شاهمرادی: کار مدافعان حرم کار بزرگی بود / توکلی: کاش موقعیت فراهم شود تا هنرمندان به سوریه بروند

به گزارش یادمان شهدای نجف آباد به نقل از خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از مجموعه آثار ارسال شده به جشنواره مدافعان حرم با عنوان «حرمت حریم حرم» عصر امروز در کتابخانه عمومی پارک شفق برگزار شد. 

*272 شعر و داستان به دبیرخانه جشنواره مدافعان حرم رسید

راضیه تجار در این مراسم با اشاره به فعالیت سال‌های اخیر انجمن قلم ایران گفت: علاوه بر برگزاری جایزه قلم زرین، به چاپ آثار شاعران و نویسندگان، پیشکسوت و نوقلم نیز پرداخته‌ایم،‌ با این حال در ابتدای سال 96 فراخوانی با موضوع مدافعان حرم در موضوع شعر و داستان منتشر شد تا علاقه‌مندان آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه اتفاقات بسیاری در جهان روی می‌دهد که به خاطر کثرت آن اتفاقات، برخی در گذر زمان فراموش می‌شوند، به همین خاطر تصمیم گرفتیم چنین جشنواره‌ای را برگزار کنیم، زیرا تنها زبان هنر است که اتفاقات را ماندگار می‌کند. 

دبیر هیأت مدیره انجمن قلم گفت:‌ در شرایطی که برخی آثار ادبی تنها به فرم توجه می‌کنند و از محتوا تهی هستند، در این جشنواره سعی شد به محتوا نیز توجه کنیم که پس از اعلام فراخوان 180 داستان به دبیرخانه رسید که بنده و آقای کامران پارسی‌نژاد داوری این بخش را برعهده داشتیم و در بخش شعر نیز 192 شعر به دبیرخانه ارسال شد که عباسعلی براتی‌پور و رضا اسماعیلی داوری آن بخش را برعهده داشتند. 

تجار در بخش پایانی سخنانش گفت: جشنواره «چلچراغ» با محوریت داستان و شعر در حوزه بزرگسال و کودک به مناسبت چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی به رخدادهای چهار دهه از انقلاب توجه کرده و انجمن قلم ایران این جشنواره را برای سال‌ آینده برگزار می‌کند. 

*دنبال دیدار با رهبر انقلاب برای جشنواره «چلچراغ» هستیم

رضا اسماعیلی در بخش دیگری از این مراسم گفت: در بخش شعر این جشنواره، آنهایی که کتاب منتخب آثار را دیده‌اند حتماً متوجه شده‌اند که از نسل شاعران جوان آثار درخور توجهی هم از لحاظ مضمون و هم از منظر ساختار به جشنواره ارسال شده بود.

وی افزود: برای برگزاری جشنواره «چلچراغ» به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی نیز کارگروهی شکل گرفته تا با محوریت ادبیات، فعالیت آن آغاز شود. همچنین پیشنهادهایی برای برگزاری این جشنواره مطرح شده تا به صورت مستقل و در بخش‌هایی با همکاری نهادهای فرهنگی برگزار شود. علاوه بر این، برای آماده شدن فضا، با برخی از مسئولین فرهنگی نظیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس حوزه هنری دیدارهایی صورت گرفته است.  علاوه بر این، برای دیدار با رهبر انقلاب نیز مشغول گفت‌وگو هستیم تا بتوانیم از رهنمودهای ایشان نیز بهره ببریم. 

*کار مدافعان حرم کار بزرگی بود

محمدجواد شاه‌مرادی یکی از برگزیدگان بخش شعر جشنواره مدافعان حرم پیش از شعرخوانی گفت: با هر نگاهی به مدافعان حرم بنگریم، کار آنها کاری بزرگ، تاریخی و پسندیده بود و همانطور که در مورد اهل‌بیت(ع) گفته می‌شود آنها نور واحد هستند، میان  شهدا و رزمندگان مدافع حرم با رزمندگان دوران دفاع مقدس و انقلاب اسلامی هیچ تفاوتی نیست. 

*کاش موقعیت فراهم شود تا هنرمندان به سوریه بروند

جلال توکلی برگزیده بخش داستان این جشنواره نیز پیش از قرائت بخش‌هایی از داستانش گفت:‌‌ ای کاش شرایط فراهم می‌شد تا هنرمندان به سوریه بروند تا از نزدیک با فضا روبه‌رو شوند، هر چند به این مسئله از منظر جنگی نگاه می‌شود و کمتر نگاه‌های انسانی به مقوله جنگ سوریه شده است. آنجا سوژه بسیار است و همین مسئله موقعیت جنگ سوریه را متمایز از دوران جنگ هشت ساله خودمان می‌کند. 

در پایان این مراسم، از برگزیدگان جشنواره ادبی مدافعان حرم تجلیل و از کتاب «حرمت حریم حرم» که مجموعه آثار رسیده به این جشنواره است، رونمایی شد. 

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