وقتی کتاب ها عطر و بوی شهادت می دهند

غرفه های ناشران کتاب در حوزه ادبیات دفاع مقدس و فرهنگ مقاومت در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حاکی از توجه دست اندر کاران چاپ و نشر کتاب به نظر مخاطبان جوان برای شناسایی بیشتر شهدا و ایثارگران در دوران انقلاب اسلامی، هشت سال دوران دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم بود.
در این دوره از نمایشگاه که در شبسستان؛ سالن ها و محوطه بیرونی مصلی حضرت امام خمینی (ره) برگزار شد، غرفه های مربوط به ادبیات دفاع مقدس همچون نشر فاتحان، نشر شاهد، ناشرانی همچون سوره مهر، روایت فتح، انتشارات ایثارگران ارتش، سپاه، بسیج و حوزه های علوم دینی با عرضه کتابهای دفاع مقدس، جوانان و مخاطبان اصلی این حوزه را به غرفه های خود دعوت کردند و با راه اندازی نشست های کارشناسان جوانان را با مجاهدتهای ایثارگران آشنا کردند.
با گردشی در نمایشگاه سی و یکم کتاب تهران و سرکشی و استماع نظرات و سخنان چندی از مدیران، مسئولان، متصدیان و مخاطبان حوزه ادبیات دفاع و مقاومت، نظرات این افراد را که همگی دغدغه حمایت و توجه بیشتر مسئولان فرهنگی کشور و دستگاههای دولتی را داشند به وفور می شد دید که هنوز در این حوزه کارهای زیادی بر زمین مانده و برای برداشتن این علم پرچمدارانی مقاوم؛ شجاع، مدبر و سختکوش لازم است.

* فاتحان منتشر کننده زندگینامه شهدا با نویسندگان جوان
انتشارات فاتحان با بیش از 100 عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس به سی و یکمین نمایشگاه کتاب تهران آمده بود.
فاتحان در شبستان مصلی، در راهرو21 پذیرای نسل جوان و دوستداران فرهنگ و ادبیات دفاع مقدس بود و در این غرفه کارشناسان و دست اندرکاران چاپ و نشر ضمن توضیح درباره کتاب های چاپ شده جوانان را با یک برگشت به چند سال قبل از دوران طلایی دفاع از سرزمین، دین و ناموس توسط رزمندگان و ایثارگران مطلع می ساخت.
آخرین عملیات (شهید علی محمدی پور)، این جزیره با تو نفس می کشد (شهید موسی درویشی)، خسرو خوبان (شهید خسرو قلعه ای) و بهشت علی جانم(شهید مدافع حرم علیرضا حاجیوند) از مجموعه کتاب شهدای قشر کارگری بود که توسط این انتشارات عرضه شد.

