با تصویب کنواسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم جای رفیق و دشمن عوض می‌شود/ می‌خواهند به مردم فشار بیاورند تا خواسته آمریکا محقق شود

با حجت الاسلام سید محمود نبویان نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و عضو جبهه پایداری درباره کنواسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم به گفت وگو نشستیم که وی در این جلسه اشاره کرد: با امضای و تصویب این قرارداد باید افراد و نهاد‌هایی مانند سردار سلیمانی، وزارت اطلاعات، دانشگاه شریف و … را به عنوان تروریست معرفی کنیم و تحویل محافل بین المللی بدهیم.
در زیر مشروح این گفتگو را می‌خوانید:
با تصویب کنواسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم جای رفیق و دشمن عوض می‌شود
نبویان با بیان اینکه در کنواسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم باید استراتژی دشمن و رفیق را عوض کنیم گفت: متاسفانه لایحه این قانون را دولت به مجلس ارائه کرده است که با تصویب آن جای دشمن و رفیق عوض خواهد شد، ما باید توجه کنیم در گام اول دشمنان اقدار هسته‌ای ما را توسط برجام گرفتند و میخواهند همینطور سنگر به سنگر پیش بیایند و دیگر توان ملت ایران را بگیرند.
وی ادامه داد: بلافاصله یک سال بعد از سال ۹۴ که برجام امضا شد یعنی سال ۹۵ دشمن موشک‌های ما را نشانه گرفت و در گام بعدی بحث مذاکره در مورد توان موشکی را مطرح کرد، زیرا ملت ایران در جنگ‌های نیابتی در عراق، لبنان و سوریه پیروز شد لذا آمریکا نیاز دارد که منطقه را در دست بگیرد از همین رو ناچار هست محور مقاومت را از بین ببرد و FATF را پیش می‌کشد.

نبویان با اشاره اینکه برجام منطقه‌ای یعنی FATF تصریح کرد: این موضوع، چون بحث بانکی است طیب نیا وزیر اقتصاد در خرداد ۹۵ یک توافق نامه‌ای تحت عنوان اکشن پلن را با FATF امضا می‌کند که آن ۴۱ بند دارد در این ۴۱ بند مباحثی مهمی نهفته است نکته اول این است که باید شفافیت مالی در تراکنش‌های مالی باشد، معنی شفافیت این است که اگر مبادلات مالی در بین گروه‌های مقاومت و منطقه هست ا. را باید کامل در اختیار امریکا و FATF و اسرائیل و کشور‌های دیگر قرار بدهیم، زیرا ۳۵ کشور در FATF عضو هستند دو عضو ناظر دارد یکی عربستان و دیگری اسرایل است طبیعتا آنچه به FATF می‌دهیم حتما دست اسرائیل خواهد رسید، در بحث تروریسم نکته اول تحت عنوان شفافیت مالی است مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: نکته دوم این است که از ما مطالبه دیگری دارند این مطالبه را در بند ۲۸ و ۲۹ اکشن پلن آمده و قرار بود تا دی سال گذشته انجام شود که تا تیر ماه ۹۷ به تعویق افتاده آقایان قول دادند اجرا وتصویب شود بند ۲۸ که دولت آقای روحانی به FATF تعهد داده تا انجام بدهد و به مجلس نیز ارائه کرده.
قانون مبازره با تامین مالی تروریسم سال ۹۴ به تصویب مجلس رسیده است
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در سال ۹۴ عنوان کرد: آن زمانی که خودم مجلس بودم یعنی سال ۹۴ مجلس طرح و قانونی را به اسم قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را مصوب کرد و به شورای نگهبان فرستاد و تایید شد، جالب این است در تاریخ ۱۳.۱۱.۹۴ این قانون تصویب و یک ماه بعد به تایید شورای نگهبان می‌رسد که آقای لاریجانی رئیس مجلس در تاریخ ۲۲.۱۲.۹۴ طی نامه‌ای به آقای روحانی می‌گوید عطف به نامه فلان در اجرای اصل ۱۲۳ قانون اساسی ایران قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم که با عنوان لایحه به مجلس شورای اسلامی تقدیم گردیده بود با تصویب در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ ۱۳.۱۱.۹۴ و تایید شورای نگهبان به پیوست ابلاغ می‌گردد جالب‌تر این است ۵ روز بعد در تاریخ ۲۷.۱۲ خود رییس جمهور به وزارت دادگستری و وزارت امور اقتصاد و دارایی ابلاغ می‌کند که این قانون را اجرا کند.
وی ادامه داد: سوال این است که شما در ۲۲.۱۲.۱۳۹۴ دستور اجرا می‌دهید چه طور می‌شود خرداد ۹۵ دوباره یک امضا و تعهد دیگر می‌دهید؟ یعنی این قانون چه نقصی دارد که FATF، امریکا، اروپا و اسرائیل نپذیرفتند این قانون مصوب شده مجلس شورای اسلامی است، شورای نگهبان براساس قانون اساسی و هم چنین شرع تشخیص داد این قانون درست است، اما مشکل اساسی در این است، که این را مطلوب امریکا ندانسته یا مطلوب اسرائیل نبوده، مساله کدام است؟ با تصویب کنواسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم جای رفیق و دشمن عوض می‌شود/ آیا با برجام مشکلات اقتصادی حل شد؟/ میخواهند به مردم فشار بیاورند تا خواسته آمریکا محقق شود
اگر مرز‌ها را محصور کنیم داعش به راحتی حمله می‌کند
نبویان تصریح کرد: عمق استراتژیک ما است ما اگرمرز‌های خودمان را محصور کنیم داعش به راحتی به ما حمله می‌کند ما گفتیم این قانونی که در مجلس و شورای نگهبان براساس اندیشه اسلامی، منافع ملت ایران و قانون اساسی ایران مصوب کردیم، گفتیم کار‌هایی که ملت فلسطین در مقابل اشغالگران اسرائیل دارد می‌کند تروریستی نیست، ملت حزب الله و لبنان اسرائیل از لبنان سنگر به سنگر بیرون انداخته تروریستی نیست، زیرا از خودشان در مقابل اشغالگری دفاع می‌کنند همین طور مردم یمن و کشور‌های دیگر مانند عراق داعش که از خودشان دفاع می‌کنند.
