناحق می کنند بستند و لذت‌های معنوی را ترجیح داده و راه شهادت را انتخاب کردند که نمونه این افراد شهید حججی است.

شهید حججی
حجت الاسلام والمسلمین میرزاده خاطرنشان کرد: خدا می فرماید: “لایکلف الله نفسا الّا وسعها”. “من از بنده‌های خود بیش از توانشان نخواسته‌ام”. ممکن است افراد بهانه گیری کنند و بگویند خدایا عملی که توصیه کرده ای شدنی نیست اما خداوند  می فرماید من ناشدنی‌ها را از شما نخواستم. خداوند ما را به اعمالی که ممکن و شدنی است توصیه کرده و از ما عمل می خواهد تا در نتیجه اعمال درست بتوانیم منتظر واقعی حضرت مهدی(عج) باشیم. راهی که افرادی همسن و هم وطن ما در همین جامعه با زندگی درست و شهادت خود ثابت کردند.

نظرات بسته شده است.