** شهدای ورزشکار
انتشارات فاتحان مجموعه ای از زندگینامه شهدای ورزشکار بسیجی را هم امسال به کارنامه انتشار کتب مربوط به شهدای دوران دفاع مقدس افزوده بود.
شهید مهدی رضایی مجد کاپیتان تیم ملی فوتبال جوانان ایران در سال 1362 و عضو تیم پرسپولیس تهران (1365)، اکباتان تهران و تهران جوان از شهدایی است که زندگینامه اش توسط انتشارات فاتحان به قلم اعظم حمزه ای به رشته تحریر در آمده است.
این کتاب با عنوان شهید رضایی مجد کاپیتان فوتبال، به زندگی و مسابقات ورزشی شهید و همچنین اعزام های رضایی به جبهه های نور علیه ظلمت و باز گویی خاطرات خانواده، دوستان، همبازیان و همرزمان شهید پرداخته است.
زندگینامه شهدای ورزشکار بسیجی در رشته های تکواندو، والیبال، وزنه برداری، کشتی، دو و میدانی، ورزش های رزمی و دیگر رشته های ورزشی نیز از جمله آثاری است که انتشارات فاتحان با همکاری سازمان بسیج ورزشکاران منتشر کرده است.
سردار پاسدارعلی ناظری مدیر انتشارات فاتحان ضمن اشاره به اینکه ترویج فرهنگ دفاع‌ مقدس باید یکی از اولویت‌های مسوولان فرهنگی کشورمان باشد به خبرنگار حوزه ما و شهدای ایرنا گفت: دفاع مقدس گنجینه‌ای بی‌انتهاست که باید آن را برای نسل امروزی شناساند و بسیج چندین سال است که در این مسیر قدم برداشته است و برگزاری اردوهای راهیان نور، یکی از زمینه‌های موثر برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و شناساندن آن به نسل جوان امروزی است.
وی ادامه داد: یکی از خروجی‌های اثرگذار درباره ادبیات دفاع مقدس، سفر جوانان به سرزمین های نور در قالب راهیان نور است و سفر به مناطق عملیاتی این فرصت را برای زائران راهیان نور مهیا کرده تا آنچه را که از مناطق عملیاتی درک کرده‌اند، در قالب‌های ادبی و هنری مثل شعر، داستان، خاطره، عکس، فیلم، دلنوشته و غیره پیاده و ثبت کنند .
ناظری تاکید کرد: ثبت هر اثر فرهنگی هنری درباره سرزمین نور نشان‌ دهنده این است که راهیان نور توانسته اثرگذاری خود را در افراد شرکت‌کننده بگذارد.
وی افزود: عزیزانی که اثر خود را در راهیان نور ثبت می‌کنند قطعا تا مدت‌ها درگیر این موضوع می‌شوند و یقینا در صورت علاقه‌مندی زیاد، ممکن است تصمیم بگیرند که ورود جدی به ادبیات داستانی دفاع مقدس داشته باشند و در این زمینه قلم‌زنی کنند.
مسئول نشر فاتحان گفت: برخی از هنرمندان کشورمان با سفر به سرزمین های نور و حضور در کارونهای راهیان نور و آشنایی با ادبیات دفاع مقدس ، ذوق ادبی و استعداد هنری خود را شناسایی کردند و اکنون به عنوان هنرمندان ارزشی کشورمان، مشغول هنرآفرینی هستند.

* غرفه عکاسان جنگ محل ورود به تاریخ مقاومت ایران
یکی از غرفه هایی که در شبستان مصلی امام خمینی (ره) بسیار جذاب بوده و مخاطبان زیادی داشت غرفه انجمن عکاسان جنگ و انقلاب اسلامی بود.
غرفه ای که به محض ورود با مشاهده تصاویر و کتب منتشره به یاد ادبیات دفاع و مجاهدت های رزمندگان اسلام افتاده و تلاش های ایثارگرانه مدافعان کشور و انقلاب را تداعی می کرد.
«علی فریدونی» مسئول غرفه در زمان برپایی نمایشگاه، به خبرنگار حوزه ما و شهدای ایرنا گفت: سازمان های خبری مانند خبرگزاری جمهوری اسلامی، صدا و سیما، فارس، مهر، ایسنا و دیگر رسانه ها باید در حوزه دفاع مقدس بیش از گذشته فعال باشند و اقدام به انتشار کتاب و مقالات و عکس حوزه دفاع مقدس در دوران هشت سال جنگ تحمیلی و همچنین مدافعان حرم نمایند.

**آرشیو ایرنا غنی ترین حوزه تصویر و خبر دفاع مقدس در کشور است
این عکاس دوران جنگ، آرشیو تصویری و خبری ایرنا را یکی از غنی ترین مراکز داشته ها و اطلاعات دوران دفاع مقدس نامید و افزود: قطعا با هماهنگی های مسئولان
می توان نمایشگاه های داخلی و خارجی برای ارائه محصولات ایرنا در حوزه ادبیات دفاع مقدس ترتیب داد.