این نماینده سابق مجلس با اشاره به قانون مصوب مجلس بیان کرد: اعمالی که افراد و گروه‌ها و ملت‌ها و سازمان‌های آزادی بخش برای مبارزه با اموری از قبیل: سلطه، اشغال خارجی، استعمار و نژادپرستی انجام می‌دهند از مصادیق اقدامات تروریستی موضوع این قانون نمی‌باشد و گفته می‌شود این‌ها تروریست نیستند. بخش دوم تعیین مصادیق گروه‌ها و سازمان‌های مشمول این تبصره برعهده شورای عالی امنیت ملی است. سوال، براساس قانون اساسی که در مجلس مصوب کردیم برای چه دوباره سه ماه بعد در سال ۹۵ کنوانسیون یک لایحه تعهد می‌دهید در بند ۲۹ برنامه اقدام امضا و تصویب و اجرای کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم گفته گروه‌های مقاومت تروریست نیستند و از خودشان دفاع می‌کنند، اما FATF این موارد قبول ندارد باید بر اساس خواسته آنان تعریف را عوض کنیم.
بر اساس تعریف FATF گروه‌های مقاومت تروریست هستند
وی افزود: بر اساس تعریف FATF گروه‌های مقاومت تروریست هستند و حمایت از مظلوم می‌شود فعالیت تروریستی در همین برنامه اقدام بند ۸ صریحا این نکته آمده ۴۱ بندی که دولت روحانی به FATF یعنی امریکا و اروپا تعهد داده که انجام بدهند می‌گوید اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به معنای حذف معافیت جرم تامین مالی تروریست برای گروه‌های مشخص شده عنوانش را آورده تلاش برای مقابله با اشغال خارجی استعمار نژادپرستی یعنی همین عنوانی که در این قانون آمده اصرار دارند که باید حتما عوض شود. با تصویب کنواسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم جای رفیق و دشمن عوض می‌شود/ آیا با برجام مشکلات اقتصادی حل شد؟/ میخواهند به مردم فشار بیاورند تا خواسته آمریکا محقق شود
نبویان گفت: جالب این است که در خرداد ماه این تعهد را امضا کردند بعد دو سه ماه که لو می‌رود در آقای طیب نیا در گفت و گوی ویژه خبری دوم شهریور ۹۵ می‌گوید که آنچه FATF از ما خواسته این است معنی تروریسم عوض شود و شورای امنیت ملی مصادیق تروریستی را تعیین می‌کند هم می‌گوید که به این بخش هیچ اعتراضی ندارند.
عضو جبهه پایداری با بیان اینکه ایراد آن‌ها در این بخش بود، زیرا ما گروه‌هایی که در راه مبارزه با استثمار و تروریسم می‌جنگند تروریسم نمی‌دانیم عنوان کرد: آن‌ها معتقدند باید گروه‌های تروریست را تعریف کرد بنابراین این تعریف را اصلاح کنید و پاسخی که ما دادیم این بود که ما در چارچوب قانون اساسی اعمال آمادگی داریم و سوال برای آن‌ها پیش آمد منظور شما از قانون اساسی چیست؟
وی در ادامه اظهار کرد: همین جا نکته‌ای مطرح می‌کنم این اصل کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم که دولت زحمت کشیده چیز‌هایی نوشته است که شما می‌گویید براساس قانون اساسی برای اجرایش آمادگی داریم اگر براساس قانون اساسی برای اجرا آمادگی دارید طبق اصول قانون اساسی می‌گوید دفاع از گروه‌های مقاومت وظیفه ماست براساس قانون اساسی اگر اعلام آمادگی دارید این قانون مصوب شد چرا دنبال قانون دیگری رفتید براساس قانون اساسی مصوب شده مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در سال ۹۴ تایید کرده اند اگر قرار است براساس قانون اساسی باشد ما قانون مصوب شده داریم برای چه قانون دیگری آوردید؟ پس اولین نکته این است آن مطلوب شان حاصل نشد.
نبویان بیان کرد: همچنین روزنامه دنیای اقتصاد طرفدار دولت همان زمان در شهریور ۹۵ یازده سوال را پاسخ می‌دهد که یک سوال این است که آیا متعهد شدیم از محور مقاومت حمایت نکنیم چرا؟ چون طبق این بیان گروه‌های تروریستی مشخص می‌شوند حزب الله، حماس، مردم یمن تروریستی می‌شوند. آنچه گروه اقدام مالی درخواست کرده حذف عبارت اعمالی برای مقابله با اشغال خارجی استعمار هست می‌گوید حذفش کنید یعنی شما در مقابل اشغال اسرائیلی‌ها در فلسطین اگر کار می‌کنید این تروریستی است، در مقابل اشغال عربستان و گروه‌های دیگر در یمن مبارزه می‌کنید در مقابل اشغال اسرائیل در لبنان حزب الله مبارزه کرده این‌ها تروریستی است نباید حزب الله مبارزه کند آنچه اسرائیل و امریکا در منطقه انجام می‌دهند درست است پس مطلب روشن است اولین نکته که تفاوت اصلی دارد همین نکته است جالب‌تر این است که صریحا امضای علی طیب نیا که FATF و امضا کرده را دارم اصل متن امضایش هست.
