روایتی از ملتهب‌ترین روز مجلس در سال ۹۶/ در بهارستان چه گذشت؟

روایتی از ملتهب‌ترین روز مجلس در سال ۹۶ / روزی که ارزش «مدافعان حرم» برای پایتخت‌نشینان آشکار شدبه گزارش یادمان شهدای نجف آباد به نقل از خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه هفدهم خرداد ۹۶ برابر با ۱۲ رمضان ۱۴۳۸ روزی پرتلاطم و پرحادثه را سپری کرد؛ تروریست‌های کوردل با ورود به ساختمان مجلس، در پی انتقام گیری از شکست‌ها و هزیمت‌های بیشمارشان در عراق و سوریه برآمدند؛ البته در عملیاتشان ناکام ماندند و تنها به ناجوانمردانه‌ترین شکل ممکن، مردم عادی و مراجعین به مجلس را هدف قرار دادند.

یاد آر زِ ایثار مدافعان حرم
حادثه روز چهارشنبه هفدهم خرداد ۹۶ بی‌شک برای مردم پایتخت و مردم سراسر ایران تلخ و تاثربرانگیز بود؛ این حادثه البته بار دیگر ارزش شهدای والای مدافع حرم را به رخ همگان بویژه برخی عنودان و تنگ نظران داخلی کشاند؛ شاید باز هم لازم باشد فرمایش گهربار دو سال قبل مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اگر مدافعان حرم نبودند باید در کرمانشاه و همدان می‌جنگیدیم را دوباره و چندباره یادآوری کنیم.

در بهارستان چه گذشت؟

ساعت ۹، آغاز جلسه
ساعت ۹ صبح روز ۱۷ خرداد ۹۶ به سیاق جلسات گذشته مجلس در ماه مبارک رمضان، جلسه علنی مجلس به ریاست نایب رئیس اول مسعود پزشکیان آغاز شد؛ دستور کار مجلس طرح الغاء برخی قوانین، گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره حادثه معدن آزادشهر و مراسم تحلیف نمایندگان جدیدالورود بود.

ساعت ۱۰:۳۰ آغاز اقدام تروریست‌ها؛ نخستین شهید
ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه حادثه تیراندازی در درب ورودی مجلس که محل ارتباطات و مراجعات مردمی است، آغاز شد. ۴ تروریست در پوشش مراجعه‌کننده وارد راهروی مجلس شده و با تیراندازی به یکی از محافظین مجلس وی را به شهادت رساندند؛ این پاسدارِ محافظ نهاد قانونگذاری کشورشهید پاسدار جواد تیموری نام داشت.

راه کج کردن تروریست‌ها
تروریست‌ها پس از به شهادت رساندن وی خود را به گیت‌های بعدی ساختمان مجلس رساندند و از آنجا قصد صحن علنی را کردند که با مقاومت پاسداران و نیرو‌های امنیتی، راه خود را به سمت طبقات فوقانی ساختمان بهارستان که محل استقرار دفاتر نمایندگان است، کج کردند.

بسته شدن درب ورودی مجلس
ساعت ۱۰ و ۴۲ دقیقه درب‌های ورودی مجلس شورای اسلامی بسته شد، ولی کماکان جلسه علنی مجلس ادامه داشت.

گسترش فضای امنیتی تا شعاع دوکیلومتری
نیرو‌های انتظامی و امنیتی به سرعت با استقرار در خیابان‌های مجاور ساختمان بهارستان، مقررات منع آمد و شد را برقرار ساختند و مردم تجمع کرده را تا شعاع دو کیلومتری مسیر‌های منتهی به مجلس پراکنده کردند.

نفوذ تروریست‌ها به طبقات بالایی
تروریست‌هایی که تعدادشان ۴ نفر بود و توانسته بودند خود را به طبقات بالایی مجلس برسانند، به صوت کور به روی مردم و مراجعه کنندگان آتش گشودند؛ آن‌ها حتی با باز کردن پنجره‌های بهارستان که به خیابان و بیمارستان جنب پارلمان مشرف بود، اقدام به تیراندازی کور و ایجاد رعب و وحشت کردند.

هجوم به دفتر نماینده شاهین شهر
تروریست‌ها با ورود به دفتر حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر، میمه و برخوار، که در طبقه دوم بهارستان قرار دارد، رئیس دفتر و مشاور وی را به شهادت می‌رسانند.

حاجی دلیگانی در این رابطه به میزان گفت: آقای محمدجواد زارع رئیس دفتر بنده، جانباز و رزمنده دفاع مقدس بود و به همراه آقای تقوی‌نژاد از فعالان حوزه فرهنگی و مشاور بنده و یک نفر از کارشناسان در حال بررسی سند ۲۰۳۰ بودند. چون اولین جلسه بررسی سند ۲۰۳۰ با حضورم خودم برگزار شده بود قرار بود ادامه کار را این دوستان انجام بدهند و از ساعت ۸ صبح در حال بررسی این سند بودند.

