اختتامیه مسابقه "پایان یک داعش" با حضور 64 کشور برگزار شد/ قزوه: شهدای فاطمیون اتفاقات شیرینی را در تاریخ ایران رقم زدند

به گزارش یادمان شهدای نجف آباد به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم اختتامیه مسابقه بین‌المللی پوستر، کارتون و کاریکاتور «پایان یک داعش» با حضور سردار محمدرضا نقدی، محمدحسین صفار هرندی، محسن مومنی شریف، مسعود نجابتی، سیدمسعود شجاعی طباطبایی، علیرضا قزوه، احسان محمدحسنی و جمعی از خانواده‌های معزز شهدای مدافع حرم تیپ فاطمیون(شهدای افغانستانی) در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد.

سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و دبیر مسابقه «پایان یک داعش» در این مراسم طی سخنانی گفت: چنانچه مدافعان حرم حضرت زینب(س) اعم از تیپ فاطمیون و زینبیون نبودند یقیناً امروز وضعیت دشواری را در منطقه شاهد بودیم. خداوند متعال را شاکر هستیم که در ماه عزیز رمضان، میزبان خانواده‌های مکرم شهدای مدافع حرم حضرت زینب(س) هستیم.

شجاعی طباطبایی ادامه داد: در این مسابقه، هنرمندانی از 64 کشور جهان آثار فاخری را عرضه کردند که چین و آمریکا نیز در میان آنها هستند، داوری آثار توسط داوران داخلی و خارجی صورت گرفت و نمایشگاه آثار برگزیده، 24 اردیبهشت‌ماه در حوزه هنری برپا شد.

*شهدای فاطمیون نقش مجاهدانه‌ای داشتند

علیرضا قزوه شاعر آیینی در این مراسم طی سخنانی گفت: در جمع خانواده‌های معزز شهدای مدافع حرم تیپ فاطمیون و تعدادی از برادران عزیز زینبیون هستیم، ارزش برگزاری این برنامه در عصر یکی از روزهای ماه مبارک رمضان دوچندان است و حضور این خانواده‌های مکرم، معنویت بسیاری به این جلسه بخشیده است.

قزوه با بیان اینکه ما بدهکاریِ بسیاری به خانواده شهدای مدافع حرم داریم، ادامه داد: شهدای فاطمیون در دفاع از حرم حضرت زینب(س) نقش برجسته و مجاهدانه‌ای داشتند؛ بسیاری از شعرای ما برای شهدای تیپ فاطمیون شعر گفته‌اند.

وی با اشاره به رشادتهای این شهدا که به عنوان سند افتخاری در تاریخ ایران ثبت شده است، افزود: اگر روزی نادرشاه افشار با حمله به هندوستان، اتفاقات تلخی را در تاریخ ایران رقم زد، امروز شهدای فاطمیون اتفاقات شیرینی را در تاریخ این کشور رقم می‌زنند.

قزوه در ادامه شعری که فی‌البداهه در این مراسم سروده بود را با این مطلع خواند:

سلامِ مردانِ مردِ عاشق به زینبیون به فاطمیون
دلاورانِ همیشه‌فاتح، دلیرمردانِ وادیِ خون

اسامی برگزیدگان مسابقه بین‌المللی پوستر، کارتون و کاریکاتور «پایان یک داعش» به این شرح اعلام شد:

بخش کارتون:

نفر اول: آنجل بولیگان از مکزیک
نفر دوم: محمد اکبری از ایران
نفر سوم: پژمان علی پور

شایسته تقدیر: "جیتت کوستانا" از اندونزی، محمود نظری و سیدایمان نوری نجفی

بخش کاریکاتور:

نفر اول: امیرمهدی هانی انصاری از ایران
نفر دوم: شانکار پامارتی از هند
نفر سوم: سعید شمس ایران

شایسته تقدیر: "آنتونیو مانوئل دوس سانتوس" از پرتغال، حمیدرضا صادق و "یوآخین آلگوئرلوپز" از اسپانیا

بخش پوستر:
 در این بخش هیچ اثری شایسته دریافت تندیس شناخته نشد.

شایسته تقدیر: "چایکا ولادیمیر" از روسیه، "هابیل لکس دروینسکی" از لهستان، حمید نصر از ایران، "لی شی" از چین و "لوک دسچیمائکر" از بلژیک تقدیر شد.

در ادامه این مراسم، گروهی متشکل از دختران شهدای مدافع حرم به دکلمه قطعات ادبی برای این شهدای دلاور پرداختند.

در پایان، از خانواده‌های شهدای مدافع حرم افغانستانی ضمن اهدای تابلوی نقاشیِ پرتره این شهدا، تجلیل به عمل آمد؛ این تابلوها توسط عباس گنجی، شهرام شیرزادی و مرتضی شهریاری خلق شده است و به دست این هنرمندان به خانواده این شهدا اهدا شد:

شهید سیدغلام‌محمد حکیمی، شهید محمد رضایی، شهید سیدعلی حسنی، شهید خادم‌حسین محمدی، شهید هاشم احمد، شهید مصطفی حسنی، شهید مرتضی خدادادی، شهید رجبعلی غلامی و شهید علی‌احمد حسینی

همچنین از تابلوی نگارگری با موضوع مدافعان حرم اثر حسین عصمتی و کتاب آثار برگزیده مسابقه «پایان یک داعش» رونمایی شد.

ارسال یک پاسخ