وی گفت: جالب این است در لایحه دولت یک اعلامیه تفصیلی در ابتدایش دارد می‌گوید ۱-دولت ایران اعلام می‌دارد مبارزات علیه سلطه استعماری و اشکال خارجی در راستای اعمال حق تعیین سرنوشت که به عنوان یک اصل حقوق بین المللی عمومی به رسمیت شناخته می‌شود در چارچوب مصادیق تروریستی مندرج در جز ب. بند یک ماده دو کنوانسیون نخواهد بود اگر شما قبول دارید کار‌های آزادی بخش حزب الله تروریست نیستند از آقای روحانی سوال می‌کنیم پس دوباره چرا این قانون را فرستادید برای تصویب در مجلس آن‌ها تمام حرفشان این است که این را قبول نداریم این تعریفمان از تروریسم نیست شما می‌گویید براساس این که مصوب شده بود جالب است در بیانیه FATF این جواب داده شده در بند سه هم گفته مفاد قانون اساسی در موارد تعارض با قانون اساسی لازم الرعایه نمی‌باشد خب اگر نمی‌باشد این قانون بود در بیانیه هم جواب این‌ها داده شده گفتند قانون اساسی را نمی‌شناسند و شما باید هر چه ما می‌گوییم کامل اجرا کنید.
تعریف ما از تروریسم با FATF متفاوت است
نبویان ادامه داد: ایران ذیل بیانیه عمومی FATF باقی می‌ماند همه آنچه که ما گفتیم باید اجرا شود این مخالف قانون اساسی است و این با چی این‌ها یعنی چی دوباره ذیل همین بیانیه از ایران می‌خواهد کامل باید اجرا کنید پس هیچ گونه حق تحفظ را آن‌ها قبول ندارند. نکته بعدی این است در اینجا کاملا ما را متهم کردند، چون تعریفی که از تروریست داریم متفاوت است پس حزب الله و حماس تروریستند هستند و ما حامیان تروریست هستیم در بیانیه دستمزد آقایان این شد که ایران حامی تروریسم است واقعا جای توجه دارد.
وی با اشاره به بیانیه FATF خاطرنشان کرد: در بیانیه آمده است که FATF نگران باقی می‌ماند از چی؟ نسبت به چی؟ خطر تامین مالی تروریست که ناشی می‌شود صریحا ما متهم شدیم به این که حامیان تامین کننده مالی تروریست هستید بعضی‌ها که رفتند امضا کردند بعضی‌ها که خوش خدمتی کردند؛ باز یک جای دیگر بیانیه می‌گوید مصرانه از ایران می‌خواهد کاملا قانون را اجرا بکند نواقصی که مربوط به پولشویی و تامین مالی تروریست هاست به ویژه نواقصی که ایران دارد به ویژه نواقص و مشکلاتی که در تامین مالی تروریست‌ها دارد؛ گفتنی است در یک صفحه و در یک بیانیه FATF دو بار متهم شدیم که حامیان مالی تروریست‌ها هستیم، چون تعریفی که از تروریست‌ها دارند با آنچه ما داریم.
نبویان اشاره کرد: نکته دوم که قابل پذیرش هست یا نیست در ماده ششم خود کنوانسیون تامین مالی تروریست‌ها تصریح می‌کند تفسیر عقیدتی ملی سیاسی را از این‌ها قابل پذیرش نیست یعنی هیچ گونه حق شرطی به شما نمی‌دهد که در کشور اعمال کنید پس اگر این باشد اعلامیه تفصیلی دولت فقط مصرف داخلی دارد و هیچ اعتبار حقوقی بین المللی ندارد.
وی گفت: درماده ۶ آمده است هر کشور عضو، در صورت لزوم اقداماتی از جمله اقتضا از طریق تدوین قانون داخلی اتخاذ خواهد نمود تا اطمینان حاصل نماید اعمال کیفری در حیطه شمول این کنوانسیون تحت هیچ شرایطی با ملاحظات سیاسی فلسفی عقیدتی نژادی قومی مذهبی همه این موارد را گفته و یا سایر ملاحظات با ماهیت مشابه قابل توجیح نخواهد بود صراحت دارد تعریفی که ما از تروریسم داریم باید بپذیرید و گرنه این حق تفسیر دولت یک امری می‌شود که هیچ ارزش حقوقی بین المللی ندارد.
