خواب خرگوشی یا خواب خرسی/ مختصر کلامی با خانم تهمینه میلانی

به گزارش یادمان شهدای نجف آباد به نقل از مشرق، بحران جنگ و درگیری نظامی در سوریه و به تبع آن در عراق، وارد هشتمین سال خود شده است. آمارها حاکی از آن است که حدود ۱۱ میلیون سوری (معادل نیمی از جمعیت سوریه) آواره و مجبور به ترک محیط زندگی خود گشته‌اند. در میان آوارگان سوری زنان آسیب پذیرترین قشری هستند که در معرض انواع سوء استفاده‌ها و تن دادن به ازدواج‌های اجباری که ناشی از فقر و تنگدستی است بوده‌اند.

طبق گزارشات، دختران و زنان جوان پناهجوی سوری در ازای مبلغی بسیار اندک به عنوان همسر دوم و سوم به شهروندان ترکیه فروخته می‌شوند. نظیر فتواهای جهاد نکاح و آواره شدن زنان سوری، از ارج و قرب زن سوری کاسته است. در آمارها آمده است که بیش از ۶۳ درصد زنان آوارهٔ اقلیم کردستان عراق مورد آزار و اذیت و خشونت جنسی قرار گرفته‌اند که بیش از ۴۸ درصد این تعدادشان متأهل بوده‌اند. وجود باندهای گسترده فحشا و ازدواج باعث شده کودکان زیر ۱۵ سال نیز تن به ازدواج اجباری دهند.   

خونریزان سنگدل داعشی نهایتاً توانستند پای خود را به ایران هم رسانده و مدت زمانی اگر چه اندک، در دل هم میهنان ما ترس و وحشت ایجاد کنند. با این وجود عده‌ای در ایران همچنان در فانتزی خود به سر می‌برند و حضور ایران در سوریه و مجاهدت‌های مدافعان حرم را به دیدهٔ تحقیر نگاه می‌کنند. گویا باید داعش حتماً به خانهٔ خودشان حمله ور شود تا مقابلهٔ با آنها ضروری به نظر آید. هر چند داعشی های وطنی به خانه‌های عده‌ای از مردم در خیابان پاسداران حمله ور شدند و بی دلیل اعضای خانواده‌هایی را مورد ضرب و شتم قرار دادند ولی برخی از هنرمندنمایان هنرشان را مبذول حمایت از همین جانیان کردند.

سرکار خانم میلانی! آمارهای فوق از وضعیت زنان سوری خشونت علیه زن هست یا نیست؟ اگر خدای ناکرده این بلای خانمان سوز بر سر زنان هم وطن ما می‌آمد، تمایل داشتید در دفاع از حقوق زنان فیلم بسازید؟

سرکار خانم میلانی! نفستان از جای گرم بر می‌آید. مزهٔ ناامنی و خشونت واقعی علیه زنان را نچشیده‌اید که تیشه به ریشهٔ حافظان امنیت ملی می‌زنید.

از شما انتظاری نیست که برای مدافعان حرم و جبههٔ مقاومت فیلم و مستند بسازید. ولی گویا اولویت شما به جای امنیت کشورتان، چشم پوشی از تکفیری‌های خون ریزی است که اگر بلاهایی که بر سر زنان سوری آورده‌اند را بر سر زن ایرانی یا شخص شما می‌آوردند حمایت از رزمندگان را مورد تاکید و ستایش قرار می‌دادید.

 شما بلایی که می‌توانست بر سر مردم ایران بیاید ولی از بیخ گوش کشورمان رد شد و متاسفانه قبل از آن دامنگیر سوریه و عراق گردید را ملاحظه کردید. حتی عملیات تروریستی مرقد امام (ره) و مجلس را هم مشاهده کردید و فهمیدید که داعش شوخی بردار نیست! ولی حیف که شوربختانه امثال شما مرحلهٔ خواب خرگوشی را رد کرده و به خواب خرسی رسیده‌اید. اگر نگاهی به کارنامهٔ درخشانتان در حوزه سینمایی بیندازید به راحتی می‌فهمید که از نگاه یک تکفیری خون شما مباح است. متحجران خام اندیش تکفیری بهانه‌های کافی و وافی برای ریختن خون شما دارند. از نگاه دشمن تکفیری فعالیت‌های هنری و سینمایی شما بدعت آمیز و کفر آلود است. گویا تا بلا به جان شخص شما وارد نشود قدردان مدافعان حرم نخواهید شد. ولی اگر خدای ناکرده روزی پای تکفیری‌ها به خانهٔ شما باز شد، یقین بدانید نیامده اند از آثار سینمایی شما و حمایتتان از حقوق زنان تقدیر و تمجید کنند. شما موقعیت‌ها و مسائل مختلف را به اندک بهانه‌ای دستاویز خشونت علیه زن قلمداد می‌کنید؛ اما خدا نکند که روزی خشونت واقعی علیه زنان را که نمونه‌اش در زنان سوریه و موصل عراق اتفاق افتاده است را تجربه کنید. آن وقت است که ناخودآگاه احساس خواهید کرد که همهٔ مردم- و از جمله خود شما- نه تنها معترض به مدافعان حرم نبوده بلکه موافق و حامی آن‌ها هستند.

رضا ناجی

ارسال یک پاسخ