* نشر شاهد: انتشار داستان شهدا در دوران انقلاب و دفاع مقدس
در غرفه نشر شاهد وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران کتابهای زیبایی درباره داستان شهدای دفاع مقدس و انقلاب، مسیر انقلاب با هدایت امام خمینی (ره)، مسئولان شهید دولت و انقلاب اسلامی، زندگینامه سرداران شهید و زندگی شهدای مدافع حرم برای بهره برداری چند نسل از بزرگسال گرفته تا جوان و نوجوان و کودک عرضه شده بود.

** نشر سوره مهر، محل تجمع مخاطبان فرهنگ دفاع مقدس
در غرفه سوره مهر وابسته به سازمان هنری سوره تجمع جوانان در مقابل ارائه ویترین کتاب های ادبیات دفاع و مقاومت نشان از توجه جوانان امروز به مجاهدت ها و ایثارگری رزمندگان اسلام را می داد.
جوانان با پرسش های متناوب از متصدیان ارائه کتاب در این غرفه در پی سبقت از یکدیگر برای خرید کتاب های شهدا بودند .
کتابهایی که اکثر نویسندگان آن هم از جوانانی بودند که سالهای قبل در نمایشگاه کتاب با زندگینامه شهدا آشنا شده و هر کدام سوژه ای را برای ارزیابی و آغاز نویسندگی آغاز کردند.

* کتاب «سلام بر ابراهیم» در نمایشگاه کتاب فرانکفورت آلمان
پیش از این در نمایشگاه کتاب فرانکفورت، فایل پی.دی.اف زبان آلمانی کتاب سلام بر ابراهیم زندگینامه شهید ابراهیم هادی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت آلمان ارائه شد.
عمادی مدیر انتشارات شهید ابراهیم هادی با اشاره به حضور کتاب «سلام بر ابراهیم» در نمایشگاه کتاب فرانکفورت آلمان، و عرضه آن در نمایشگاه کتاب تهران اظهار داشت: به همت نشر فاتحان، ترجمه کتاب «سلام بر ابراهیم» به زبان آلمانی در قالب پی‌.دی.اف در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت آلمان ارائه شد.
وی از انتشار این کتاب به زبان‌های عربی، فرانسوی و اردو خبر داد و افزود: خوشبختانه کتاب سلام بر ابراهیم تا به امروز به زبان‌های مختلفی به چاپ رسیده است. ترجمه انگلیسی کتاب نیز انجام شده و بزودی به چاپ خواهد رسید.
کتاب «سلام بر ابراهیم» در برگیرنده زندگی‌نامه و خاطرات دوستان، خانواده و همرزمان شهید هادی تا به حال، با مجموع شمارگانی بیش از 700 هزار نسخه عرضه شده و جلد دوم این کتاب نیز، به تیراژ بیش از 100 هزار نسخه به تازگی به بازار آمده است.
شهید هادی یکی از شهدای جاویدالاثر دوران دفاع مقدس است که به دلیل سیره و اخلاق خوشی که داشته، مورد توجه قرار گرفته است.
انتشارات شهید ابراهیم هادی تاکنون دهها عنوان کتاب را با موضوع شهدای دوران دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و خاطرات مادران شهدا به چاپ رسانده که مورد توجه و استقبال علاقه‌مندان قرار گرفته است.

** کتاب «بچه‌های حاج قاسم»
«بچه های حاج قاسم» نوشته افسر فاضلی ‌شهر بابکی روایتی مستند از زندگی سردار حسین معروفی از جانبازان و آزادگان هشت سال دفاع مقدس است.
سردار معروفی در سال 1367 و چهار روز پس از پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت در شلمچه به اسارت نیروهای بعثی درآمد و به مدت بیست ‌و شش ماه در زندان‌های رژیم بعثت به سر برد.
اجتمام * 1095 * 1418

ارسال یک پاسخ