این نماینده سابق مجلس تصریح کرد: نکته جالب بعدی نسبت به حق شرط دولت است که اگر شما به کنوانسیون بین المللی حقوق واردات ۱۱۹۶۹ مراجعه کنید صریحا می‌گوید ملاحظات داخلی کشور‌ها در مواد کنوانسیون‌هایی که ملحق به آن کنوانسیون می‌شوید هیچ اعتباری ندارد این کنوانسیون بین المللی حقوق واردات مثل قانون اساسی تمام کنوانسیون‌هایی که در سازمان ملل و جا‌های دیگر مطرح شده در ماده ۱۹ صریح می‌گوید حق تحفظ ممکن است هست، اما مشروط به خود حق شرط مشروط به شرایط زیر است: ۱-آن کنوانسیون حق شرط را منع نکرده باشد در حالی که الان برایتان خواندم ماده ۶ این شرط را منع کرده پس این حق شرطی که دولت می‌گذارد ۲-فقط در موارد خاصی که کنوانسیون اجازه داده باشد شرط انجام می‌شود این کنوانسیون اجازه نداده شرط و یا تحفظ مخالف آن کنوانیسیون نباشد این امده برای چیز دیگری جالب این است که کشور‌های اسلامی یک بیانیه داده اند صریحا اعلام کرده اند ما سازمان‌های آزادی بخش را جزو تروریست‌ها نمی‌دانیم بلافاصله امریکا و کشور‌های اروپایی جوابش را دادند گفتند، چون با هدف منظور کنوانسیون مغایر است این حق شرطی که در نظر گرفته اید نسبت به گروه‌های آزادی بخش مورد قبول خواهد بود امریکا، فرانسه، انگلستان، آلمان، سوئد، نوروژ نوشته اند پس دوباره تاکید می‌کنیم این اعلامیه تفسیری دولت هیچ اعتباری ندارد.
آیا ملاک تصویب قانون در کشور خزانه داری آمریکا است؟
وی ادامه گفت: من یک بار دیگر این سوال را مطرح می‌کنم مجلس شورای اسلامی دولت آقای روحانی قانون مصوب مبارزه با تامین مالی تروریسم مصوبه دارد برای چه چیزی تعهد دادید قانون امریکایی‌ها را بیایید و آن را مصوب کنید؟ آیا ملاک آن‌ها لیست خزانه داری امریکاست یا ملاک ما قانون اساسی و منافع ملت ماست در لیست آمده چه کسانی تروریست هستند اگر مراجعه کنید در لیست مهمترین شخصی که به عنوان حامی تروریسم مطرح شده حاج قاسم سلیمانی است.
عضو جبهه پایداری افزود: در لیست هزار و خورده‌ای صفحه‌ای نام تمام کشور‌هایی که امریکا قرار است امده و اسم حاج قاسم سلیمانی هم در این لیست هست. جالب است چند نوع اسپلش را نوشتند که یک وقت اسمش را عوض نکند. پس قاسم سلیمانی در لیست هست حامی تروریست‌ها می‌شود چه کار باید انجام شود؟ اینجا آقایان تعهد دادند باید نسبت با حامیان تروریسم همکاری قضایی با دادگاه‌های کشور‌های دیگر شود و تمام دارایی هایشان باید مسدود شود این‌ها آمده آن بند همکاری قضایی صریحا هست که باید همکاری قضایی داشته باشیم پس طبق این قانون الان سپاه قدس، کل سپاه، وزارت اطلاعات و بسیاری از ارگان‌ها و نهاد‌ها تروریسم به حساب می‌آید.
نبویان عنوان کرد: عراقچی در کمیسیون بررسی برجام اعلام کرده بود که برجام را ذیل قطع نامه ۲۲۳۱ بردیم و روشن است ۷۰۰ نهاد از ذیل تحریم درآمدند منتهی واقعیت این است که همه این ۷۰۰ تا از ذیل تحریم در نیامدند و ۱۷۸ فرد و نهاد باقی ماندند نتوانستیم کاری بکنیم آقای طیب نیا در همین رابطه در شهریورماه در مصاحبه‌ای می‌گوید در مذاکرات هسته‌ای مسئله هسته‌ای و تحریم‌های مرتبط با بحث هسته‌ای مورد بحث بود وقتی قطع نامه ۲۲۳۱ در شورای امنیت سازمان ملل تصویب و تحریم‌های هسته‌ای ما لغو شد یک پیوستی وجود دارد که تحت عنوان sdm معروف است در آنجا فهرستی از افراد و شرکت‌ها هست که به ۴ دلیل هسته ای، موشکی، دفاع از تروریسم و حقوق بشر ما تحریم شدیم باقی ماندند.
وی افزود: آقای طیب نیا می‌گوید در آنجا فهرستی از افراد و شرکت‌ها هست که به دلیل عوامل غیرهسته‌ای مثل دفاع از تروریسم مشمول تحریم شدند این فهرست ضمیمه قطع نامه ۲۲۳۱ است و این افراد در تحریم باقی ماندند همچنین ما الان شرکت‌هایی در زیرمجموعه دولت داریم که در تحریم باقی ماندند. اولین چیزی که نسبت به این فراد، ارگان و نهاد مانند حاج قاسم و وزارت اطلاعات باید انجام شود این است اموالشان را مصادره کنیم در توصیه شماره ۴AFTF آمده کشور‌ها باید اقداماتی در زمینه قانونگذاری داشته باشند که به موجب آن مقامات ذی صلاح کشور‌ها بتوانند بدون تضییع حقوق اشخاص ثالث دارای حسن نیت اموال و درآمد‌های زیر را مسدود توقیف و مصادره کنند.
