نشانه های منتظر واقعی امام زمان(عج)/جامعه اسلامی امروز برای همکاری با امام زمان(عج) مهیاتر است/چه زمانی افراد تهدیدی برای دولت موعود می شوند؟

متن کامل گفتگوی تفصیلی با دکتر حشمت الله قنبری در رابطه با نشانه ها و موانع ظهور امام زمان (عج) را در اینجا بخوانید.

به گزارش یادمان شهدای نجف آباد به نقل از خبرنگارحوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛در احادیث بسیاری آمده است که بهترین عبادت ها، انتظار فرج است؛ اما این انتظار چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ مطمئناً جنس این انتظار متفاوت از انتظارات معمول بشری است. انتظار برای امام عصر (عج) که منجی عالم بشریت است، با آگاهی، بصیرت، شناخت و … همراه است. دیرزمانی است که شیعیان اسلام در انتظار ظهور امام دوازدهم حضرت، ولی عصر(عج) هستند تا بیاید و جهان پر از ظلم و خشونت را پر عدل کند.

طبعاً هر یک از ما به سهم خود در تسهیل و آماده سازی شرایط ظهور امام عصر نقش داریم. حال به مناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان سالروز تولد حضرت امام زمان (عج) با دکتر حشمت الله قنبری استاد دانشگاه و کارشناس تاریخ اسلام گفتگو کرده ایم تا بهتر و بیشتر از وظایف یک جوان در جامعه اسلامی برای زمینه سازی ظهور و وظایفش در عصر غیبت و ظهور، ولی عصر (عج) آگاه شویم.

تیتر؟؟
مهمترین نکات این مصاحبه به شرح زیر است:
جستجو و کاوش برای شناختن علائم ظهور، نه وظیفه است و نه گره گشا/ منتظر واقعی باید هم‌طراز با امام زمان(عج) و آرمان‌های او باشد/ جامعه اسلامی امروز برای همکاری با امام زمان(عج) مهیاتر است/ پیاده روی اربعین، مجاهده و مبارزه اربعین است/ از بیان فضائل جوانان عاجزیم/ نقشه راه برای مدیریت جامعه اسلامی، قرآن و مکتب اهل بیت است/ تبعیت از ولایت حق احتیاج به ظرفیت پذیری ماموم دارد/ جنگ با دشمن دین، حمایت از آل الله است/ فلسفه ظهور همان فلسفه بعثت است

منتظر واقعی باید هم‌طراز با امام زمان(عج) و آرمان‌های او باشد

**این روزها با توجه به شرایط منطقه و اتفاقات، گمانه زنی ها درباره ظهور حضرت ولی عصر زیاد شده است. تا جایی که گویی همه فقط به نشانه های ظهور توجه دارند و از تکالیف خود در عصر غیبت و ظهور دور شده اند. در این باره چه نظری دارید؟

جستجو و کاوش برای شناختن علائم ظهور، نه وظیفه است و نه گره گشا؛ آنچه وظیفه اساسی یک منتظِر است این است که، چقدر با آرمانها و خواسته های منتظَر هماهنگ است. فرض بر اینکه همه این نشانه ها و اتفاقات زمینه ساز ظهور حضرت شود و امام عصر ظهور کنند و دولت موعود تشکیل شود. جایگاه این فرد جستجوگر و منتظر چیست و در کجای دولت امام عصر (عج) قرار خواهد گرفت. جستجو برای شناختن و درک علائم ظهور مثل نگرانی برای اسلامی بودن و اسلامی ماندن دیگران است، فارغ از پرداختن به تکالیف خود انسان. آنچه اهمیت دارد این است که منتظِر جایگاه خود را در دوران ظهور منتظَر بفهمد. اینکه امام زمان(عج) از ما چه میخواهد و اینکه به عنوان کسی که دغدغه فرج دارد، بعد از تأسیس دولت موعود آخرالزمانی کجا قرار میگیریم. اشکال اساسی ما این است که غصه اسلام را میخوریم؛ فارغ از اینکه خودمان چقدر مسلمانیم و مسلمانی ما چقدر با اصل اسلام سازگار است. اگر منتظر همرنگ با منتظر و تحت تربیت او حرکت کنند، قطعا در عصر فرج حضور خواهد داشت. منتظر واقعی باید همطراز با امام زمان(عج) و آرمانهای او باشد. اگر اینطور نباشد، در زمان دولت موعود و در عصر ظهور، شرایطی به مراتب سخت تر از دوران غیبت خواهد داشت.

