سه مرغداری در نجف آباد به آنفلوآنزای پرندگان آلوده شد

شهرام موحدی روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در یک واحد پرورش مرغ تخم گذار و 2 واحد پرورش بوقلمون در نجف آباد مورد تایید قرار گرفت که به دنبال آن 150 هزار قطعه مرغ و چهار هزار و 500 قطعه بوقلمون معدوم شدند.
وی با تاکید بر اینکه بروز بیماری با شیوع آن تفاوت دارد، تصریح کرد: در سال جاری تا کنون این بیماری در این سه واحد مشاهده شده است و نمی توان آن را شیوع گسترده نامید.
وی با بیان اینکه هشدارهای لازم به همه واحدهای پرورش طیور، اتحادیه ها و تعاونی های مرتبط درباره این بیماری داده شده است، گفت: یکی از نکات قابل توجه، بروز بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در فصل گرما و در ماه تیر است.
موحدی اضافه کرد: به نظر می آید ویروس این بیماری با اقلیم ایران سازگار و نسبت به هوای گرم نیز مقاوم شده است.
مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان خاطرنشان کرد: رعایت نکردن مسائل بهداشتی و خود مراقبتی در بروز این بیماری بسیار موثر است.
وی با بیان اینکه در سال 95 بروز بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان اصفهان از نجف آباد شروع شد، افزود: اما در سال 96 با اقدام های انجام شده در این شهرستان مورد خاصی نداشتیم با اینحال در سال جاری شاهدیم که بروز این بیماری مجدد از این شهرستان آغاز شد.
موحدی با اشاره به اینکه در سال 95 شهرستان های کاشان و گلپایگان از این بیماری در امان ماندند، ادامه داد: اما در سال 96 این بیماری به شهرستان های مذکور سرایت کرد و این موضوع نشان می دهد که انجام مراقبت های لازم در جلوگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مهم است.
وی اظهار کرد: سال گذشته به دلیل اقدام ها و حمایت های خوبی که در استان اصفهان انجام شد، فقط 11 درصد از واحدهای مرغ تخم گذار درگیر این بیماری شدند که در مقایسه با استانی مانند قم که 90 درصد واحدهای آن درگیر شدند، وضعیت قابل قبولی بوده است.
موحدی با تاکید بر اینکه اصفهان رتبه نخست تولید تخم مرغ در کشور را دارد، افزود: سال گذشته پس از بالا رفتن قیمت تخم مرغ، اصفهان نقش بسزایی در کنترل و به تعادل رساندن قیمت ها داشت.
حدود 2 هزار و 500 واحد پرورش طیور در استان اصفهان فعال است.
آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به نام 'H5N8' یک بیماری ویروسی در طیور است که گونه های زیادی از پرندگان اهلی و وحشی را مبتلا کرده و باعث ایجاد تلفات شده است.
با توجه به اهمیت اقتصادی و بهداشتی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، اجرای اقدامات امنیت زیستی و قرنطینه ای به منظور پیشگیری از این بیماری اجتناب ناپذیر است.
ت/3011/ 6022
انتهای پیام

ارسال یک پاسخ