بر اساس FATF خانواده شهدای مدافع حرم و سردار سلیمانی تروریست هستند
نماینده سابق مجلس عنوان کرد: به آن‌ها می‌گوییم خب این اقدامات کافی است؟ می‌گوید نه باید این‌ها را مجرم بدانید اتفاقا این قانونی که دولت الان فرستاده قرار است این‌ها را مجرم بداند مردم باید بدانند الان خانواده‌های شهدای مدافع حرم مجرم می‌شوند سردار سلیمانی که زحمت می‌کشد مجرم می‌شود من فقط این سوال را مطرح می‌کنم واقعا این نکته است این اسلام برای خود سردار سلیمانی است اگر با داعش در سوریه مبارزه نمی‌کردیم فقط در نظر بگیرید داعش موفق می‌شد بشار اسد را سرنگون کند ارتش سوریه را به دست می‌گرفت در عراق اگر حشد الشعبی به وجود نمی‌آمد داعش نابود بشود دولت عراق را سرنگون می‌کرد و ارتش عراق و سوریه را می‌گرفت از آن طرف اسرائیل که مدافعشان بود ترکیه که بود عربستان که بود اگر با این دو ارتش قوی به جنگ ایران می‌آمد حالا چه کار می‌کردید؟ با تصویب کنواسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم جای رفیق و دشمن عوض می‌شود/ آیا با برجام مشکلات اقتصادی حل شد؟/ میخواهند به مردم فشار بیاورند تا خواسته آمریکا محقق شود
وی بیان کرد: هر عقلی می‌گوید باید با داعش مبارزه می‌کردیم به جای این که به سردار سلیمانی و شهدای مدافع حرم دستمزد بدهیم دولت لایحه می‌برد که این‌ها مجرم شوند تازه می‌گویند قانونگذاری باید شود.
نبویان درباره توصیه شماره ۵ این قانون تصریح کرد: کشور‌ها باید علاوه بر جرم انگاری تامین مالی تروریست بعد تروریست برمبنای چی؟ می‌گوید مبنای قانونیش را، برمبنای کنوانیسیون تامین مالی تروریسم خیلی دقیق می‌نویسند نه برمبنای قانون شما، برمبنای قانون ما تروریست‌ها را باید معین کنید. لازم است تامین مالی تروریست‌ها حتی در صورت عدم ارتباط آن‌ها با یک اقدام و مجموعه اقدامات تروریستی جرم انگاری کنیم.
وی گفت: ما تعهد دادیم و ملزم هستیم که آنچه که قطع نامه شورای امنیت گفته تامین کنیم معنیش این است که سپاه و وزارت اطلاعات و دانشگاه صنعتی شریف، رئیس بانک مرکزی ما آقای سیف را SDN تحریم کرده در داخل نیز تحریم کنیم یعنی رابطه بانکی آنان را قطع کنیم که اصلا عاقلانه نیست.
نبویان ادامه داد: بعد از تعهدی که دوستان دادند سپاه حتی در بانک سپه نیز امکان جا به جایی پول خود را ندارد یعنی پول بلوکه شده است یا همین کمک‌های نقدی که شما به مردم یمن و فلسطین می‌کنید نیز جزء حمایت از تروریسم محسوب می‌شود و شما مجرم هستین؛ یکی از چیز‌هایی که شنیدم بعضی از سران مجلس گفتند آقایان تامین مالی مبارزه با تروریسم ربطی به FATF ندارد، اما در اینجا دو تا نکته است همانگونه که در اکشن پلن آمده است تعهدی که خرداد ۹۵ دولت روحانی به FATF داده در بند ۲۹ می‌گوید امضا، تصویب و اجرای کنوانیسیون ۲-در توصیه‌های FATF نمی‌رسند مطالعه کنند بیشترش این است و الا قصدی ندارند این توصیه‌های ۴۱ گانه آوردند این‌هایی که می‌گویند این FATF است کشور‌ها باید برای پیوستن به کنوانیسیون وین پالرمو دقیقا آنچه در اکشن پلن آمده کنوانیسیون سازمان ملل متحد علیه فساد و کنوانیسیون مبارزه با تامین مالی دوره ۱۹۹۹ و اجرای کامل آن‌ها اقدامات فوری انجام بدهند پس کاملا برای FATF است به FATF تعهد داده و باید اجرا شود.
وی عنوان کرد: تعهد بعدی که آقایان انجام دادند لزوم گسترده‌ترین همکاری‌های بین المللی است می‌خواهد هر کسی که تروریسم می‌دانید بعدی برخورد با شرکت‌های پوششی است برخورد کنند که مبادا دست از پا خطا کنند که در اینجا باید بگوییم این‌ها رابطه‌های بانکی که دارند با جا‌های دیگر راز است برای چی باید به آن‌ها بگوییم؟ صریحا آمده است نسبت به FATF هیچ رازی نیست تمام تبادلات مالی را باید در اختیار آنان قرار بگیرد.
نماینده سابق مجلس با اشاره به توصیه شماره ۹ ادامه داد: کشور‌ها باید اطمینان ایجاد کنند که قوانین داخلی شان در زمینه رازداری در موسسات مالی مانع از اجرای توصیه‌های ویژه نمی‌شود لزوم شناسایی کافی مشتریان، این جمله یعنی چی؟ معنیش این است که وزارت دفاع اگر بخواهد کاری کند خودش مستقیما انجام نمی‌دهد و یک نفر جایگزین می‌شود پس آن نفری که انجام می‌دهد مشتری واقعی نیست مشتری واقعی وزارت دفاع، دانشگاه صنعتی شریف و حاج قاسم سلیمانی است، که دوستان تعهد دادن مشتری اصلی و ذی نفع اصلی را اطلاعاتش را به امریکا و FATF بدهند. وی با بیان اینکه در توصیه شماره ۱۱ موسسات مالی باید ملزم شوند تمام سوابق مورد نیاز مربوط به معاملات اعم از داخلی و بین المللی را حداقل به مدت ۵ سال نگهداری کنند تا بتوانند اطلاعات مورد درخواست مقامات ذی صلاح را به فورت ارایه دهند اظهار کرد: این‌ها را می‌خواهند تا مدارک و شواهد لازم برای تحویل قضایی فعالیت‌های مجرمانه است را داشته باشند.