تیتر؟؟

عصر ظهور تکمیل کننده جریان امامت صالحان است

**چه کنیم در عصر ظهور مثمر ثمر باشیم؟ به خصوص برای جوانان چه راهکاری را ارائه می دهید؟

عصر ظهور تکمیل کننده جریان امامت صالحان و گمشده فطرت و وجدان انسانی است. اگر کسی اعتقاد به امر فرج داشته باشد، با اندکی درنگ و تدبر در مسائل اسلامی میتواند هماهنگی خود را با فرج مولا و رسیدن به عصر ظهور حفظ کند. این تکلیف عام و خاص مردم در یک جامعه اسلامی است. من معتقدم جامعه اسلامی امروز برای همکاری با امام زمان مهیاتر است. در دوران امیرالمومنین و عترت پاکشان، جوانان امروز دیده نمیشدند. شما میبینید که چگونه جوانان ما از حریم اسلام به قیمت جان فشانی شکوهمندانه دفاع کردند؛ دهها هزار نفر شهید و جانباز شدند در دوران دفاع مقدس ما، تا جایی که صولت دشمن در هم شکست. یا حتی در ماجرای رخدادهای شگفت انگیز غرب آسیا؛ داعش به عنوان جریان گسترده و پهن پیکر، مأموریت داشت که محتوای اسلام و جامعه اسلامی را به هم بریزد. اما جوانان دین مدار ما اجازه ندادند؛ سرنوشت تاریخ را تغییر دادند و نه تنها اسلام غریب نماند، بلکه بساط خرافه، تکفیر و سلطه استکبار جمع شد. در دوران فعلی جوانان و مدافعان حرم بسیار چشمگیرتر از دفاع مقدس ظاهر شدند.

نگوییم پیاده روی اربعین؛ این مجاهده و مبارزه اربعین است

یا حتی همین راهپیمایی اربعین؛ ببینید که با تمام محدودیتها ۳ میلیون جمعیت جوان کشور حرکت میکنند به سمت کربلا. این مجاهده اربعین است، مبارزه اربعین است؛ پس فقط نگوییم پیاده روی اربعین. امروز جوانان ما بسیار دغدغه مند در حوزه دین هستند. عیب ما این است که فضیلتها را کمتر از معایب برجسته میکنیم. از بیان فضائل جوانان عاجزیم به همان میزان که دشمن در انتشار عیبها موفق است! شما ببینید وقتی در جلسه ی مهمانی ۵۰ نفر جوان غافل را دستگیر میکنند، چقدر فضای رسانه ای بر این امر دامن میزند؛ گویی همه جوانان اینگونه هستند. ما یک تجمع ده نفره را به بحران در کشور تبدیل میکنیم. این در حالی است که از حضور شکوهمند همین جوانان در جلسات اهل بیت، راهپیمایی اربعین و … کمتر حرف میزنیم. این عیبها باید مرتفع شود. اینجا برای ما سوال میشود چرا امام زمان(عج) ظهور نمیکنند و موانع این ظهور چیست؟! باید مطالعه کرد و دید که دولتمردان و مسئولان کشورهای اسلامی تا چه اندازه مناسب برای دولت موعود هستند. من میگویم نیستند که اگر بودند تا الان امام زمان ظهور میکرد. البته جامعه اسلامی هم عیب و نقص دارد؛ اصلا ساحت انسان گاهی دچار غفلت میشود، اما آنانی که دعوی اصلاحگری دارند، چقدر با تکالیف و مسئولیت خود آشنا هستند؟ من میگویم بسیار کم. در واقع موانع ظهور همین افراد مسئول و دولتمردی هستند که ارزشهای دین و … را به زعم خود تعبیر و عمل میکنند. در حالی که اگر هم طراز با ارزشها و خواستهای امام زمان(عج) باشند، موانع ظهور هم برطرف شود.

نقشه راه برای مدیریت جامعه اسلامی قرآن و مکتب اهل بیت است

** نقش خواص در بحث ظهور چگونه است؟ مسئولین ما در زمان قیام حضرت چه نقشی دارند و به طور کلی نقش آنها در جامعه اسلامی چیست؟

چگونه زندگی کردن مسئولان مشخص است؛ اما اینکه چرا زندگی نمیکنند معلوم نیست. نقشه راه برای مدیریت جامعه اسلامی قرآن و مکتب اهل بیت است. هر فرد مسئولی در جامعه اسلامی باید هر روز خود را به خدای خود عرضه کند تا ببیند چقدر منطبق با نقشه راه قرآنی حرکت کرده است. اگر رفتار و عمل او موافق با خواسته اولیای دین باشد، تردید نکنید که در عصر فرج و دولت موعود هم حضور دارد. شما زمانی یک مدیر اسلامی، یک زمامدار و دولتمرد و وکیل و وزیر اسلامی هستید که نه به اختیار خود که به اختیار امام زمان(عج) عمل کنید. امام زمان غایب نیست؛ ما غایبیم که محضر او را محلی برای سرپوش گذاشتن بر معایب خودمان میبینیم. این عیبها باید رفع شوند؛ اگر امام بیاید و این عیبها همچنان باشد؛ خود ما مسئولان این چنینی تبدیل میشویم به تهدیدی برای دولت موعود.