حاجی دلیگانی ادامه داد: وقتی متوجه سروصدا در راهرو می‌شوند به دیگران اعلام می‌کنند به دفتر خودتان بروید و خوشان نیز به دفتر باز می‌گردند و درب را هم از پشت قفل می‌کنند، اما تروریست‌های وحشی با گلوله، توپی قفل درب دفتر را می‌شکنند و وارد دفتر می‌شوند و در دم آقایان زارع و تقوی را به شهادت می‌رسانند.

تعرض به دفتر نماینده ارومیه
علاوه بر تعرض به دفتر حاجی دلیگانی، تروریست‌ها به دفتر سید هادی بهادری نماینده ارومیه نیز هجوم بردند و حمید امدادی مسئول دفتر وی را نیز مضروب کردند؛ دقایقی پیش هنگام تنظیم گزارش پیش رو خبر شهادت مسئول دفتر نماینده ارومیه نیز واصل شد.

نطق آرامش بخش رئیس
ساعت هنوز به ۱۲ نرسیده بود که علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که ساعتی قبل از آن اداره مجلس را به مسعود پزشکیان سپرده بود، با حضور در صحن علنی پارلمان به گفت‌وگوی کوتاهی با پزشکیان و برخی نمایندگان مجلس پرداخت و صحن علنی را ترک کرد، اما پس از دقایقی مجدداً در صحن علنی حضور یافت و ریاست جلسه را بر عهده گرفت.

لاریجانی پس از نشستن بر میز ریاست مجلس گفت: چند نفر از تروریست‌های بزدل نفوذ کردند به یک ساختمان در مجلس و با آن‌ها برخورد جدی شد و من از اینکه نمایندگان مجلس کار خود را در آرامش انجام دادند تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه اتفاق امروز مساله‌ای جزئی است، ولی نشان می‌دهد که تروریست‌ها دنبال مساله سازی هستند، تاکید کرد: آن‌ها به این دلیل که ایران قطب فعال و موثر در مبازه با تروریسم است می‌خواهند در آن خدشه ایجاد کنند.

لاریجانی افزود: حتما نیرو‌های امنیتی با آن‌ها برخورد می‌کنند.

بلافاصله پس از سخنان رئیس مجلس، نمایندگان حاضر در صحن شعار مرگ بر آمریکا سر دادند.

وضعیت خبرنگاران
از زمان شنیده شدن صدای تیراندازی در راهرو‌های پارلمان، همه خبرنگاران، تصویربرداران و عکاسان به داخل صحن علنی هدایت شدند و اجازه خروج به آن‌ها داده نشد؛ خبرنگاران مستقر در بیرون نیز اجازه عبور از نوار‌های امنیتی کشیده شده در محدوده ۵۰۰ متری را نداشتند.

اطلاعیه وزارت اطلاعات
در این زمان وزارت اطلاعات، طی اطلاعیه‌ای از عموم هموطنان خواست که ضمن حفظ هوشیاری، درصورت مشاهده هرگونه فعالیت مشکوک یا اشخاص مظنون به حرکات تروریستی، بلافاصله مراتب را طی تماس با شماره ۱۱۳ به این وزاتخانه اطلاع دهند.

به دام افتادن تروریست‌ها در طبقات فوقانی
اما با نفوذ تروریست‌ها به طبقات بالایی ساختمان بهارستان، نیرو‌های ویژه سپاه پاسداران وارد بهارستان می‌شوند؛ یک تیم از این نیرو‌های ویژه موفق می‌شود به طبقات بالایی ساختمان مجلس برسد و یکی از تروریست‌ها را به هلاکت برساند.

نیرو‌های ویژه سپاه سپس با مهارت و تدابیر ویژه تروریست دوم را هم پیش از آنکه این فرد جلیقه انفجاری خود را به تن کند، به هلاکت می‌رسانند.

خروج نمایندگان و خبرنگاران
در این میان، نمایندگان مجلس و خبرنگاران با هدایت نیرو‌های حفاظت مجلس به آرامی از صحن خارج شدند؛ در زمان خروج خبرنگاران و نمایندگان دوتن از تروریست‌ها در یکی از طبقات مجلس در محاصره نیرو‌های انتظامی و امنیتی قرار داشتند.

شلیک‌های دو تروریست محاصره شده
این دو تروریست محاصره شده که عرصه را بر خود تنگ می‌دیدند، با باز کردن پنجره‌های بهارستان که مشرف به بیرون بود شروع به تیراندازی کور به سمت مردم در خیابان و ساختمان‌های مجاور کردند.