نبویان بیان کرد: در توصیه شماره ۳۲ آمده است کشور‌ها باید تدابیر ویژه برای کشف انتقالات فیزیکی برون مرزی پول و اسناد قابل معامله بی نام از جمله از طریق اظهارنامه درست کنند؛ این مساله خیلی مهم است پذیرش همکاری قضایی با کشور‌های دیگر یعنی اگر دادگاهی در آلمان امریکا فرانسه هر جا حاج قاسم و فلان را محکوم نکرد به نفع ماست، اما اگر محکوم کرد، دولت در این اکشن پلن تعهد داده است که همکاری قضایی بکند، یعنی الان در محکوم کردن حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع حرم دولت هم گفته ما مثل امریکا همکاری می‌کنیم.
وی با اشاره به توصیه شماره ۳۷ که گفته کشور‌ها باید به سرعت به صورت سازنده و موثر در ارتباط با انجام پیگرد قضایی و دادرسی در خصوص پولشویی جرام منشا مرتبط با تامین مالی تروریسم گسترده‌ترین سطح ممکن از همکاری قضایی را اجرا کنند خاطرنشان کرد: در این تعهدنامه آمده است که دولت باید درخواست‌های کشور‌های ابتدایی را به عنوان راز نگه دارد و اگر هم نمیتواند باید شرایط راب ه. کشور درخواست کننده اعلام کند، گفتنی است مطابق این تعهد اگر دادگاهی افرادی مانند حاج قاسم را محکوم کرد باید با آن همکاری کنیم و ایشان را تحویل ضابطان قضایی دهیم.
عضو جبهه پایداری گفت: در توصیه شماره ۳۹ آمده است درقانونی که جدید دولت لایحه فرستاده که باید مصوب شود اصلا شما یک بند دو بند نیست کامل مثلا اینجا ذیل ماده ۹ می‌گوید: هر کشور عضوی که در قلمروی آن مجرم یا متهم هست به مجض این که مجاب شد شرایط ایجاب می‌کند اقدامات مقتضی را به موجب قوانین داخلی خود اتخاذ می‌کند به نحوی که از حضور آن شخص برای پیگرد یا استرداد اطمینان حاصل نماید اصلا کلا بحث استرداد است. دراین بند می‌گوید ارتباط با FATF ندارد که باید گفت: نه همه این‌ها FATF هستند. با تصویب کنواسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم جای رفیق و دشمن عوض می‌شود/ آیا با برجام مشکلات اقتصادی حل شد؟/ میخواهند به مردم فشار بیاورند تا خواسته آمریکا محقق شود
آقایان تعهد دادند حاج قاسم را کت بسته تحویل دهند
وی با بیان اینکه من سال گذشته ادعا کردم آقایان قرارداد بسته اند کت بسته حاج قاسم را باید تحویل بدهیم تصریح کرد: گفتن این چه حرفی است می‌زنید وزیر امور خارجه لطف کردند گفتند فلانی باید شرم کند که این حرف‌ها را می‌زند پس این‌ها چیست برای ما فرستادند؟ آقایان کار زیاد دارند فرصت مطالعه اصلا ندارند. آن‌هایی که این‌ها را می‌فرستند باید شرم کنند، هم چنین کشور‌ها باید تمامی اقدامات ممکن را به عمل آورند تا اطمینان یابند بهشت امنی برای افراد متهم به تامین مالی تروریسم اقدامات تروریستی یا سازمان‌های تروریستی نیستند.
نبویان عنوان کرد:در این تعهدنامه موظف شدیم افرادی که در قوانین کشور آنان افرادی پولشویی و تامین مالی تروریسم متهم هستند قابل استرداد به شمار بیایند، می‌گوید اگر یک وقتی دیدید که مثل حاج قاسم برایتان مهم است نمی‌خواهید استرداد بکنید اشکالی ندارد، اما تعهد بدهید خودتان محکومش کنید و دستگیرش کنید یا زندانیش کنید این راه حلش است هر کشوری باید تبعه خود را خود را یا مسترد کند و یا اگر صرفا به دلیل یک تابعیت آن کشور باید بنا به درخواست کشور خواهان استرداد کشور امریکا آلمان و… پرونده مورد نظر را بدون تاخیر غیرموجه و به قصد رسیدگی قضایی به جرایم مطروحه در درخواست استرداد به مقامات ذی صلاح خود ارجاع دهد نتیجه چی شده؟ سه تا نکته مهم عرض کردم نکته اول این است که ما قانون مبارزه با تروریست را داشتیم در سال ۹۴ مصوب شد آقای روحانی خودش دستور ابلاغ به اجرایش داد چه چیزی چه مشکلی پیش آمده که شما سال ۹۵ دوباره تعهد می‌دهید که باید قانون مبارزه با تروریسم برای امریکا و FATF و اسرائیل، ولی این‌ها را باید مصوب کنید مشکل در تعریفی است که ما براساس قانون اساسی و منافع ملت و اسلام از تروریسم داریم ما آن‌هایی که در مقابل اشغال اسرائیل آدم کشی اسرائیل کار می‌کنند مثل حماس تروریسم نمی‌دانیم حزب الله را تروریسم نمی‌دانیم.