تیتر؟؟

تبعیت از ولایت حق احتیاج به ظرفیت پذیری مأموم دارد

تبعیت از ولایت حق احتیاج به ظرفیت پذیری ماموم دارد. مگر میشود وقتی در نظام اسلامی و زیر سایه قانون اساسی، قسم میخوریم، حکم میگیریم، به حاشیه برویم و راه خود را ادامه دهیم. ما زیر سایه امام زمان (عج) زندگی میکنیم. اگر کسی باورش این نیست، به انسانیت خیانت کرده است. نه تنها به انسانیت که به آرمانهای همه مردم.

**چه کنیم در زمان غیبت امام زمان (عج)، دچار غفلت نشویم؟

باید برای جوانان زندگی میزانی بر پایه دین را تعریف کرد. آنها باید درست بفهمند و درست هم عمل کنند. نباید دین خود و اعتقاد خود را با میزان دادن به مقامات و صاحب منصبان تعریف کنند که اگر یک نفر از آنها سقوط کرد، عزت و اعتماد جوانان هم سقوط کند.

پیر و جوان باید میزان عمل خود در زندگی را قرآن بدانند. طراز اولیای دین را بشناسند تا در مدار درست قرار گیرند. ضعفی که در نظام اسلامی ما هست، این است که فرهنگ، دین و اهل بیت را درست تبیین نکرده ایم. متاسفانه خواص جامعه ما، برای دنیای خود، هیجان و احساسات جوانان را ضمانتی برای بقای کارشان میدانند.

جنگ با دشمن دین، حمایت از آل الله است

**کمی هم از مدافعان حرم و نقش آنها در جهان پر از ظلم و جور امروز برایمان بگویید.

عنوان مدافع حرم عنوانی خاص و استثنایی است. وقتی شما ظاهر تاریخ را ببینید، پی میبرید که درباره دفن حضرت رقیه(س) و زینب کبری(س) در شام، اما و اگر و تردید وجود دارد. با تمام این حرفها امروز حرم این بزرگواران، ملجأ و پناهگاهی برای مردم شده است. اگر این دو بقعه مقدس نبودند، هیچ کس نمیتوانست سوریه را نجات بدهد. آنها که برای محافظت از حرم رفتند و میروند، باور دارند که جنگ با دشمن دین، حمایت از آل الله است.

مدافع حرم منتظر واقعی فرج است

در دوران دفاع مقدس که ما از حدود مرزی مان دفاع میکردیم، مردم پشت سر رزمندگان بودند؛ اما در دفاع از حریم اهل بیت فاصله تا خط مقدم اندازه یک کشور است. داعش اینجا یک گروه تکفیری و تروریستی صرف نبود؛ مختصات خاص خود را داشت. حکومتی جبار و قدرتمند با امکانات نظامی، امنیتی و اطلاعاتی؛ اما خیلی از جوانان ما برای دفاع از سوریه و عراق جمع شدند و صولت دولت خرافی اسلام داعشی را جمع کردند. دولتی که محصول سرمایه داری و استکبار است. جمع کردن داعش ایستادن در برابر استکبار بود. مدافع حرم منتظر واقعی فرج است و این مدافع حرم تنها نیست؛ بلکه تمامی جوانان عالم پشت سر او هستند. آینده حکومت اسلامی متعلق به جوانانی است که قلمرو اسلام را حرم آل الله میداند.

تیتر؟؟

فلسفه ظهور همان فلسفه بعثت است

**در پایان، به اختصار درباره غیبت کبری، صغری و فلسفه ظهور صحبت کنید.

امام زمان(عج) در دورهای از طریق نواب اربعه با مردم ارتباط داشتند؛ چیزی بالغ بر هفت دهه. پس از آن و با درگذشت چهارمین نایب ایشان به امر خدا به غیبت کبرا رفتند و از نظرها دور شدند.

فلسفه ظهور همان فلسفه بعثت است؛ فلسفه عدالت و امنیت است. آنچه درباره بعثت به عنوان فلسفه حیات و زندگی و هویت ایمانی میشناسیم، در امر ظهور امام زمان (عج) فعلیت میابد. هیچ تفاوتی بین فلسفه ظهور و فلسفه بعثت است.

 

 

ارسال یک پاسخ