محیط‌بانی با لباس طلبگی +تصاویر

مجله فارس پلاس: این روز‌ها با نزدیک شدن به روز درختکاری، همه گروه‌های مدافع طبیعت و محیط زیست دست به کار شده اند تا هم مثل قرار هر ساله درختی بنشانند هم از این فرصت استفاده کنند و مردم و طبیعت را با هم آشتی دهند. این میان اما، گروه جهادی متفاوتی هم وجود دارد که دو سالی می‌شود کارش را حفاظت از محیط زیست قرار داده است. کاری که در نگاه اول شاید برای کسانی که لباس طلبگی به تن دارند، کمی عجیب به نظر برسد.  
گروه جهادی «طراوت ماندگار» گروهی متشکل از چندین طلبه است که اردو‌های تبلیغیشان رنگ و بوی حمایت از محیط زیست دارد. حجت الاسلام محمدجواد مویدی مسئول این گروه تبلیغی است که هدفش حمایت و نگهداری از محیط زیست است.

این گروه دو سال پیش به سرپرستی شهید «محمود تقی پور» آغاز به کار می‌کند تا اینکه شهادت در سوریه و در دفاع از حرم باعث می‌شود این مسئولیت به حجت الاسلام مویدی برسد. او در این باره می‌گوید: «حدود دو سالی می‌شود که گروه جهادی طراوت ماندگار شروع به کار کرده است. اولین مسئول این گروه هم شهید تقی پور بودند که در ظهر اربعین امسال در دفاع از حرم به شهادت رسیدند. کارویژه اصلی گروه جهادی، بیشتر از محیط زیست روی اصول زیست محیطی است؛ یعنی چطور در طبیعت زندگی کنیم که کمترین آسیب را وارد کنیم و بیشترین استفاده را ببریم. کار ما هم از کار‌های به ظاهر ساده و پیش پا افتاده شروع می‌شود تا برنامه‌های جدی و بلندمدت. یکی از آخرین فعالیت این گروه حدودا دو هفته پیش بود که در ایام فاطمیه در گردنه تاراز انجام شد. گردنه تاراز یکی از مناطق دیدنی و تفریحی است که بین خوزستان و خرم آباد قرار دارد و، چون اغلب مردم برای گذراندن اوقات فراغت به آنجا سر می‌زنند، متاسفانه بیشتر اوقات پر از زباله است. ما در آنجا علاوه بر اینکه خودمان دست به کار شدیم و شروع به پاکسازی منطقه کردیم، مردم را هم با خودمان همراه کردیم. به این شکل که یک ایستگاه صلواتی درست کردیم و به مردمی که می‌خواستند به ما در تمیز کردن منطقه کمک کنند، کیسه زباله می‌دادیم و اتفاقا مردم که اول کار متعجب شده بدند، خیلی از این حرکت استقبال کردند.»  

مهم‌ترین مشکل ما بی اطلاعی است

آقای مویدی معتقد است بسیاری از مشکلات محیط زیستی ما در کشور ناشی از بی اطلاعی است. برای همین یکی از مهم‌ترین کار‌های این گروه جهادی آگاه کردن مردم است. «متاسفانه امکانات زیادی برای استفاده بهتر از محیط زیست در کشور ما وجود دارد که به خاطر بی اطلاعی از آن‌ها مورد غفلت واقع شده اند. مثلا یکی از کار‌های اصلی مبلغان ما، ارتباط گرفتن با کشاورزان است. کشاورزان ما نمی‌دانند که می‌توانند وام‌های بلاعوضی از وزارت نفت بگیرند و با آن نیروگاه‌های خورشیدی در زمین‌های خود بسازند و با استفاده از انرژی خورشیدی، برق تولید کنند. یا هنوز عده‌ای به دنبال سود بیشتر از کود‌های شیمیایی استفاده می‌کنند و نمی‌دانند علاوه بر آسیب‌های محیط زیستی، خودشان در آینده متضرر می‌شوند؛ چرا که زمینی که در آن از کود شیمیایی استفاده می‌شود، قلیایی می‌شود و پس از چند سال کشت و زرع در آن مشکل می‌شود. یا خیلی هنوز نمی‌دانند اولویت کشت در شهرشان با چه محصولی است. مثلا تا همین چند سال پیش شهر قم اولین تولیدکننده گل محمدی در جهان بود؛ اما الان ترکیه و هلند از ما جلو زده اند.»  
ما برای محیط زیست ارزش قائل نیستیم

حجت الاسلام مویدی می‌گوید که مهم‌ترین گام برای کمک به محیط زیست، فرهنگ سازی است و وقتی مردم خودشان نسبت به محیط اطرافشان حساس باشند خودبه خود بسیاری از مشکلات حل می‌شوند. «یکی از مهمترین مشکلات ما در حیطه محیط زیست، حساسیت خود مردم است. شما فقط در یک مثال کوچک نگاه کنید وقتی دربی در پایتخت تمام می‌شود، وضعیت ورزشگاه و اطراف آن به چه شکلی است؟ تعدادی از دوستان طلبه ما که در ورزشگاه‌ها حضوردارند، تا چند ساعت بعد مشغول تمیز کردن ورزشگاه هستند. این اتفاق در بقیه کشور‌های جهان به مراتب کمتر اتفاق می‌افتد و آن ارزش بیشتری برای محیط اطراف خود قائل هستند. این در حالی است که دین ما تاکید ویژه‌ای به حفظ و نگهداری از محیط زیست دارد، اما متاسفانه به این قسمت از شریعت توجه کافی نشده است.»  
فرزندان شهدای مدافع حرم به ید پدر درخت می‌کارند

کار گروه طراوت ماندگار قرار است حالا حالا‌ها ادامه دار باشد و پروژه‌هایی در سه بخش کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت در برنامه کار خود دارد. «گروه طراوت ماندگار در کنار کار‌های زودبازدهی که در برنامه کارش دارد، قصد دارد، کار‌های بلندمدت تری را هم دنبال کند. از کار‌های تبلیغاتی و تهیه بروشور و پیکسل که کوتاه مدت هستند گرفته تا برنامه‌های میان مدتی مثل تبلیغات در مدارس و رسانه‌ها و نصب سطل‌های زباله در مناطق گردشگری و حتی کار‌های دیربازده تری مثل برگزاری کنفرانس‌ها و جهت دهی رویکرد‌های محیط زیستی در بین کشاورزان. طلبه‌های ما همین الان هم در قم طرح‌های محیط زیستی را دنبال می‌کند. مثلا همین امسال در روز درختکاری قرار است با شهرداری قم همکاری داشته باشند و حتی طرحی را اجرا کنند که در آن فرزندان شهدای مدافع حرم هم حضور پیدا کنند و به یاد پدر شهیدشان یک درخت بکارند.»

ارسال یک پاسخ