وی ادامه داد: در قانون سال ۹۴ آمده که این‌ها تروریسم نیستند در حالی که امریکا این را نپذیرفت از دولت خواست تعریف ما را بیاورد دولت تعهد داد این تعریف را بیاورد دو کار باید انجام شود اگر این‌ها تروریسم هستند حامیان تروریسم وزارت اطلاعات، وزارت دفاع، سپاه، سپاه قدس، حاج قاسم، رئیس بانک مرکزی، دانشگاه صنعتی شریف شده اولا این‌ها را مجرم بدانید اموالشان را مسدود کنید شفافیت مالی ایجاد کنید پول هایشان کجا جا به جا می‌شود و این اطلاعات را به ما بدهید معنیش این ست تمام جا‌هایی که تحریم‌ها را دور می‌زدیم نتوانیم. نکته بعدی باید همکاری قضایی با دادگاه‌های کشور‌های دیگر بکنید و در صورتی که خواهان استرداد شدند این‌ها را به عنوان مجرم تحویل بدهید.
آیا با برجام مشکلات اقتصادی حل شد؟
نبویان افزود: گفتیم چرا شما این کار را انجام دادید؟ می‌گویند بالاخره می‌خواهیم مشکل اقتصاد مملکت را حل کنیم از شما سوال می‌کنم شما رفتید برجام را امضا کردید با چه دلیلی رفتید؟ آیا مشکل حل شد؟ یک دفعه تجربه کافی نیست؟ به چه دلیل دوباره این قانون را مطرح می‌کنید تا نظر امریکا را جلب کنید و به منافع ملت ضربه بزنید، اشکال ندارد؟ مشکل اقتصادی شما دارید برجام را با همین بهانه رفتید که مشکل تحریم‌ها را حل کنید گفتید همه تحریم‌ها برداشته می‌شود شد یا نشد؟ این موضوع و مذاکره همین امریکاست.
وی در ادامه تاکید کرد: نکته بعدی این است که شما وقتی می‌خواهید مشکل اقتصادی را حل کنید راه این نیست تجربه برجام برای ما کافی است چرا اقدامات دو جانبه انجام نمی‌دهید؟ الان چین با ۴۰ کشور دنیا رابطه دو جانبه دارد پول‌هایی که رد و بدل می‌شود پول‌های خودشان است چرا این کار را انجام نمی‌دهیم؟ مهمترین کشور‌هایی که الان ایران رابطه اقتصادی دارد ۵ کشور بیشتر نیستند بیش از ۸۰ درصد تجارت ما با کره جنوبی، چین، هند، روسیه و ترکیه است ۴ کشور اعلام کردند که حاضرند رابطه پولی دو جانبه داشته باشند ما دلار می‌خواهیم چه کار که شما گیر دلار افتادید چرا راه درست نمی‌روید چرا این جور باید خسارت‌ها به کل کشور وارد شود؟ پس اگر به فکر اقتصاد هستید چین مقام اول اقتصاد دنیا را دارد آن‌ها متوجه نیستند مسائل اقتصادی را، که شما می‌گویید با اروپا و این کشور‌ها باید باشیم.
نبویان گفت: برجام یک تجربه خوبی شد که مشکل اقتصادی ما را حل نکرد سوال جدی که مطرح می‌شود این است امریکا و اروپا به ما قول دادند که تحریم بانکی کی برداشته می‌شود؟ به ما گفتند اگر تعهداتتان را در برجام انجام بدهید و آژانس راستی آزمایی کند تحریم‌های بانکی را برمی داریم موضوع چه زمانی انجام شد؟ ما تعهداتمان انجام دادیم راستی آزمایی شده به ۲۷ دی ۹۴ روز اجرا در برجام رسید اگر یادتان باشد روزنامه‌های طرفدار دولت نوشتند «روز بدون تحریم» «ایران بدون تحریم» الان نزدیک به دی ماه ۹۷ می‌شویم نزدیک به سه سال است رابطه بانکی برقرار نشده است، اگر برجام این است و امریکا کسی است که هیچ گاه به حرفش عمل نخواهد کرد دوباره ما برویم با این افراد تعهد ببندیم؟ اکنون اروپا به ما بدهکار است یا طلبکار است؟
بعد از خروج آمریکا از برجام اروپا شروط جدید مطرح کرد
وی بیان کرد: همان روزی که آقای ترامپ از برجام خارج شد اتحادیه اروپا بیانیه داد به جای اینکه بگوید عذرخواهی می‌کنم، سه سال است من وعده داده ام که تحریم‌ها را برمی دارم من تحریم‌ها را برمی دارم برای ما شرط گذاشت خیلی جالب است می‌گوید ۱-ایران باید به تعهداتش در چارچوب برجام پای بند باشد چرا ما باید به برجام پای بند باشیم شما زیرش زدید ۲-شما یک جا را دسترسی ندادید دسترسی به اماکن نظامی ندادید اینجا صریحا آمده است مطابق با اظهارات آژانس بین المللی انرژی اتمی کاملا همکاری کند آژانس بین المللی انرژی اتمی باید قادر باشد تا بدون هیچ گونه منع و یا محدودیتی به کار نظارت و راستی آزمایی طولانی مدت خود ادامه دهد معلوم است. من در برجام ۱۱ مورد گیر آوردم تا ابد است بعضی از دوستان ۲۰ مورد، اما موارد دیگر ۸ سال ده سال ۱۵ سال ۲۰ سال ۲۵ سال است به ما گفتند این مواردی که محدود است باید برداریم همه اش دائمی شوند.