خبر شهادت دومین محافظ
در این میان خبر شهادت دومین نیروی حفاظتی پارلمان که در درب ورودی به مقابله با تروریست‌ها برخاسته بود، رسانه‌ای شد و اعلام شد که تعداد شهدای حمله به پارلمان به ۴ نفر رسیده است.

صدای انفجار و تبعاتش
عقربه‌های ساعت هنوز به ۱۳ نرسیده بود که پس از چند صدای ممتد تیراندازی، صدای یک انفجار به گوش رسید؛ این صدای انفجار ناشی از اقدام دو تروریست انتحاری برای منفجر کردن جلیقه انفجاری خود بود. ظاهرا دو تروریست دیگر که متوجه حضور نیرو‌های امنیتی در محل و کشته شدن دیگر عضو گروه شده بودند جلیقه انتحاری خود را پیش از رسیدن نیرو‌های ویژه سپاه منفجر کرده و به هلاکت رسیدند.

پس از شنیدن شدن صدای انفجار، تدابیر امنیتی اطراف پارلمان تشدید شد و نیرو‌های امنیتی با شتاب بیشتری برای رهاسازی مردم خود را به طبقات بالایی پارلمان رساندند و موفق شدند چند تن از مراجعه کنندگان را از محل خارج کنند.

حضور مقامات و مسئولان عالیرتبه
حوالی ساعت ۱۳:۳۰ سردار سرلشکر محمد‌علی جعفری فرمانده کل سپاه برای بررسی حادثه تروریستی خود را به ساختمان بهارستان رساند؛ پیش از وی سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه به بهارستان آمده بود و فرماندهی ویژه عملیات را برعهده داشت. همچنین در نخستین ساعات آغاز حمله تروریستی، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران خود به بهارستان رسانده بود.

ظهور علائم وضعیت سفید
پس از آن در حالیکه رفته رفته خبر هلاکت هر ۴ تروریست و ظهور علائم سفید نمایان می‌شد، خبر رسید نماینگان مجلس شورای اسلامی پس از پایان نشست علنی نماز ظهر و عصر خود را در پارلمان و در داخل صحن علنی مجلس اقامه کرده اند.

پایان عملیات
سرانجام در حدود ساعت ۱۶ روز ۱۷ خرداد پایان عملیات اعلام شد و ماموران امنیتی به پاکسازی محل پرداختند. طبق آخرین اعلام مراجع رسمی، ۱۱ نفر در این عملیات تروریستی در مجلس شورای اسلامی به شهادت رسیدند که اکثر این شهدا از مراجعه‌کنندگان مردمی بودند.

افزایش مجروحان
کولیوند رئیس اورژانس کشوری حوالی غروب روز ۱۷ خرداد در گفت‌وگو با میزان با اشاره به افزایش مجروحان حوادث تروریستی تهران به ۴۶ نفر گفت: ۴۰ نفر مجروحان مرد هستند.

وی گفت: ۱۳ عمل جراحی روی مجروحان انجام شده است. در حال حاضر ۳۶ نفر در اورژانس ها، ۳ نفر در آی سی یو، پنج نفر در بخش‌های تخصصی بستری بوده و دو نفر مرخص شده اند.

هوشیاری نیرو‌های ویژه سپاه که تلفات حادثه را کاهش داد
با کشته شدن تمام اعضای تیم تروریستی، نیرو‌های ویژه سپاه کار پاکسازی ساختمان مجلس شورای اسلامی را آغاز می‌کنند. در جریان پاکسازی ساختمان، نیرو‌های سپاه متوجه می‌شوند که تروریست‌ها در زیر برخی از اجساد شهدا، نارنجک کار گذاشته‌اند تا در صورت جابجایی شهدا، نارنجک‌ها منفجر شوند که این حربه با هوشیاری نیرو‌های سپاه خنثی می‌شود.

شهادت یک بانوی آموزشیار
هانیه اکبری آموزش‌یار نهضت سوادآموزی که برای پیگیری مطالبات صنفی از استان لرستان به تهران آمده بود در حادثه روز ۱۷ خرداد به شهادت رسید.

او از آموزش یارانی بود که تا پیش از این در شهرستان نورآباد دلفان استان لرستان مشغول فعالیت بود.

اتمام حجت سپاه
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای با تشریح اقدام تروریستی صبح روز ۱۷ خرداد ۹۶ تهران تاکید کرد: ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون انتقام نمی‌گذاریم و برای حفاظت از جان مردم لحظه‌ای درنگ نخواهیم کرد.

بیانیه مجدد تروریست‌ها
گروه تروریستی و تکفیری داعش که در اثنای عملیات روز ۱۲ رمضان، مسئولیت آنرا بر عهده گرفته بود؛ حدود دو ساعت پس از پایان عملیات بار دیگر نیز با صدور اطلاعیه‌ای این عملیات را انغماسی و تدارک دیده توسط عناصرش، خواند.

ارسال یک پاسخ