نبویان خاطرنشان کرد: اینجا صریحا آمده است و می‌گوید مقررات برجام ۲۰۲۵ منقضی می‌شود باید یک چارچوب طولانی مدت این مقدار کافی نیست نگرانی‌های ما را در مورد موشک بالستیک باید حل کنید. عین لفظ ترامپ است اصلا اروپا شده بلندگوی ترامپ برای اجرای خواسته هایش؛ ان شالله ملت ایران هوشیارتر باشند و این مشکلات را دچار نشوند به نظر می‌رسد تصویب این قانون خیانت به ملت بزرگ ایران است. با تصویب کنواسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم جای رفیق و دشمن عوض می‌شود/ آیا با برجام مشکلات اقتصادی حل شد؟/ میخواهند به مردم فشار بیاورند تا خواسته آمریکا محقق شود
میخواهند به مردم فشار بیاورند تا خواسته آمریکا محقق شود
وی با توجه به بلبشوی اقتصادی این روز‌های ایران ادامه داد: آنچه که وجود دارد عینا همان سناریویی که در مورد برجام گفته شده اگر خاطرتان باشد روزنامه شرق و بعضی از مسئولین اصلاح طلب صریحا اعلام کردند اگر برجام تصویب نشود روزانه صد میلیون دلار ضرر می‌کنیم اصلاح طلبان بحث‌هایی در کمیسیون داشتند این همه ضرر کردیم به خاطر اینکه برجام مصوب نکردیم الان هم دنبال همین هستند یعنی می‌خواهند اینقدر فشار به مردم بیاورند که تمام خواسته‌های امریکا عملی شود.
وی تصریح کرد: اگر میخواهید مشکل مردم حل شود به آنان هسته‌ای بدهید آقای روحانی گفت: هم باید چرخ سانتریفیوژ‌ها بچرخد هم چرخ اقتصاد از مردم سوال می‌کنم چرخ سانتریفیوژ‌ها را قفل کردیم چرخ اقتصاد چرخید؟ یا بدتر شد؟ الان به همان بهانه می‌گویند اگر می‌خواهید چرخ اقتصادتان بچرخد باید دستور دیگر امریکا که دشمنتان است را اجرا کنید در مورد موشکی ما نمی‌خواهیم اگر موشک نداشته باشیم همین عربستان به ما حمله نمی‌کند؟ این‌ها خیانت محض است، اقتصاد برای حل مشکلش راه دارد شما این همه واردات برای چی دارید؟ کره جنوبی رشد کرده کره جنوبی با واردات زیاد حتما رشد کرده؟ یا با تولیدات خودش رشد کرده است؟ می‌گویند مالزی رشد کرده امریکا به لحاظ اقتصادی و صنعتی رشد کرده آیا، چون واردات دارد رشد کرده؟ همه اتکا به درون است اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری می‌گوید ژاپن اگر ژاپن شده حتما به خاطر واردات است؟ همه اش به خاطر تولید داخل و صادرات است برعکس این همه واردات هست تمام کارخانه‌ها را خوابانده اید مملکت داری راه دارد.
نبویان افزود: متاسفانه روحانی امیدوار است و شاید این اشتباه را مکرر انجام می‌دهند ما در مجلس که بودیم این کارخانه دار‌ها می‌آمدند می‌گفتیم شما چرا دنبال تولیدات و کارتان نمی‌روید می‌گفت: قرار است برجام توافق هسته‌ای امضا دلار هزار تومان شود دو ماه دیگر صبر می‌کنیم شش ماه دیگر یک سال دیگر یعنی کل اقتصاد را لنگ این کار کردند این کار‌های آقای روحانی اشتباه است. نکته دوم همیشه مردم را یک خرده صبر کنید این بشود صبر کنید این یکی بشود ترامپ برود درست می‌شود حالا صبر کنید با اروپا مذاکره کنیم خودتان چه دارید؟ خودتان وسط بیایید کار کنید. نکته سوم چه فرقی بین اوباما و ترامپ است؟ آقای روحانی شما در کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای تصریح می‌کنید می‌گویید بدترین تحریم‌ها را در زمان دمکرات‌ها داشته ایم نه جمهوری خواهان می‌گوید این‌ها هیچ فرقی با هم ندارند بالاترش این قانون کاستا که بدترین تحریم علیه ماست در کنگره امریکا دمکرات‌ها بدون استثنا به این طرح رای دادن.
وی خاطرنشان کرد: نکته بعدی را مطرح می‌کنم اوباما دمکرات بود تا آقای ترامپ بیاید نزدیک یک سال شد سوال این است چند تحریم این بین شدیم؟ گفتید امضای جان کری تضمین است ما نزدیک ۵۰ مورد دیگر در زمان بعد از برجام در زمان خود اوباما تحریم شدیم یکیش تحریم ویزایی است وزیر خارجه در مجلس گفت: این نقض برجام است خب نقض برجام زمان چه کسی شد؟ زمان آقای اوباما شده زمان ترامپ شد اصلا چه فرقی دارد. ظریف در کمیسیون امنیت ملی می‌گفت: من امریکا را می‌شناسم هیچ فرقی بین دمکرات‌ها و جمهوری خواه‌ها نیست فقط در شیوه مبارزه با ایران و نابودی ایران با همدیگر ممکن است اختلاف داشته باشند پس اینکه ترامپ می‌رود آن‌ها می‌روند مگر ذات استکباری و ذات سلطه جویی امریکا هیچ وقت از بین می‌رود هیچ فرقی حاصل نمی‌شود.   با تصویب کنواسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم جای رفیق و دشمن عوض می‌شود/ آیا با برجام مشکلات اقتصادی حل شد؟/ میخواهند به مردم فشار بیاورند تا خواسته آمریکا محقق شود

ارسال یک پاسخ